Wszystkie oczy zwrócone na Las Vegas. Rusza święto nowych technologii

Tech


Maniacy z całego świata ładują swoje baterie i biorą głęboki oddech. W środę startuje bowiem CES 2016, czyli święto nowych technologii.

- Każdy CES jest inny, ale na każdym staramy się zobaczyć, co przyniesie przyszłość - mówi w rozmowie z BBC Gary Shapiro, organizator wydarzenia.

W przeszłości na CES debiutowały telewizory HD, konsola Xbox czy odtwarzacze Blu-ray. Czego możemy się spodziewać na tegorocznym pokazie? Targi odbędą się w dniach 6-9 stycznia w Las Vegas.

Wirtualna rzeczywistość

Po latach spekulacji 2016 rok zapowiada się jako okres dominacji wirtualnej rzeczywistości.

HTC zapowiedziało prezentację odnowionej wersji słuchawek HTC Vive VR, które powstały przy współpracy z amerykańskim producentem gier Valve. Sprzęt miał być już wprawdzie dostępny w sprzedaży, ale - jak tłumaczy tajwański koncern - opóźnienia są spowodowane ostatnimi pracami nad tajemniczym "gigantycznym przełomem technologicznym".

Możliwość zanurzenia się w w wirtualnym świecie ma zaprezentować także Sony. Wszystko to dzięki PlayStation VR, czyli goglom do rzeczywistości wirtualnej z osłoną, które będą dodatkiem do konsoli. PlayStation VR stworzy dwa zestawy obrazów: jeden dla gogli i jeden dla telewizora. Inne zapowiadane nowinki to Samsung Gear VR oraz Oculus Rift.

Motoryzacja

Już niedługo możemy się doczekać dróg pełnych samoprowadzących się samochodów oraz pojazdów napędzanych energią elektryczną. Producenci postrzegają CES jako szansę, aby odsłonić swoje najnowsze rozwiązania.

Należy do nich Faraday Future, które na targach poprzedzających CES 2016 odsłoniło koncept pojazdu FFZERO1, zdaniem producentów pomagający "zdefiniować przyszłość mobilności". Innowacyjny pojazd pierwszą setkę osiąga w ciągu 3 sekund i dysponuje silnikiem o mocy 1000 koni mechanicznych. Firma skusiła do swojego ambitnego projektu kilku członków kierownictwa Tesli i ogłosiła przy tym plany budowy fabryki w pobliżu Las Vegas. Co więcej, uzyskała wsparcie finansowe od chińskiego miliardera Jia Yuetinga.

Natomiast swoją reputację po skandalu spalinowym chce odbudować Volkswagen. Największy producent samochodów w Europie zapowiedział, że ma nowy pojazd koncepcyjny. Niektóre plotki sugerują, że będzie to elektryczny Microbus, który przejedzie na jednym ładowaniu nawet 500 km.

Nacisk na bezpieczeństwo

Swoją obecność w Las Vegas zapowiedział szef Forda Mark Fields, który już wcześniej poinformował o współpracy z Google nad stworzeniem nowego samoprowadzącego się samochodu.

Na razie brak jest jednak informacji, czy szczegóły tego projektu poznamy już podczas CES 2016.

BMW już potwierdził, że zaprezentuje swój Air Touch, mechanizm pozwalający na sterowanie mapami w samochodzie oraz systemem rozrywki za pomocą gestów - tak by zapewnić kierowcy większe bezpieczeństwo podczas jazdy.

To jednak nie koniec. Toyota obiecuje pokazać nowy "precyzyjny" system obrazowania drogi. - Obecnych będzie także ponad 100 mniejszych producentów samochodów - zapowiada John Curran z Aceenture, prognozując przy tym, że w tym roku nowe technologie w motoryzacji będą kładły większy nacisk na bezpieczeństwo.

Targi w Las Vegas to zatem prawdziwa gratka dla fanów motoryzacji.

Wygięte telewizory

Po telewizorach HD, które miały swój debiut właśnie w Las Vegas, także w tym roku nie zabraknie kolejnych niespodzianek. Kolejni - po Samsungu - producenci mają zaprezentować telewizory z wygiętymi ekranami.

LG poszło krok dalej. Podczas CES ma przedstawić już gotowy prototyp 18-calowego panelu OLED zwijany w rulon. Ponadto w maju ub.r. Koreańczycy zaprezentowali ultacienki prototyp telewizora, jednocześnie zapowiadając dalsze prace w tym kierunku.

Rosnącą popularnością wśród producentów cieszą się ekrany dostosowane do odbioru obrazu HDR (ang. High Dynamic Range image, czyli obraz o zakresie jasności, porównywalnej do zakresu jasności widzianego przez człowieka).

W Las Vegas nie zabraknie także gadżetów do noszenia, takich jak smartwatche, opaski fitness, biżuteria, czy innowacyjne obroże dla pupili.

Roboty

To może być przełomowy rok także we wprowadzaniu robotów. Mimo że część z nich jest gotowa, by już teraz dołączyć do głównego nurtu, to kilka firm przygotowało spore niespodzianki.

Amerykański start-up Jibo wywołał niemałe zamieszanie swoim "robotem społecznym", który kosztował ponad 3,7 mln dolarów i ma zostać zaprezentowany właśnie w Las Vegas.

Nowe roboty, które zostaną pokazane w USA, pochodzą m.in. z Francji. To Buddy oraz Leka, maszyny przygotowane do stymulowania dzieci z autyzmem i innymi zaburzeniami rozwojowymi.

Medycyna

Na nowe technologie stawiają coraz częściej także firmy kosmetyczne. Po sukcesie Makeup Genius w 2015 roku na targach drugi rok z rzędu obecny będzie L'Oreal.

Innowacyjne pomysły zaprezentuje także inna francuska firma Romy. Jej urządzenie ma pozwolić na tworzenie składników do pielęgnacji skóry odpowiadające każdemu użytkownikowi w różnych porach dnia.

Nie powinno zabraknąć również produktów, które obiecują korzyści długoterminowe, jak czujnik Ceracor, który pozwoli na mierzenie poziomu hemoglobiny we krwi, czy Skulpt umożliwiający wykonywanie pomiarów tkanki tłuszczowej i struktury mięśni.

Zgodnie z zapowiedziami możemy spodziewać się również licznych produktów skierowanych do nowych rodziców.

Autor: mb/gry / Źródło: BBC