Największe uniwersytety szykują się na powrót do nauki stacjonarnej

Źródło:
PAP
Pomysły prawnej regulacji pracy zdalnej
Pomysły prawnej regulacji pracy zdalnejTVN24
wideo 2/4
Pomysły prawnej regulacji pracy zdalnejTVN24

Największe uniwersytety w Polsce - Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Wrocławski - przygotowują się do wznowienia nauki w trybie stacjonarnym podczas kolejnego roku akademickiego. Jak jednak zaznaczają przedstawiciele uczelni, wykłady z dużą liczbą uczestników mogą odbywać się hybrydowo.

Rzecznik biura prasowego UW dr Anna Modzelewska przekazała PAP, że "władze Uniwersytetu Warszawskiego podtrzymują decyzję o powrocie do nauki stacjonarnej w roku akademickim 2021/2022". W kwietniowym komunikacie uczelni w tej sprawie podkreślono, że "realizacja powziętego planu będzie jednak uzależniona od rozwoju sytuacji epidemicznej oraz obowiązujących za kilka miesięcy przepisów prawa, w szczególności uregulowań związanych ze zwalczaniem epidemii oraz kształtujących system szkolnictwa wyższego, których wypracowanie Uniwersytet gotowy jest wspierać".

Władze UW zwróciły uwagę, że powrót do nauki stacjonarnej wynika m.in. z tego, że "niektóre efekty uczenia się są trudne do osiągnięcia w trybie zdalnym". Dodano, że w tym trybie trudno dostrzec trudności psychologiczne, realizować życie akademickie, rozwijać samorządność studencką i doktorancką oraz aktywność ruchu naukowego.

Zaznaczono przy tym, że "jednym z powszechnie aprobowanych wśród społeczności Uniwersytetu Warszawskiego rozwiązań są wykłady prowadzone w trybie zdalnym z jednoczesnym nagraniem obrazu i dźwięku, który umożliwi studentom mającym w tym czasie zajęcia asynchroniczne zapoznanie się z takim wykładem".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Przy obecnych przepisach nie wszystkie zajęcia mogłyby się odbyć

Dr Modzelewska przekazała PAP, że "Uniwersytet oczekuje na ewentualne decyzje ze strony rządu, które określałyby warunki epidemiczno-sanitarne funkcjonowania uczelni w nowym roku akademickim". - Od tych decyzji uzależniamy dalsze przygotowania – oświadczyła.

Według rzecznik biura prasowego UW wydziały będą miały autonomię decydowania, w jakim zakresie zostanie utrzymane nauczanie zdalne.

Podkreśliła, że "kwestie związane z utrzymaniem reżimu sanitarnego są niezależne od uniwersytetu". - Decyzje w tym obszarze podejmuje rząd i wydaje stosowne rozporządzenia, do których dostosowuje się uczelnia. Trzeba mieć jednak świadomość, że jeżeli restrykcje zostaną utrzymane w obecnym kształcie, to nauczanie stacjonarne nie będzie możliwe w całości. Jeżeli mielibyśmy zachować odpowiednie odległości, przestrzegać odpowiedniej liczby osób na salach, to przeprowadzenie wykładów stacjonarnych byłoby niemożliwe – przekazała dr Modzelewska.

Przygotowania na Uniwersytecie Jagiellońskim

Do wznowienia nauki stacjonarnej w roku akademickim 2021/2022 przygotowuje się także Uniwersytet Jagielloński. Rektor UJ ogłosił w zarządzeniu z 24 maja 2021 r., że "kształcenie będzie prowadzone w formie kształcenia stacjonarnego z elementami kształcenia zdalnego". Dokument nie dotyczy Collegium Medicum.

Zaznaczono przy tym, że przed rozpoczęciem semestru zimowego i letniego w roku akademickim 2021/2022 m.in. dziekani, kierownicy studiów doktoranckich mają przedstawić prorektorowi UJ i ogłosić na stronie internetowej wykaz zajęć ze szczegółowym opisem sposobu ich prowadzenia.

W zarządzeniu rektora UJ wskazano, że "zajęcia mogą być realizowane w siedzibie UJ pod warunkiem zachowania aktualnych wytycznych w zakresie reżimu sanitarnego". Wytyczne co do organizacji kształcenia mogą się zmienić w przypadku pogorszenia sytuacji epidemicznej.

Rzecznik prasowy UJ Adrian Ochalik w rozmowie z PAP podkreślił, że "generalnie wracamy do stacjonarnego trybu nauczania". Odnosząc się do zarządzenia rektora UJ, zaznaczył, że "dziekani 16 wydziałów mają zdecydować, czy 'wielkie wykłady' z dużą liczbą studentów nie będą musiały być prowadzone jednak zdalnie, ilu studentów będziemy w stanie wpuścić na wykład stacjonarnie przy takiej dużej liczbie".

W nowym roku akademickim zajęcia stacjonarne będą się odbywać także na Uniwersytecie Wrocławskim.

- Będziemy rozpoczynać zajęcia w większości stacjonarne. Być może te największe wykłady będą hybrydowo, w wyjątkowych przypadkach będą zajęcia zdalne – przekazała PAP rzeczniczka Uniwersytetu Wrocławskiego dr Katarzyna Uczkiewicz.

Obowiązkowe zaświadczenia o szczepieniach?

Dr Uczkiewicz zwróciła uwagę na to, że na uczelni toczy się "dyskusja, czy i w jaki sposób można wymagać od studentów zaświadczenia o szczepieniach". - Jest pytanie, na które nie znamy odpowiedzi – w jaki sposób i na ile możemy wymagać od studentów dowodów, czy są oni zaszczepieni, czy możemy wyciągać jakieś konsekwencje. To nie jest ustalone – mówiła rzeczniczka.

- Wiadomo, że nie można wymagać zaszczepienia. Trudno jest także wymagać tego, żeby student pokazywał zaświadczenie, że został zaszczepiony. Jest też dyskusja, czy będziemy oczekiwać potwierdzenia zaszczepienia przez studentów, którzy chcą być na zajęciach bez maski – dodała dr Uczkiewicz.

Z kolei dr Modzelewska z Uniwersytetu Warszawskiego przekazała, że UW organizuje akcję szczepień w ramach uniwersyteckiego punktu szczepień, dając możliwość zaszczepiania się tym pracownikom, studentom i doktorantom, którzy nie zostali jeszcze zaszczepieni. - Szczepienie nie jest obowiązkowe. Uniwersytet zachęca i umożliwia zainteresowanym członkom społeczności udział w akcji szczepień, ale decyzja o udziale w programie szczepień jest indywidualna – wskazała.

Czarnek: możliwy powrót w październiku

W czwartek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podczas konferencji prasowej na Uniwersytecie Przyrodniczo-Technologicznym im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy pytany był między innymi o to, czy w kolejnym roku akademickim studenci powrócą w mury polskich uczelni. Duża część uczelni od marca ubiegłego roku naucza w formule zdalnej.

- Widząc, że warunki pandemiczne na to po prostu pozwalają, i jeśli one się nie zmienią na gorsze, a wszystko wskazuje na to, że powinno być dobrze w związku z tym, że szczepimy się i ta odporność społeczeństwa jest na coraz wyższym poziomie, to od 1 października studenci wracają do nauki stacjonarnej – powiedział.

Minister mówił, że sytuacja związana z powrotem studentów w mury uczelni jest inna niż dzieci szkolnych, bo pochodzą oni z różnych regionów Polski, wynajmują mieszkania, stancje czy pokoje w akademikach. - Trudno było ich ściągać na te kilka tygodni na zakończenie semestru letniego, ale już dzisiaj byłyby takie warunki, bo można już dzisiaj prowadzić zajęcia, również te stacjonarne – powiedział Czarnek.

- My zachęcamy wszędzie tam, gdzie jest to możliwe, do tego, żeby sesje egzaminacyjne odbywały się w trybie stacjonarnym. Mamy bardzo elastyczne rozporządzenie, w którym dajemy decyzję rektorom uczelni. To oni w tej sprawie decydują – mówił szef resortu edukacji i nauki.

Autorka/Autor:mp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Słynny inwestor Warren Buffet ujawnił, co stanie się z jego majątkiem. W rozmowie z "Wall Street Journal" 93-latek powiedział, że ponownie przepisał swój testament. Do tej pory założenie było takie, że po śmierci Buffeta jego majątek trafi do fundacji Billa i Melindy Gatesów. Zapis uległ jednak zmianie.

Warren Buffet zmienia testament. Co stanie się z pieniędzmi miliardera?

Warren Buffet zmienia testament. Co stanie się z pieniędzmi miliardera?

Źródło:
CNN

Przerwy w dostawie prądu na Ukrainie w najbliższą zimę mogą trwać 12 godzin na dobę - poinformował dyrektor generalny największej firmy energetycznej Yasno Serhij Kowalenko w wywiadzie dla portalu Delo.ua. Jego zdaniem deficyt energii może wynieść 35 procent.

Przerwy w dostawach prądu w Ukrainie. Zapowiadają się poważne problemy

Przerwy w dostawach prądu w Ukrainie. Zapowiadają się poważne problemy

Źródło:
PAP

Od poniedziałku do końca września w Chorwacji obowiązywać będą sezonowe opłaty drogowe a ceny za wjazd na autostradę podniesione zostaną o 10 procent - poinformowała w piątek spółka państwowa Chorwackie Autostrady (HAC). Podniesienie stawek nie dotyczy autobusów i ciężarówek.

Letnia podwyżka opłat za autostrady w popularnym wśród Polaków kraju

Letnia podwyżka opłat za autostrady w popularnym wśród Polaków kraju

Źródło:
PAP

Partnerstwo pomiędzy Microsfotem a OpenAI może zostać objęte dochodzeniem z zakresu prawa antymonopolowego Unii Europejskiej. Jak podaje Reuters organy regulacyjne uważają ich klauzule o wyłączności jako problematyczne. Podobna umowa pomiędzy Google a firmą Samsung w zakresie sztucznej inteligencji również została poddana kontroli.

Umowy między wielkimi koncernami w sprawie AI na celowniku Brukseli

Umowy między wielkimi koncernami w sprawie AI na celowniku Brukseli

Źródło:
Reuters

Co zrobić, gdy w trasie złapie nas burza? Co w sytuacji, gdy auto zostanie zalane? Jakie ubezpieczenia mogą się przydać? O problemach, które mogą spotkać kierowców w wakacje w materiale z programu "Raport" TVN Turbo.

Burza, grad, zalane auto? To trzeba wiedzieć

Burza, grad, zalane auto? To trzeba wiedzieć

Źródło:
TVN Turbo

Analitycy banku Goldman Sachs spodziewają się w lipcu "znacznego wzrostu" inflacji w Polsce w związku z częściowym uwolnieniem cen energii. Zwrócili uwagę, że powodem czerwcowego wzrostu inflacji w Polsce była podwyżka cen żywności.

Czeka nas niebawem "znaczny wzrost" inflacji

Czeka nas niebawem "znaczny wzrost" inflacji

Źródło:
PAP

Podwyżka płacy minimalnej, nowe stawki za prąd i gaz oraz zmiany w rozliczaniu fotowoltaiki - to tylko część regulacji, która zacznie obowiązywać 1 lipca. Z kolei na platformy internetowe zostanie nałożony obowiązek przekazywania informacji o sprzedawcach, którzy dokonali transakcji za ich pośrednictwem.

Wynagrodzenia, rachunki, fotowoltaika. Najważniejsze zmiany od lipca

Wynagrodzenia, rachunki, fotowoltaika. Najważniejsze zmiany od lipca

Źródło:
tvn24.pl

Unia Europejska (UE) nałożyła sankcje na dwie osoby i cztery podmioty odpowiedzialne za działania podważające integralność terytorialną, suwerenność i niepodległość Ukrainy, a także im zagrażające. Chodzi o obchodzenie sankcji nałożonych na Rosję.

Unia Europejska nakłada sankcje za obchodzenie sankcji

Unia Europejska nakłada sankcje za obchodzenie sankcji

Źródło:
PAP

Od 1 lipca cena energii elektrycznej w taryfach pięciu największych sprzedawców wyniesie 622,80 złotego za megawatogodzinę (MWh) - poinformował Urząd Regulacji Energetyki (URE). Nie jest to jednak stawka obowiązująca gospodarstwa domowe. Te mają być od lipca do grudnia zamrożone na poziomie 500 złotych za MWh netto.

Jest decyzja w sprawie taryf za prąd

Jest decyzja w sprawie taryf za prąd

Źródło:
PAP

W czerwcu z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców zniknęło ponad siedem milionów pojazdów. Były to auta stare bez ważnych badań technicznych czy ubezpieczenia OC.

Jednego dnia zniknęły miliony pojazdów. Mamy dane

Jednego dnia zniknęły miliony pojazdów. Mamy dane

Źródło:
tvn24.pl, Ministerstwo Cyfryzacji

W Ministerstwie Sprawiedliwości odbyło się pierwsze spotkanie w sprawie wypracowania podejścia do ugód frankowych. Urzędnicy państwowi spotkali się między innymi z przedstawicielami frankowiczów oraz banków - podano w komunikacie. Wcześniej zapowiadano, że przygotowany zostanie projekt mający usprawnić rozpatrywanie spraw frankowych w sądach.

Rząd mierzy się z kredytami we frankach. "Odbyło się pierwsze spotkanie"

Rząd mierzy się z kredytami we frankach. "Odbyło się pierwsze spotkanie"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W najbliższych dniach przerwy serwisowe zaplanowały dwa duże banki: ING Bank Śląski i Alior Bank. Klienci mogą mieć kłopot między innymi z realizacją płatności za pomocą blika czy z wypłatami pieniędzy z bankomatów.

"Jeśli potrzebujesz gotówki, spróbuj wypłacić ją wcześniej" 

"Jeśli potrzebujesz gotówki, spróbuj wypłacić ją wcześniej" 

Źródło:
tvn24.pl

Klienci PGNiG Obrót Detaliczny, którzy otrzymali rachunek na okres po 1 lipca z uwzględnieniem starych stawek, mogą płacić rachunki na ich podstawie - przekazała spółka. Odbiorcy, których kolejny okres rozliczeniowy rozpoczyna się po 1 lipca 2024 roku, otrzymają plany płatności na kolejne miesiące już z nową ceną.

Gigant zabiera głos w sprawie rachunków za gaz

Gigant zabiera głos w sprawie rachunków za gaz

Źródło:
PAP

Sejm uchwalił w piątek z poprawkami nowelizację ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, która wdraża do polskiego porządku prawnego dwie unijne dyrektywy. Wbrew apelom czołowych mediów posłowie odrzucili poprawki, które wzmocniłyby polskich wydawców w negocjacjach z gigantami technologicznymi.

Ważne poprawki przepadły. Media "zagłodzą cyfrowi giganci"

Ważne poprawki przepadły. Media "zagłodzą cyfrowi giganci"

Źródło:
PAP

W piątek w Sejmie odbyło się głosowanie w sprawie poselskiego projektu ustawy dopuszczającej dwie niedziele handlowe w miesiącu. Parlamentarzyści zdecydowali o skierowaniu go do dalszych prac do komisji. Sejm odrzucił wniosek posłów PiS i Lewicy o odrzucenie go w pierwszym czytaniu.

Zmiany w zakazie handlu. Decyzja posłów w sprawie dalszych prac nad projektem

Zmiany w zakazie handlu. Decyzja posłów w sprawie dalszych prac nad projektem

Źródło:
PAP

Czesi upodobali sobie Polskę, jako miejsce spędzania wakacji - informuje w piątkowym wydaniu "Puls Biznesu". Szczególnie podoba się im u nas nad Morzem Bałtyckim, lubią również wycieczki objazdowe po kraju.

Sąsiedzi ruszyli do Polski. Skokowy wzrost

Sąsiedzi ruszyli do Polski. Skokowy wzrost

Źródło:
tvn24.pl

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w czerwcu w ujęciu rocznym o 2,6 procent - wynika z tak zwanego szybkiego szacunku, opublikowanego przez Główny Urząd Statystyczny. W maju inflacja była na poziomie 2,5 procent.

Znamy najnowsze dane o inflacji

Znamy najnowsze dane o inflacji

Źródło:
tvn24.pl

W czasie upałów pracodawca musi zapewnić swoim pracownikom odpowiednie warunki. Skrócenie czasu pracy, zapewnienie napojów, czy zainstalowanie klimatyzacji lub wentylatorów w pomieszczeniach - to działania, o których wspomniano w Kodeksie pracy. Za nierespektowanie niektórych przepisów przedsiębiorca może zostać ukarany kwotą nawet 30 tysięcy złotych.

Upały a obowiązki pracodawcy. Kara może być duża

Upały a obowiązki pracodawcy. Kara może być duża

Źródło:
PAP

W tym roku dzień wolności podatkowej wypada 28 czerwca - informuje Centrum imienia Adama Smitha. To symboliczna data, kiedy przestajemy pracować na potrzeby państwa, a zaczynamy zarabiać na siebie.

Zaczynamy pracować na siebie. "Symboliczny moment"

Zaczynamy pracować na siebie. "Symboliczny moment"

Źródło:
tvn24.pl

30 czerwca otwarte będą wszystkie placówki handlowe. Na kolejną niedzielę bez zakazu handlu trzeba będzie poczekać do 25 sierpnia 2024 roku. Niedługo przepisy mogą się jednak zmienić. Na piątek w Sejmie zaplanowano głosowanie w sprawie poselskiego projektu ustawy dopuszczającej dwie niedziele handlowe w miesiącu.

Jedna z siedmiu takich niedziel

Jedna z siedmiu takich niedziel

Źródło:
PAP

1 lipca wchodzi w życie obowiązek przytwierdzania zakrętek do butelek - poinformowała wiceministra klimatu i środowiska Anita Sowińska. Podkreśliła też, że pozostawienie nakrętek przy butelkach jest "najbardziej ekologicznym rozwiązaniem".

Od 1 lipca nowy obowiązek. Ministerstwo przypomina

Od 1 lipca nowy obowiązek. Ministerstwo przypomina

Źródło:
PAP

Już cztery miliony Polaków zastrzegły swój PESEL w rejestrze - wynika z informacji Ministerstwa Cyfryzacji. Resort przypomina, że z tej usługi można skorzystać przez internet lub w urzędzie gminy.

Skorzystały miliony Polaków. Najnowsze dane

Skorzystały miliony Polaków. Najnowsze dane

Źródło:
tvn24.pl

Właściciele aut mogą spodziewać się podwyżek stawek za ubezpieczenie komunikacyjne - prognozuje prezes Polskiej Izby Ubezpieczeń Jan Prądzyński.

Szykują się podwyżki dla właścicieli aut

Szykują się podwyżki dla właścicieli aut

Źródło:
tvn24.pl