"Łączymy świat biznesu z problemami społecznymi". Banki wspierają 500 plus

Z kraju

TVN24 BiS"Łączymy świat biznesu z problemami społecznymi". Banki wspierają 500 plus

- Łączymy świat biznesu, gospodarki z problemami społecznymi - powiedziała premier Beata Szydło, która we wtorek wzięła udział w podpisaniu listu intencyjnego o współpracy banków w programie Rodzina 500 plus.

- Bardzo się cieszę, że w tak wyjątkowym miejscu jakim jest Giełda Papierów Wartościowych do tej pory tak mało kojarzącym się z programami społecznymi, ale też wyzwaniami możemy spotkać się, żeby zrobić rzecz wyjątkową - dodała.

"Wielkie wyzwanie"

Jak wyjaśniała premier Szydło, "wyjątkowość polega na tym, że o to do programu społecznego, ale też rodzinnego, prodemograficznego dołączają się przedstawiciele instytucji finansowych, świata biznesu". - Łączymy to, co powinno się dziać zawsze w takich sytuacjach. Łączymy świat biznesu, gospodarki z problemami gospodarki - stwierdziła.

- Dzięki programowi Rodzina 500 plus rodzi się społeczna odpowiedzialność biznesu. Taka atmosfera, która w wielu gospodarkach świata, w wielu krajach świata jest czymś normalnym. My uczymy się też i takich wyzwań, i taka społeczna odpowiedzialność biznesu to jest to, na co powinniśmy również zwracać uwagę. Programy społeczne, zaangażowanie w promowanie takich programów i świat biznesu. Czy może być coś bardziej spektakularnego? - podkreśliła Szydło

Szefowa polskiego rządu podkreślała, że "program 500 plus jest wielkim wyzwaniem, ale też odkąd rząd go przyjął mam wrażenie, że przyjaciół Rodziny 500 plus jest coraz więcej w różnych obszarach. Pojawiają się nowe inicjatywy, pojawiają się nowe pomysły. Właśnie o to chodziło żeby pokazać, że ważna jest rodzina. Że w Polsce chcemy inwestować w rozwój, w dzieci. To jest największa polska inwestycja".

- Dzieci to nie koszt, to inwestycja w przyszłość nas wszystkich - powtórzyła szefowa polskiego rządu.

- Dzisiaj dołącza do tego grona przyjaciół Rodziny 500 plus świat biznesu, instytucje finansowe bardzo państwu dziękuję - stwierdziła premier Beata Szydło.

Kto podpisał?

Dzięki programowi Rodzina 500 plus rodziny otrzymają świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie na każde drugie i kolejne dziecko, a jeśli spełnią kryterium dochodowe (800 zł na osobę w rodzinie lub 1200 w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami) - również na pierwsze. Świadczenie będzie wypłacane do ukończenia przez dzieci 18 lat. Program ruszyć ma 1 kwietnia br. Od tego dnia będzie można składać wnioski. Podpisany we wtorek list jest "deklaracją woli współdziałania w zakresie składania w postaci elektronicznej wniosków o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego oraz załączników do tych wniosków".

List intencyjny podpisało 18 banków: Getin Noble Bank, Bank Pocztowy, Mbank, Bank Polskiej Spółdzielczości, Bank Handlowy w Warszawie, ING Bank Śląski, FM Bank PbP Smart, Deutsche Bank Polska, Alior Bank, PKO Bp, Credit Agricole, Bank Millenium, Spółdzielcza Grupa Bankowa, Bank Ochrony Środowiska, Raiffeisen Bank Polska, PKO S.A. oraz BPH S.A.

W ubiegłym tygodniu zostało podpisane porozumienie pomiędzy Zakładem Ubezpieczeń Społecznych a pierwszym bankiem - PKO BP w zakresie współpracy przy realizacji rządowego programu "Rodzina 500 plus" i rozpoczęły się intensywne testy tego sposobu składnia wniosków o świadczenie.

18 banków dołączyło do programu Rodzina 500 plusTVN24 BiS

Autor: mb / Źródło: TVN24 BiS, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24BiŚ

Raporty: