Adam Glapiński ma zostać prezesem Narodowego Banku Polskiego na drugą kadencję. Wniosek prezydenta Andrzeja Dudy w tej sprawie został skierowany do zaopiniowania przez sejmową Komisję Finansów Publicznych.
Na stronach internetowych Sejmu opublikowany został wniosek prezydenta Andrzeja Dudy o powołanie na drugą kadencję w roli prezesa NBP Adama Glapińskiego. Kancelaria Prezydenta informowała już w styczniu, że prezydent złoży taki wniosek. Pismo jest datowane na 11 stycznia 2022 roku.
"Wysoka Izbo, działając na podstawie art. 227 ust 3 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. wnioskuję o powołanie Pana prof. Adama Glapińskiego na stanowisko Prezesa Narodowego Banku Polskiego" - napisał prezydent RP Andrzej Duda we wniosku skierowanym do Sejmu.
Adam Glapiński 10 czerwca 2016 roku został powołany przez Sejm RP na prezesa Narodowego Banku Polskiego. Urząd objął 21 czerwca 2016 roku po zaprzysiężeniu przez Sejm RP. Pierwsza kadencja Glapińskiego upływa 21 czerwca 2022 roku.
Kim jest Adam Glapiński?
Adam Glapiński w 1991 roku był ministrem budownictwa i gospodarki przestrzennej w rządzie Jana K. Bieleckiego. W 1992 roku pełnił funkcję ministra współpracy gospodarczej z zagranicą w rządzie Jana Olszewskiego. Glapiński był posłem na Sejm RP pierwszej kadencji (1991-1993) oraz senatorem czwartej kadencji Senatu RP (1997-2001), gdzie pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Komisji Gospodarki Narodowej. Wchodził również w skład Parlamentarnej Komisji Wspólnej Unii Europejskiej i Polski.
W przeszłości był też przewodniczącym rad nadzorczych: Banku Rozwoju Eksportu, Centralwings Nowy Przewoźnik oraz KGHM Polska Miedź. W latach 2007-2008 był prezesem zarządu, dyrektorem generalnym spółki Polkomtel. Z kolei w latach 1993-2001 kierował Instytutem Wolności Ekonomicznej i Politycznej.
W 2009 roku pełnił funkcję doradcy ekonomicznego prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. W 2010 roku prezydent RP powołał go w skład Rady Polityki Pieniężnej na sześcioletnią kadencję w latach 2010-2016. 29 lutego 2016 roku prezydent RP Andrzej Duda powołał go na członka zarządu Narodowego Banku Polskiego.
Jak wynika z jego biogramu zamieszczonego na stronach NBP, Adam Glapiński jest profesorem nauk ekonomicznych i kierownikiem Zakładu Ekonomii Politycznej i Historii Myśli Ekonomicznej w Kolegium Zarządzania i Finansów Szkoły Głównej Handlowej. W latach 2003-2007 był profesorem w Wyższej Szkole Ekonomii i Prawa im. prof. Edwarda Lipińskiego w Kielcach.
Stopy procentowe w Polsce
Prezes NBP jest powoływany i odwoływany przez Sejm na wniosek prezydenta RP. Jest odpowiedzialny za organizację i funkcjonowanie Narodowego Banku Polskiego. Kadencja prezesa NBP wynosi 6 lat. Ta sama osoba nie może być prezesem NBP dłużej niż przez dwie kolejne kadencje.
Prezes NBP jest jednocześnie przewodniczącym Rady Polityki Pieniężnej. Najbliższe posiedzenie zaplanowano 8 marca. RPP podczas ostatniego, lutego posiedzenia zdecydowała o podniesieniu o 50 punktów bazowych stopy referencyjnej - do 2,75 procent. To najwyższy poziom od czerwca 2013 roku.
Źródło: TVN24 Biznes, PAP