TVN24 Biznes | Turystyka

Gdzie i jak na wakacje? Oto, czego szukamy w internecie

TVN24 Biznes | Turystyka

Autor:
kris/ToL
Źródło:
PAP
Wakacje 2022. Paweł Kunz o rosnących cenach wyjazdów
Wakacje 2022. Paweł Kunz o rosnących cenach wyjazdówTVN24
wideo 2/4
TVN24Wakacje 2022. Paweł Kunz o rosnących cenach wyjazdów

Noclegi na wakacje za granicą i tanie podróże lotnicze - z analizy Google Polska wynika, że właśnie tych fraz Polacy szukają w internecie. W pierwsze wakacje bez znaczących obostrzeń wrócimy do przedpandemicznych podróży - uważa Jacek Bisiński z Google Polska.

Z najnowszej analizy trendów w wyszukiwarce przygotowanej przez Google Polska wynika, że wyszukiwania haseł związanych z podróżami w maju tego roku przewyższyły poziom wyszukiwań z czasu przed pandemią, czyli z lipca 2019 roku.

Tanie loty i wakacje za granicą - tego szukają Polacy

W maju 2022 r. fraza "noclegi na wakacje" była o 40 proc. częściej wpisywana do wyszukiwarek niż rok temu. Podobnie jak hasło "loty", które odnotowało 20 proc. wzrost. - Co więcej, o 45 procent wzrosła liczba wyszukiwań lotów porównując maj 2022 do maja 2019, czyli do czasu jeszcze przed pandemią - powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową Jacek Bisiński, Travel Consultant w Google Polska.

Jego zdaniem już rok temu widoczna była zmiana trendu co do wyboru kierunków wakacyjnych w porównaniu do pierwszych, pandemicznych wakacji w 2020. Pojawiło się większe zainteresowanie podróżami lotniczymi i coraz chętniej planowane były podróże zagraniczne.

- Dziś z pewnością możemy potwierdzić hipotezę, że w pierwsze wakacje bez znaczących obostrzeń Polki i Polacy wrócą do przedpandemicznych przyzwyczajeń. Mówi o tym na pewno wielkość wyszukiwań związanych z lotami, która w maju 2022 już przekroczyła rekordowy poziom z lipca 2019 - skomentował.

Google przeanalizował też hasła związane z wyszukiwaniem atrakcji turystycznych w różnych regionach Polski. Najczęściej wpisywanym hasłem były Energylandia, Zakopane, Park wodny Suntago, Szklarska Poręba, Kazimierz Dolny, Karpacz, Zoo we Wrocławiu, Kołobrzeg, Szczyrk i Bieszczady. Z kolei spada zainteresowanie kamperami i podróżami przyczepami kempingowymi.

- Frazy związane z kamperami i przyczepami kempingowymi w maju odnotowały spadek w porównaniu do 2021 i 2020 roku, odpowiednio -11 procent oraz -13 procent w skali rok do roku - ocenił i dodał, że jednak nadal wyszukiwania tych fraz są na poziomie wyższym o 61 proc. niż w maju 2019 roku.

Wśród kierunków zagranicznych w czołówce wyszukiwanych haseł znalazły się Włochy, Grecja, Hiszpania, Turcja i Chorwacja. - Kraje, takie jak Egipt, Malediwy czy Dominikana, które w czasie pandemii zyskały na popularności ze względu na brak obowiązujących obostrzeń dotyczących wjazdu, powróciły na miejsca sprzed pandemii, czyli kolejno na 13, 34 i 41 miejsce - stwierdził.

W maju 55 proc. wyszukiwań związanych z podróżami w Polsce dotyczyło lokalizacji w kraju, a kierunki zagraniczne stanowiły 45 proc. - Liczby te praktycznie pokrywają się z danymi sprzed pandemii, czyli z 2019 roku, kiedy podróże krajowe stanowiły 56 procent wyszukiwań, a zagraniczne 44 procent - wyjaśnił. W 2020 i 2021 roku lokalizacje w Polsce dominowały nad zagranicznymi i stanowiły ponad 60 proc. wszystkich wyszukiwań lokalizacji wakacyjnych.

W ocenie Bisińskiego wyszukiwania w Google wskazują, że "zachowania podróżnicze Polek i Polaków w kontekście turystyki lokalnej w porównaniu do zagranicznej wróciły do poziomu sprzed pandemii". - Co więcej, hasło "tanie loty" cieszy się zainteresowaniem na niespotykanym dotąd poziomie. W maju 2022 jego popularność wzrosła o 138 procent w zestawieniu rok do roku - podsumował.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Hanna Loban/Shutterstock

Pozostałe wiadomości