Podsumowanie 2015 roku. Dziesięć wydarzeń w świecie nowych technologii

Na czym polegała manipulacja Volkswagena?
Na czym polegała manipulacja Volkswagena?
TVN24 Biznes i Świat
Na czym polegała manipulacja Volkswagena?TVN24 Biznes i Świat

Rok w nowych technologiach to jak wieczność. W ostatnich 12 miesiącach byliśmy świadkami nie tylko niezwykłych premier, kluczowych wydarzeń, ale również głośnych afer.

Subiektywne podsumowanie najważniejszych wydarzeń i premier w 2015 roku.

1. Afera w Volkswagenie

Skandal w Volkswagenie wybuchł we wrześniu. Koncern został przyłapany na tym, że manipulował pomiarem emisji spalin w sinikach diesla. Oszustwo polegało na tym, że w normalnych warunkach pojazdy Volkswagena z silnikami dieslowskimi mają lepsze osiągi, ale zanieczyszczają powietrze o wiele bardziej niż to dopuszczają amerykańskie przepisy. Natomiast w testach laboratoryjnych spełniają wszelkie normy.

Afera mocno odbiła się na niemieckim producencie. Sprzedaż aut Volkswagena w końcówce roku siadła. A mniejsze przychody ze sprzedaży to tylko początek kłopotów koncernu. Musi się on bowiem liczyć jeszcze z kosztami napraw setek tysięcy pojazdów na całym świecie, a także wysokimi odszkodowaniami.

Jednak skandal spalinowy w Volkswagenie ma też inny wymiar. Pokazał, że producenci tradycyjnych silników napędzanych paliwami doszli do ściany. Muszą sięgać po oszustwa, aby wykazywać się lepszymi wynikami. Eksperci twierdzą, że motoryzację czeka nowy etap, który będzie oparty na silnikach elektrycznych. Pokazują to też decyzje kolejnych gigantów, którzy zabrali się ostro do pracy nad pojazdami napędzanymi prądem i ekologicznymi autami.

Zatem afera spalinowa może nam wszystkim wyjść na dobre.

2. Wiedźmin podbija świat

To był rok twórców gry "Wiedźmin: Dziki Gon". Od majowej premiery polska produkcja dostała ponad 300 nagród. Jednak najważniejszą jej twórcy odebrali na początku grudnia. Mowa o The Game Awards 2015, czyli tzw. Oscarach dla gier. Trzecia część "Wiedźmina" zgarnęła najważniejszą statuetkę za grę roku 2015 roku wyprzedzając m.in. "Bloodborne" czy "Fallouta 4".

Nie ma wątpliwości, że "Wiedźmin 3" to wielki sukces CD Projekt RED. Gra w sześć tygodni od premiery sprzedała się w ponad 6 mln egzemplarzy.

Gra "Wiedźmin 3: Dziki Gon" opowiada o Geralcie z Rivii, wiedźminie, pogromcy potworów, który przyjmuje największy kontrakt swojego życia - musi odnaleźć Dziecko Przepowiedni, żyjącą broń, zdolną zniszczyć świat.

3. Krok ku tanim lotom w kosmos Elon Musk, amerykański miliarder i wizjoner właściwie mógłby otrzymać tytuł technologicznego człowieka roku. Jego biznesowe projekty wyprzedzają nie tylko konkurencję, ale również służą temu, aby życie na Ziemi (a także poza nią) było lepsze.

Jednym z ostatnich sukcesów Muska było zaprezentowanie rakiety Falcon 9, która po raz pierwszy w historii wystartowała i po kilkunastu minutach pionowo wylądowała w tym samym miejscu. Zdaniem ekspertów to kolejny krok w kierunku taniego podboju kosmosu. Technologia opracowała przez firmę SpaceX, która należy do Elona Muska, ma bowiem pozwolić na wielokrotnie użycie rakiet, a to znacznie obniży koszty takich wypraw.

Musk jest założycielem koncernu motoryzacyjnego Tesla Motors, który produkuje elektryczne samochody. Miliarder pracuje też nad stworzeniem w pełni autonomicznego auta, które będzie wozić pasażerów bez kierowcy. Inwestuje również w sztuczną inteligencję, która jego zdaniem jest ogromnym zagrożeniem dla gatunku ludzkiego. Musk obawia się, że np. roboty usamodzielnia się i przejmą władzę nad planetą. Dlatego miliarder wydaje własne pieniądze, aby rozwój sztucznej inteligencji był ostrożny i bezpieczny, bo tylko to może sprawić, że będzie ona korzystna dla człowieka. 4. Alphabet zastąpił Google

To była historyczna decyzja. Na początku października spółka Google zmieniła nazwę na Alphabet. Od tamtej pory Google stał się tylko częścią ogromnej spółki. Z perspektywy posiadaczy akcji Google'a niemal nic się nie zmieniło, ale była to symboliczny krok. Nowe otwarcie.

Wszystko po to, aby mocno zaakcentować, że od teraz (a tak naprawdę od dawna) Google to nie tylko internetowa wyszukiwarka. Google potrzebował zmiany, aby pokazać, że już jako Alphabet będzie wielkie pieniądze wkładał nie tylko w rozwój usług internetowych, ale również inne technologie, czyli np. prace nad zbudowaniem samosterownego samochodu, czy soczewki kontaktowymi dla diabetyków, które mierzą poziom glukozy we łzach. Co ważne wszystkie nowe działania będą tak samo ważne.

Obecnie w skład Alphabet wchodzi m.in. Google, czyli wyszukiwarka, serwis mapowy, YouTube, a także badawczo-rozwojowa firma biotechnologiczna Calico, spółki inwestycyjne Google Ventures i Google Capital, czy laboratorium badawcze Google X. Wszystkie spółki mają działać niezależnie od siebie, ale jednocześnie razem dla dobra Alphabet. 5. Windows 10 za darmo

Pod koniec lipca Microsoft zaprezentował nowy system Windows 10. Co ważne każdy użytkownik poprzednich wersji (Windows 7, Windows 8.1 oraz Windows Phone 8.1) może do końca czerwca 2016 roku dokonać aktualizacji zupełnie za darmo. Później system będzie kosztował około 120 dolarów.

Premiera Windowsa 10 była przełomowa nie tylko dlatego, że użytkownicy otrzymają nowy system zupełnie za darmo, ale również dlatego, że będzie on tworzony razem z nimi. Windows 10 nadaje się do użytkowania, ale - co podkreśla Microsoft - nie jest jeszcze doskonały. W jego udoskonaleniu mają pomóc właśnie użytkownicy, którzy na bieżąco wskazują błędy i potrzebne poprawki.

Nowy Windows 10 to także wielkie zmiany. System zyskał gruntownie odświeżony interfejs. Powrócił także klasyczny pasek Menu Start, którego brak w "ósemce" mocno doskwierał użytkownikom. Historyczną decyzją było również zamknięcie Internet Explorera. W zamian Microsoft dał użytkownikom nową przeglądarkę - Edge. Ich zdaniem jest ona zdecydowanie szybsza i bezpieczniejsza.

6. Premiera iPhone 6S i 6S Plus

Premiery nowych produktów Apple'a są uważnie śledzone na całym świecie. Nie inaczej było tym razem. W dniu kiedy zaprezentowano iPhone 6S oraz iPhone 6S Plus oczy fanów technologii były zwrócone na Bill Graham Civic Auditorium w San Francisco w Kalifornii. To tam 9 września poznaliśmy szczegóły dotyczące nowych iPhone'ów.

No dobrze, ale jakie są nowe iPhone'y? Modele zostały wyposażone w lepszy procesor Apple A9, a także zdecydowanie mocniejszy aparat, którego matrycę producent powiększył z 8 do 12 megapikseli. Taki sprzęt pozwala na nagrywanie filmów w wysokiej rozdzielczości 4K.

Cena iPhone'a 6s waha się od 199 do 399 dolarów, a iPhone’a 6s Plus od 299 do 499 dolarów. To, ile miłośnicy smartfonów od Apple’a będą musieli wydać, aby kupić nowy sprzęt zależy od pamięci, która dostępna jest w trzech wersjach: 16, 64, 128 gigabajtów.

Smartfon, tablet i "ołówek". Apple pokazało nowe zabawki
Smartfon, tablet i "ołówek". Apple pokazało nowe zabawkiTVN24 BiS

7. Wyciek z Ashley Madison

Dane 37 milionów osób, które korzystały z serwisu dla niewiernych małżonków wyciekły do sieci w sierpniu. Wielu osobom popsuło to nie tylko wakacje, ale również doprowadziło do rozpadu małżeństw, rozwodów, a nawet samobójstw.

Portal Ashley Madison reklamował się hasłem "Życie jest krótkie. Zafunduj sobie romans". Wizja niezobowiązującej przyjemności skusiła 64 mln osób na całym świecie. Wśród nich było też kilka tysięcy internautów z Polski. W Polsce najwięcej niewiernych partnerów zarejestrowało się w Warszawie (5979). Następnie na liście są mieszkańcy Krakowa (1736), Wrocławia (1564), Poznania (1340), Łodzi (791), Gdańska (685) i Katowic (650).

Kiedy ruszyło śledztwo, a sprawa nieco ucichła okazało się, że to nie koniec koszmaru użytkowników Ashley Madison. Wszystko przez to, że hakerzy, którzy wykradli dane niewiernych internautów są bardziej bezczelni niż wielu się wydawało. Obecnie cyberprzestępcy wysyłają papierowe listy do niewiernych małżonków, w których grożą ujawnieniem tajemnicy. W zamian za "spokój" chcą jednak pieniędzy.

8. Koniec Google Glass? Niekoniecznie

26.08.2015 | Mapa wiarołomnych Polaków według Ashley Madison
26.08.2015 | Mapa wiarołomnych Polaków według Ashley MadisonFakty TVN

Jednym z największych rozczarowań kończącego się roku była decyzja Google o zakończeniu sprzedaży Google Glass. Wielu twierdziło wówczas, że koncern uznał projekt za nieudany i zakończył jego rozwój. Tak jednak się nie stało. Wiemy, że Google nadal pracuje nad swoimi okularami. Jednak ich nowa wersja Enterprise Edition będzie miała zastosowanie tylko w biznesie. Oznacza to, że nie będzie powszechnie sprzedawana i ogólnie dostępna dla wszystkich.

Urządzenie będzie wyposażone w procesor od Intela, powiększony akumulator, a także moduł umożliwiający obsługę Wi-Fi, co może zwiększyć komfort strumieniowania wideo. Istotną nowością ma być także dioda, która będzie włączała się podczas nagrywania, co ma pozwolić na informowanie o tym osób w naszym otoczeniu.

Ma ona rozwiać jedną z największych kontrowersji dotyczących Google Glass, czyli tego, że stracimy ogromną część swojej prywatności, bo będziemy ciągle nagrywani przez użytkowników okularów. 9. Woda na Marsie

Pod koniec września NASA podzieliła się ze światem historycznym odkryciem. Kosmiczna sonda kosmiczna Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) przy użyciu spektrometru zebrała dowody na to, że na Marsie jest woda. Okazało się, że na Czerwonej Planecie są miejsca, które na zdjęciach wyglądają jak ciemne smugi. W rzeczywistości jest to gleba nasączona m.in. wodą z solą i nadchloranem wapnia przez co woda na Marsie nie zamarza.

NASA podała, że dzięki odkryciu ludzkość dowiedziała się, że trzy miliardy lat temu planeta wyglądała zupełnie inaczej. Miała atmosferę, a na powierzchni (w części północnej) były dwa płynne oceany. Naukowcy uważają, że następnie planeta ucierpiała z powodu potężnej zmiany klimatu i dlatego na powierzchni nie ma już płynącej wody.

Woda na Marsie to przełom także dlatego, że zwiększa szansę na to, że istnieje bądź istniało tam życie.

10. Rok dronów

Mijający rok z pewnością był rokiem dronów. Latające urządzenia mają coraz więcej zastosowań. Nie służą już tylko do robienia zdjęć i filmowania. Coraz częściej wykorzystywane są m.in. do obserwacji i pilnowania majątku, tworzenia ortofotomap, badań archeologicznych, czy wizualizacji i modeli 3D. Zdaje się, że możliwości ich zastosowania obecnie ogranicza tylko wyobraźnia.

Drony wleciały pod strzechy. Latające maszyny można kupić niemal w każdym supermarkecie. Jak grzyby po deszczu wyrastają firmy oferujące profesjonalne usługi związane z dronami, a rynek sprzedaży nowych maszyn rośnie jak na drożdżach. Według szacunków polski rynek dronów jest w 2015 roku osiągnął wartość 164 mln złotych. Prognozy pokazują, że to dopiero początek.

Autor: Marek Szymaniak/gry / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Edrflt / Wikipedia (CC0 1.0), World Super Cars / Wikipedia (CC BY-SA 3.0), CD Projekt, Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Prezydent USA Donald Trump ogłosił nałożenie ceł na Chiny w wysokości 125 procent. Jednocześnie zarządził 90-dniową przerwę w stosowaniu podwyższonych ceł dla innych państw.

Zwrot w sprawie ceł. Zaskakująca decyzja Trumpa

Zwrot w sprawie ceł. Zaskakująca decyzja Trumpa

Źródło:
Reuters

"Wykorzystajmy jak najlepiej następne 90 dni" - tak na portalu X decyzję prezydenta USA Donalda Trumpa w sprawie pauzy w dodatkowych cłach skomentował w środę wieczorem premier Donald Tusk.

Trump nagle zmienia zdanie, Tusk zabiera głos

Trump nagle zmienia zdanie, Tusk zabiera głos

Źródło:
tvn24.pl/Reuters

Stellantis wstrzymał produkcję w Polsce chińskiego samochodu elektrycznego T03 - podał Reuters. Informację potwierdziła tvn24.pl Agnieszka Brania, rzeczniczka prasowa fabryk Stellantis w naszym kraju.

Gigant wstrzymuje produkcję auta w Polsce

Gigant wstrzymuje produkcję auta w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Michał Kołodziejczak, wiceminister rolnictwa, stwierdził, że sieci handlowe osiągają "nadmiarowe zyski" ze sprzedaży jaj i masła. Na zorganizowanej w środę konferencji prasowej zapowiedział, że chce w tej sprawie spotkać się z prezesem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

"Mam pretensje, że sklepy nie opuszczają cen"

"Mam pretensje, że sklepy nie opuszczają cen"

Źródło:
PAP

Unia Europejska podjęła decyzję o nałożeniu ceł w wysokości do 25 procent na amerykańskie towary w odwecie za taryfy nałożone przez USA na stal i aluminium.

Unia Europejska nakłada cła na Stany Zjednoczone

Unia Europejska nakłada cła na Stany Zjednoczone

Źródło:
PAP

- Nie chcemy otwartej konfrontacji z USA i z prezydentem Donaldem Trumpem w sprawie ceł - zadeklarował premier Han Duk Su, pełniący obowiązki prezydent Korei Południowej. W wywiadzie dla CNN podkreślił też, że Seul woli negocjacje i wypracowanie porozumienia z Waszyngtonem.

"Szkodliwe" cła Trumpa, groźba zamykania fabryk

"Szkodliwe" cła Trumpa, groźba zamykania fabryk

Źródło:
PAP

Banco Santander, hiszpański właściciel Santander Bank Polska, rozważa różne opcje, w tym sprzedaż swojej polskiej filii, wartej 8 miliardów dolarów - podał Reuters, powołując się na Bloomberga.

Znany bank zniknie z Polski? Ważą się jego losy

Znany bank zniknie z Polski? Ważą się jego losy

Źródło:
Reuters

Chiny od 10 kwietnia podniosą do 84 procent cła na towary z USA - podał chiński resort finansów. To odwet za ostatnie podniesienie stawki taryf o 50 procent przez prezydenta Donalda Trumpa.

Wet za wet. Pekin odpowiada Trumpowi

Wet za wet. Pekin odpowiada Trumpowi

Źródło:
PAP, Reuters

Zakłady Chemiczne Nitro-Chem w Bydgoszczy zawarły w środę umowę z Paramount Enterprises International na dostawę trotylu dla armii amerykańskiej na lata 2027-2029. To kontrakt o wartości 1,2 miliarda złotych.

Amerykańska armia dostanie trotyl od polskiej firmy. Jest umowa

Amerykańska armia dostanie trotyl od polskiej firmy. Jest umowa

Źródło:
PAP

Amerykańscy sprzedawcy win boją się ceł prezydenta USA Donalda Trumpa, które zaczęły obowiązywać w środę - podał Reuters. Winiarze ostrzegają, że wzrost cen i spadek przychodów mogą przyczynić się do zwolnień i upadku wielu firm.

Szykują się na najgorsze. "Wszystko pójdzie w górę"

Szykują się na najgorsze. "Wszystko pójdzie w górę"

Źródło:
Reuters

Coraz więcej osób rezygnuje z amerykańskich produktów na rzecz tych krajowych w odpowiedzi na cła Trumpa i jego politykę wobec sojuszników - przekazał portal stacji BBC. Na popularności zyskują aplikacje i etykiety określające, skąd pochodzą sprzedawane produkty.

Czarna gwiazdka w sklepach. "Mogę głosować swoją kartą kredytową"

Czarna gwiazdka w sklepach. "Mogę głosować swoją kartą kredytową"

Źródło:
BBC

Donald Trump podpisał dekret uznający węgiel za minerał krytyczny. Prezydent USA ogłosił też inne działania mające znieść regulacje środowiskowe, zwiększyć wydobycie węgla i zablokować zamykanie kopalń.

Donald Trump podpisał dekret. "Raz na zawsze kończymy wojnę Joe Bidena"

Donald Trump podpisał dekret. "Raz na zawsze kończymy wojnę Joe Bidena"

Źródło:
PAP

W maju Rada Polityki Pieniężnej nie będzie dyskutować czy ciąć stopy procentowe, dyskusja będzie dotyczyć raczej tego, o ile je obniżyć i czy to początek cyklu, czy jednorazowe dostosowanie - komentuje członek Rady Polityki Pieniężnej Ludwik Kotecki w rozmowie z Programem I Polskiego Radia. Jego zdaniem do końca roku stopy mogą spaść o 100 punktów bazowych.

"Można już nie udawać". Ważny głos w sprawie stóp procentowych

"Można już nie udawać". Ważny głos w sprawie stóp procentowych

Źródło:
PAP

W środę na drogach w całej w Polsce odbywa się akcja "Prędkość". Policjanci sprawdzają prędkość zarówno z użyciem radarów, jak i radiowozów z wideorejestratorami. - Apelujemy do kierujących, by przestrzegali dozwolonych limitów prędkości, a także zwalniali w miejscach, gdzie przepisy i rozwaga wymagają zachowania szczególnej ostrożności - powiedział nadkomisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego KGP.

Wielka akcja policji. Apel do kierowców

Wielka akcja policji. Apel do kierowców

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W minionym roku liczba pracujących emerytów w Polsce wzrosła o 18,6 tysiąca osób w porównaniu do roku 2023 - wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wśród dorabiających do świadczeń przeważają kobiety.

Wracają do pracy. Zaskakujące dane ZUS

Wracają do pracy. Zaskakujące dane ZUS

Źródło:
PAP

Polacy coraz chętniej odwiedzają Azory. W 2024 roku przybyła na ten portugalski archipelag rekordowa liczba turystów znad Wisły. Azory zyskują na popularności w kontynentalnej części Europy.

"Turystów z Polski nam tu dziś nie brakuje"

"Turystów z Polski nam tu dziś nie brakuje"

Źródło:
PAP

Chłopcy będą chłopcami - w ten sposób rzeczniczka Białego Domu Karoline Leavitt odniosła się do publicznego sporu miedzy doradcami prezydenta Donalda Trumpa, miliarderem Elonem Muskiem i doradcą do spraw handlu Peterem Navarro. Musk określił wcześniej Navarro "kretynem" i "głupszym niż worek cegieł".

Musk nazwał go "kretynem". Biały Dom komentuje

Musk nazwał go "kretynem". Biały Dom komentuje

Źródło:
PAP

Majątek 11 miliarderów od początku roku skurczył się łącznie aż o prawie 450 miliardów dolarów - wynika z danych Bloomberga. Agencja regularnie publikuje szacunki dotyczące fortun najbogatszych ludzi świata.

Krezusi na minusie. "Wyparowało" 450 miliardów dolarów

Krezusi na minusie. "Wyparowało" 450 miliardów dolarów

Źródło:
tvn24.pl

Departament Wydajności Państwa (DOGE), kierowany przez Elona Muska, wykorzystuje sztuczną inteligencję do śledzenia komunikacji w co najmniej jednej agencji federalnej, szukając przejawów wrogości wobec prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa - przekazał Reuters. 

Polowanie na "antytrumpowe" treści. Agencja pod lupą Muska

Polowanie na "antytrumpowe" treści. Agencja pod lupą Muska

Źródło:
PAP

- Poziom ceł w Stanach Zjednoczonych został podniesiony do poziomu z przełomu XIX i XX wieku. To jest we współczesnej historii stosunków międzynarodowych rzecz po prostu niesłychana - mówił w "Faktach po Faktach" prof. Dariusz Rosati, ekonomista, były członek Rady Polityki Pieniężnej. Z kolei dr Sławomir Dudek nazwał cła "kulami, które lecą we wszystkie strony".

"To kule, które lecą we wszystkie strony"

"To kule, które lecą we wszystkie strony"

Źródło:
TVN24

W wyniku ataku hakerskiego na Grupę Smyk naruszono dane niektórych klientów, kontrahentów, pracowników i partnerów biznesowych - przekazała firma. Większość skradzionych informacji to dokumentacja dotycząca produkcji odzieży.

Popularna sieć sklepów o kradzieży danych

Popularna sieć sklepów o kradzieży danych

Źródło:
PAP

Musimy szukać rozwiązań i działań, które uchronią lub przynajmniej złagodzą skutki wysokich ceł - podkreślił we wtorek premier Donald Tusk podczas spotkania z przedstawicielami branży motoryzacyjnej. Minister finansów Andrzej Domański stwierdził z kolei, że amerykańskie cła z pewnością "istotnie" wpłyną na gospodarkę światową.

Premier o cłach: musimy szukać rozwiązań

Premier o cłach: musimy szukać rozwiązań

Źródło:
TVN24, PAP

Państwowy urząd socjalny w Finlandii wysłał pisma do ponad 40 tysięcy osób o niskich dochodach, zalecając im poszukiwanie tańszego mieszkania. Jeśli się nie przeprowadzą w ciągu trzech miesięcy, urząd przestanie pokrywać im koszty czynszu w pełnej wysokości - informuje we wtorek telewizja MTV.

Dostali pismo. Przeprowadzka albo strata zasiłku

Dostali pismo. Przeprowadzka albo strata zasiłku

Źródło:
PAP

Decyzja Donalda Trumpa w sprawie nałożenia nowych ceł spowodowała kilkunastoprocentowy spadek kursu Apple na amerykańskiej giełdzie. Według Bloomberga efekt był jeszcze jeden - klienci rzucili się do sklepów, aby kupić iPhone'y, zanim ich ceny wzrosną.

Rzucili się do sklepów w obawie przed wzrostem cen

Rzucili się do sklepów w obawie przed wzrostem cen

Źródło:
Bloomberg