Najlepsze miasta świata dla turystów w 2022 roku. Lider ten sam drugi rok z rzędu

Autor:
wac//am
Źródło:
Euromonitor International, UNWTO, tvn24.pl
Paryż na nagraniach z lipca 2021 roku
Paryż na nagraniach z lipca 2021 rokuArchiwum Reuters
wideo 2/4
Archiwum ReutersParyż na nagraniach z lipca 2021 roku

Brytyjska agencja badania rynku, Euromonitor International, opublikowała listę najlepszych miejskich destynacji turystycznych w 2022 roku. Pod uwagę wzięto takie czynniki jak polityka zrównoważonego rozwoju, infrastruktura turystyczna, bezpieczeństwo, zdrowie i ekonomia. Czołówkę zestawienia zdominowały miasta europejskie.

W czasach przed epidemią COVID-19, kiedy raport klasyfikował wiodące cele turystów według liczby międzynarodowych przylotów, na szczycie rankingu dominowały azjatyckie miasta - z Hongkongiem i Bangkokiem na czele. Teraz to Paryż - drugi rok z rzędu - znalazł się na pierwszym miejscu pośród stu miast uwzględnionych przez Euromonitor International. Do pierwszej dziesiątki trafiło aż osiem europejskich miast.

W zestawieniu za stolicą Francji na podium znalazły się jeszcze Dubaj i Amsterdam. Za nimi kolejno: Madryt, Rzym, Londyn, Monachium, Berlin oraz Barcelona. Pierwszą dziesiątkę zamyka Nowy Jork.

Wieża Montparnasse w ParyżuShutterstock

Awans azjatyckich miast w rankingu Euromonitora

Paryż prowadzi ze względu na swoje atrakcje, ale też politykę władz dotyczącą turystów i świetną turystyczną infrastrukturę. Jednak pod względem liczby przylotów na czele jest - drugi w zestawieniu - Dubaj. Do największego miasta Zjednoczonych Emiratów Arabskich przyleciało w tym roku 12 milionów osób. Euromonitor International wskazuje, że to w dużej mierze efekt opóźnionego Expo 2020 w Dubaju, które potrwało od października 2021 roku do marca 2022.

DubajSarath maroli / Shutterstock.com

W setce znalazło się w sumie 40 miast z Europy, 28 miast z Azji i Australazji, 18 z Ameryki Północnej, Środkowej i Południowej oraz 14 z Bliskiego Wschodu i Afryki. Jak podkreślają twórcy raportu, w tegorocznym rankingu na wyższe pozycje awansowało 45 miast. "Chociaż rok 2022 był pozytywny dla podróży i turystyki, droga do pełnego ożywienia po pandemii jest długa, a wsparcie rządowe pozostaje kluczowe we wszystkich regionach" - dodają.

Wśród rekordzistów jest Singapur, który awansował o 30 pozycji. Został doceniony przez Euromonitor International za to, że jest "najbardziej przyjaznym miejscem dla biznesu, z uproszczonym opodatkowaniem i dużym udziałem wykwalifikowanych pracowników".

ZOBACZ TEŻ: Milion Polaków pojechało tam na wakacje. Nowe dane

"Nadszedł czas, aby ponownie przemyśleć turystykę"

Według Światowej Organizacji Turystyki (UNWTO), turystyka międzynarodowa w 2022 roku "nadal wykazywała silne oznaki ożywienia". Opublikowane na stronie internetowej organizacji wyniki Światowego Barometru Turystyki wskazują, że liczba międzynarodowych przyjazdów turystów w okresie od stycznia do lipca 2022 roku wzrosła o 172 proc. w stosunku do analogicznego okresu 2021 roku.

AmsterdamShutterstock

- Turystyka wciąż się odradza, jednak pozostaje kilka wyzwań, od geopolitycznych po ekonomiczne - powiedział sekretarz generalny UNWTO, Zurab Pololikashvili - Ten sektor przywraca nadzieję i możliwości ludziom na całym świecie. Nadszedł czas, aby ponownie przemyśleć turystykę, jej kierunek i sposób, w jaki wpływa na ludzi i planetę.

ZOBACZ TEŻ: Święta i sylwester pod palmami. Najpopularniejsze kierunki

Autor:wac//am

Źródło: Euromonitor International, UNWTO, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości