Z kraju

Prezes NBP o Chrzanowskim: mam o nim jak najlepszą opinię

Z kraju

Prezes NBP Glapiński: nie zamierzam składać dymisjitvn24
wideo 2/4

- Profesora Chrzanowskiego znam i z uczelni, i z współpracy, zawsze spełniał najwyższe standardy profesjonalne, merytoryczne, uczciwości, patriotyzmu i wszelkie inne - powiedział dziennikarzom szef NBP Adam Glapiński. Zapewnił też, że nie zamierza składać dymisji.

Glapiński na Kongresie 590 w Jasionce był pytany o aferę w KNF i odejście szefa tej instytucji - Marka Chrzanowskiego. Dziennikarze dopytywali, czy Chrzanowski go "zawiódł".

- O ile wiem, pan profesor Chrzanowski nie ma zarzutów o korupcję, powiedziałbym, że nie ma żadnego zarzutu. Śledztwo się toczy w sprawie i nie doszło do pierwszych przesłuchań także z ciekawością to śledzę jako obywatel - stwierdził. - (Chrzanowski - red.) nie został odwołany, sam złożył dymisję dla dobra polskiego systemu finansowego i gospodarki. To było słuszne i bardzo patriotyczne pociągnięcie - dodał.

Prezes NBP zapewnił o swoim pełnym wsparciu dla byłego już przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego Marka Chrzanowskiego. - Profesora Chrzanowskiego znam i z uczelni, i z współpracy, zawsze spełniał najwyższe standardy profesjonalne, merytoryczne, uczciwości, patriotyzmu i wszelkie inne. Mam o nim jak najlepszą opinię - podkreślił.

- Też jestem zbulwersowany tym, co czytam, ale z mojego doświadczenia i z tego, co wiem, spełnia najwyższe kryteria uczciwości, patriotyzmu i profesjonalizmu - dodał.

"W doskonałym stanie zdrowia"

W Jasionce Glapiński odniósł się do pojawiających się doniesień o jego możliwym odejściu ze stanowiska.

- Przy okazji zapewniam, że jestem w doskonałym stanie zdrowia, bo wczoraj czytałem na Twitterze (...), że podobno jestem ciężko chory i zamierzam składać dymisję. Muszę rozczarować - nie zamierzam - powiedział.

Afera w KNF

Wtorkowa "Gazeta Wyborcza" napisała, że według właściciela Getin Noble Banku Leszka Czarneckiego, Chrzanowski w marcu 2018 r. miał zaoferować przychylność dla tego banku w zamian za zatrudnienie wskazanej osoby z pokaźnym wynagrodzeniem; Czarnecki nagrał tę ofertę i zawiadomił prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez szefa KNF.

We wtorek szef KNF Marek Chrzanowski poinformował, że składa dymisję z pełnionej przez siebie funkcji. Została ona przyjęta.

Śledztwo w sprawie prowadzi prokuratura.

Oświadczenia majątkowe Chrzanowskiego bada CBA.

Autor: ah / Źródło: PAP

Raporty: