TVN24 Biznes | Z kraju

300 złotych na dziecko. Urzędnicy pomogą w składaniu wniosków

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp/ToL
Źródło:
PAP
Maląg o 500 plus: będzie realizowany jako program powszechnyRadiowa Jedynka
wideo 2/4
Radiowa JedynkaMaląg o 500 plus: będzie realizowany jako program powszechny

Pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mają pomóc w składaniu wniosków w ramach programu Dobry start w wybranych palcówkach Poczty Polskiej i Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Od 1 lipca wnioski o świadczenie 300 plus będzie można składać wyłącznie drogą elektroniczną.

Jak czytamy w środowej informacji Poczty, prezesi Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Poczty Polskiej oraz Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego podpisali listy intencyjne, dzięki którym w wybranych placówkach Poczty oraz KRUS możliwe będzie uzyskanie pomocy w złożeniu drogą elektroniczną wniosku o tzw. świadczenie 300 plus w ramach programu Dobry Start. Zainteresowanym pomagać będą pracownicy ZUS.

Pomoc w składaniu wniosków

"Na podstawie podpisanych listów intencyjnych pracownicy ZUS będą pełnili dyżury w wybranych placówkach Poczty Polskiej i KRUS. Podczas dyżurów pracownicy Zakładu będą zakładać zainteresowanym profile na PUE ZUS i będą pomagać w złożeniu wniosków o świadczenie w ramach programu Dobry Start za pośrednictwem PUE ZUS" - wyjaśniono. Dodano, że taką pomoc będzie można uzyskać też w placówkach ZUS oraz innych wybranych miejscach, z którymi ZUS będzie współpracował w tym zakresie.

W tym roku wnioski o świadczenie 300 plus będzie można składać od 1 lipca do 30 listopada tylko drogą elektroniczną, z portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, za pośrednictwem portalu Empatia lub przez serwisy bankowości elektronicznej banków, które udostępnią taką możliwość. Świadczenia 300 plus w tegorocznej edycji programu Dobry Start będzie przyznawał i wypłacał ZUS.

- Chcemy zapewnić wszystkim osobom, które będą składać wnioski, odpowiednie wsparcie i obsługę. Dlatego staramy się być dostępni w różnych miejscach i jak najbliżej naszych klientów – podkreśliła cytowana w informacji prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Wiceprezes Poczty Polskiej Andrzej Bodziony zwrócił uwagę, że jest grupa osób, które nie chcą lub nie mogą korzystać z cyfrowych technologii. - Mam nadzieję, że udostępnienie placówek pocztowych konsultantom ZUS będzie pomocne przy składaniu wniosków w ramach programu Dobry Start i wesprze rodziców w procesie zakupu niezbędnych przedmiotów do szkoły – wskazał.

Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego dr Aleksandra Hadzik zapewniła, że KRUS wesprze obsługę wniosków o wypłatę świadczenia 300 plus przeciwdziałając wykluczeniu cyfrowemu osób zamieszkujących tereny wiejskie.

Program Dobry Start

W ramach programu Dobry Start rodzice, bez względu na dochody, mogą otrzymać jednorazowo 300 zł na zakup podręczników, zeszytów, sprzętów potrzebnych uczniom czy innego wyposażenia niezbędnego podejmującym naukę w szkołach podstawowych, liceach, szkołach policealnych oraz innych placówkach edukacyjnych do ukończenia 20. roku życia lub 24 lat w przypadku osób z niepełnosprawnościami.

Autor:mp/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock