Linie American Airlines zdecydowały, że nie uruchomią zapowiadanego wcześniej połączenia do Polski – z Chicago do Krakowa. Powodem tej decyzji jest słabszy popyt na podróże lotnicze.
Pierwotnie połączenie miało ruszyć w maju tego roku, a następnie – z powodu COVID-19 - przesunięto te plany na 2021 rok.
Linie podały w komunikacie o niewprowadzaniu w przyszłorocznym rozkładzie lotów nowych połączeń z Chicago do europejskich miast. Oprócz Krakowa są to także Budapeszt i Praga. Przewoźnik wskazał, że dostosowuje swoją międzynarodową siatkę połączeń długodystansowych w związku z niskim popytem wynikającym z pandemii COVID-19. Cięcia mają na celu poprawę długoterminowej rentowności firmy.
American Airlines przewidują, że latem przyszłego roku liczba międzynarodowych lotów długodystansowych spadnie o 25 procent w porównaniu z 2019 rokiem. Przewoźnik zamierza się skoncentrować na rynkach o znaczeniu priorytetowym dla klientów.
Zgodnie z pierwotnymi planami połączenie pomiędzy lotniskiem O'Hare w Chicago a Kraków Airport miały mieć charakter sezonowy, od 7 maja do 23 października. Planowano wykonywane pięciu lotów w tygodniu Boeingiem 787-8.
Lotnisko w Krakowie
Kraków Airport jest drugim lotniskiem w Polsce pod względem liczby obsłużonych pasażerów i największym portem regionalnym. W ubiegłym roku przyjął ponad 8,4 miliona podróżnych.
Z powodu epidemii obiekt był zamknięty od połowy marca do 1 czerwca. W czerwcu, w pierwszym miesiącu funkcjonowania portu po przerwie, lotnisko obsłużyło prawie 14,4 tysiąca pasażerów, o 98 procent mniej w stosunku to czerwca zeszłego roku.
W piątek loty z Paryża zainaugurował nowy przewoźnik w krakowskim porcie – francuska linia Air France.
Największe linie
Z danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego wynika, że irlandzki Ryanair pozostaje największą linią lotniczą w Polsce. Przewoźnik obsłużył w polskich portach lotniczych w krajowym i międzynarodowym ruchu w ubiegłym roku blisko 12 milionów pasażerów, co stanowiło wzrost o 402 tysiące pasażerów rok do roku.
Na drugim miejscu sklasyfikowano Polskie Linie Lotnicze LOT - około 11,8 miliona pasażerów. Narodowy przewoźnik rósł jednak najszybciej. LOT przewiózł ponad 1,4 miliona pasażerów więcej niż rok wcześniej.
Na trzecim miejscu znalazł się węgierski Wizz Air - niecałe 9,5 miliona pasażerów, po wzroście o ponad 760 tysięcy pasażerów.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock