Podsumowanie 2015 roku. Dziesięć wydarzeń w świecie nowych technologii

Na czym polegała manipulacja Volkswagena?
Na czym polegała manipulacja Volkswagena?
TVN24 Biznes i Świat
Na czym polegała manipulacja Volkswagena?TVN24 Biznes i Świat

Rok w nowych technologiach to jak wieczność. W ostatnich 12 miesiącach byliśmy świadkami nie tylko niezwykłych premier, kluczowych wydarzeń, ale również głośnych afer.

Subiektywne podsumowanie najważniejszych wydarzeń i premier w 2015 roku.

1. Afera w Volkswagenie

Skandal w Volkswagenie wybuchł we wrześniu. Koncern został przyłapany na tym, że manipulował pomiarem emisji spalin w sinikach diesla. Oszustwo polegało na tym, że w normalnych warunkach pojazdy Volkswagena z silnikami dieslowskimi mają lepsze osiągi, ale zanieczyszczają powietrze o wiele bardziej niż to dopuszczają amerykańskie przepisy. Natomiast w testach laboratoryjnych spełniają wszelkie normy.

Afera mocno odbiła się na niemieckim producencie. Sprzedaż aut Volkswagena w końcówce roku siadła. A mniejsze przychody ze sprzedaży to tylko początek kłopotów koncernu. Musi się on bowiem liczyć jeszcze z kosztami napraw setek tysięcy pojazdów na całym świecie, a także wysokimi odszkodowaniami.

Jednak skandal spalinowy w Volkswagenie ma też inny wymiar. Pokazał, że producenci tradycyjnych silników napędzanych paliwami doszli do ściany. Muszą sięgać po oszustwa, aby wykazywać się lepszymi wynikami. Eksperci twierdzą, że motoryzację czeka nowy etap, który będzie oparty na silnikach elektrycznych. Pokazują to też decyzje kolejnych gigantów, którzy zabrali się ostro do pracy nad pojazdami napędzanymi prądem i ekologicznymi autami.

Zatem afera spalinowa może nam wszystkim wyjść na dobre.

2. Wiedźmin podbija świat

To był rok twórców gry "Wiedźmin: Dziki Gon". Od majowej premiery polska produkcja dostała ponad 300 nagród. Jednak najważniejszą jej twórcy odebrali na początku grudnia. Mowa o The Game Awards 2015, czyli tzw. Oscarach dla gier. Trzecia część "Wiedźmina" zgarnęła najważniejszą statuetkę za grę roku 2015 roku wyprzedzając m.in. "Bloodborne" czy "Fallouta 4".

Nie ma wątpliwości, że "Wiedźmin 3" to wielki sukces CD Projekt RED. Gra w sześć tygodni od premiery sprzedała się w ponad 6 mln egzemplarzy.

Gra "Wiedźmin 3: Dziki Gon" opowiada o Geralcie z Rivii, wiedźminie, pogromcy potworów, który przyjmuje największy kontrakt swojego życia - musi odnaleźć Dziecko Przepowiedni, żyjącą broń, zdolną zniszczyć świat.

3. Krok ku tanim lotom w kosmos Elon Musk, amerykański miliarder i wizjoner właściwie mógłby otrzymać tytuł technologicznego człowieka roku. Jego biznesowe projekty wyprzedzają nie tylko konkurencję, ale również służą temu, aby życie na Ziemi (a także poza nią) było lepsze.

Jednym z ostatnich sukcesów Muska było zaprezentowanie rakiety Falcon 9, która po raz pierwszy w historii wystartowała i po kilkunastu minutach pionowo wylądowała w tym samym miejscu. Zdaniem ekspertów to kolejny krok w kierunku taniego podboju kosmosu. Technologia opracowała przez firmę SpaceX, która należy do Elona Muska, ma bowiem pozwolić na wielokrotnie użycie rakiet, a to znacznie obniży koszty takich wypraw.

Musk jest założycielem koncernu motoryzacyjnego Tesla Motors, który produkuje elektryczne samochody. Miliarder pracuje też nad stworzeniem w pełni autonomicznego auta, które będzie wozić pasażerów bez kierowcy. Inwestuje również w sztuczną inteligencję, która jego zdaniem jest ogromnym zagrożeniem dla gatunku ludzkiego. Musk obawia się, że np. roboty usamodzielnia się i przejmą władzę nad planetą. Dlatego miliarder wydaje własne pieniądze, aby rozwój sztucznej inteligencji był ostrożny i bezpieczny, bo tylko to może sprawić, że będzie ona korzystna dla człowieka. 4. Alphabet zastąpił Google

To była historyczna decyzja. Na początku października spółka Google zmieniła nazwę na Alphabet. Od tamtej pory Google stał się tylko częścią ogromnej spółki. Z perspektywy posiadaczy akcji Google'a niemal nic się nie zmieniło, ale była to symboliczny krok. Nowe otwarcie.

Wszystko po to, aby mocno zaakcentować, że od teraz (a tak naprawdę od dawna) Google to nie tylko internetowa wyszukiwarka. Google potrzebował zmiany, aby pokazać, że już jako Alphabet będzie wielkie pieniądze wkładał nie tylko w rozwój usług internetowych, ale również inne technologie, czyli np. prace nad zbudowaniem samosterownego samochodu, czy soczewki kontaktowymi dla diabetyków, które mierzą poziom glukozy we łzach. Co ważne wszystkie nowe działania będą tak samo ważne.

Obecnie w skład Alphabet wchodzi m.in. Google, czyli wyszukiwarka, serwis mapowy, YouTube, a także badawczo-rozwojowa firma biotechnologiczna Calico, spółki inwestycyjne Google Ventures i Google Capital, czy laboratorium badawcze Google X. Wszystkie spółki mają działać niezależnie od siebie, ale jednocześnie razem dla dobra Alphabet. 5. Windows 10 za darmo

Pod koniec lipca Microsoft zaprezentował nowy system Windows 10. Co ważne każdy użytkownik poprzednich wersji (Windows 7, Windows 8.1 oraz Windows Phone 8.1) może do końca czerwca 2016 roku dokonać aktualizacji zupełnie za darmo. Później system będzie kosztował około 120 dolarów.

Premiera Windowsa 10 była przełomowa nie tylko dlatego, że użytkownicy otrzymają nowy system zupełnie za darmo, ale również dlatego, że będzie on tworzony razem z nimi. Windows 10 nadaje się do użytkowania, ale - co podkreśla Microsoft - nie jest jeszcze doskonały. W jego udoskonaleniu mają pomóc właśnie użytkownicy, którzy na bieżąco wskazują błędy i potrzebne poprawki.

Nowy Windows 10 to także wielkie zmiany. System zyskał gruntownie odświeżony interfejs. Powrócił także klasyczny pasek Menu Start, którego brak w "ósemce" mocno doskwierał użytkownikom. Historyczną decyzją było również zamknięcie Internet Explorera. W zamian Microsoft dał użytkownikom nową przeglądarkę - Edge. Ich zdaniem jest ona zdecydowanie szybsza i bezpieczniejsza.

6. Premiera iPhone 6S i 6S Plus

Premiery nowych produktów Apple'a są uważnie śledzone na całym świecie. Nie inaczej było tym razem. W dniu kiedy zaprezentowano iPhone 6S oraz iPhone 6S Plus oczy fanów technologii były zwrócone na Bill Graham Civic Auditorium w San Francisco w Kalifornii. To tam 9 września poznaliśmy szczegóły dotyczące nowych iPhone'ów.

No dobrze, ale jakie są nowe iPhone'y? Modele zostały wyposażone w lepszy procesor Apple A9, a także zdecydowanie mocniejszy aparat, którego matrycę producent powiększył z 8 do 12 megapikseli. Taki sprzęt pozwala na nagrywanie filmów w wysokiej rozdzielczości 4K.

Cena iPhone'a 6s waha się od 199 do 399 dolarów, a iPhone’a 6s Plus od 299 do 499 dolarów. To, ile miłośnicy smartfonów od Apple’a będą musieli wydać, aby kupić nowy sprzęt zależy od pamięci, która dostępna jest w trzech wersjach: 16, 64, 128 gigabajtów.

Smartfon, tablet i "ołówek". Apple pokazało nowe zabawki
Smartfon, tablet i "ołówek". Apple pokazało nowe zabawkiTVN24 BiS

7. Wyciek z Ashley Madison

Dane 37 milionów osób, które korzystały z serwisu dla niewiernych małżonków wyciekły do sieci w sierpniu. Wielu osobom popsuło to nie tylko wakacje, ale również doprowadziło do rozpadu małżeństw, rozwodów, a nawet samobójstw.

Portal Ashley Madison reklamował się hasłem "Życie jest krótkie. Zafunduj sobie romans". Wizja niezobowiązującej przyjemności skusiła 64 mln osób na całym świecie. Wśród nich było też kilka tysięcy internautów z Polski. W Polsce najwięcej niewiernych partnerów zarejestrowało się w Warszawie (5979). Następnie na liście są mieszkańcy Krakowa (1736), Wrocławia (1564), Poznania (1340), Łodzi (791), Gdańska (685) i Katowic (650).

Kiedy ruszyło śledztwo, a sprawa nieco ucichła okazało się, że to nie koniec koszmaru użytkowników Ashley Madison. Wszystko przez to, że hakerzy, którzy wykradli dane niewiernych internautów są bardziej bezczelni niż wielu się wydawało. Obecnie cyberprzestępcy wysyłają papierowe listy do niewiernych małżonków, w których grożą ujawnieniem tajemnicy. W zamian za "spokój" chcą jednak pieniędzy.

8. Koniec Google Glass? Niekoniecznie

26.08.2015 | Mapa wiarołomnych Polaków według Ashley Madison
26.08.2015 | Mapa wiarołomnych Polaków według Ashley MadisonFakty TVN

Jednym z największych rozczarowań kończącego się roku była decyzja Google o zakończeniu sprzedaży Google Glass. Wielu twierdziło wówczas, że koncern uznał projekt za nieudany i zakończył jego rozwój. Tak jednak się nie stało. Wiemy, że Google nadal pracuje nad swoimi okularami. Jednak ich nowa wersja Enterprise Edition będzie miała zastosowanie tylko w biznesie. Oznacza to, że nie będzie powszechnie sprzedawana i ogólnie dostępna dla wszystkich.

Urządzenie będzie wyposażone w procesor od Intela, powiększony akumulator, a także moduł umożliwiający obsługę Wi-Fi, co może zwiększyć komfort strumieniowania wideo. Istotną nowością ma być także dioda, która będzie włączała się podczas nagrywania, co ma pozwolić na informowanie o tym osób w naszym otoczeniu.

Ma ona rozwiać jedną z największych kontrowersji dotyczących Google Glass, czyli tego, że stracimy ogromną część swojej prywatności, bo będziemy ciągle nagrywani przez użytkowników okularów. 9. Woda na Marsie

Pod koniec września NASA podzieliła się ze światem historycznym odkryciem. Kosmiczna sonda kosmiczna Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) przy użyciu spektrometru zebrała dowody na to, że na Marsie jest woda. Okazało się, że na Czerwonej Planecie są miejsca, które na zdjęciach wyglądają jak ciemne smugi. W rzeczywistości jest to gleba nasączona m.in. wodą z solą i nadchloranem wapnia przez co woda na Marsie nie zamarza.

NASA podała, że dzięki odkryciu ludzkość dowiedziała się, że trzy miliardy lat temu planeta wyglądała zupełnie inaczej. Miała atmosferę, a na powierzchni (w części północnej) były dwa płynne oceany. Naukowcy uważają, że następnie planeta ucierpiała z powodu potężnej zmiany klimatu i dlatego na powierzchni nie ma już płynącej wody.

Woda na Marsie to przełom także dlatego, że zwiększa szansę na to, że istnieje bądź istniało tam życie.

10. Rok dronów

Mijający rok z pewnością był rokiem dronów. Latające urządzenia mają coraz więcej zastosowań. Nie służą już tylko do robienia zdjęć i filmowania. Coraz częściej wykorzystywane są m.in. do obserwacji i pilnowania majątku, tworzenia ortofotomap, badań archeologicznych, czy wizualizacji i modeli 3D. Zdaje się, że możliwości ich zastosowania obecnie ogranicza tylko wyobraźnia.

Drony wleciały pod strzechy. Latające maszyny można kupić niemal w każdym supermarkecie. Jak grzyby po deszczu wyrastają firmy oferujące profesjonalne usługi związane z dronami, a rynek sprzedaży nowych maszyn rośnie jak na drożdżach. Według szacunków polski rynek dronów jest w 2015 roku osiągnął wartość 164 mln złotych. Prognozy pokazują, że to dopiero początek.

Autor: Marek Szymaniak/gry / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Edrflt / Wikipedia (CC0 1.0), World Super Cars / Wikipedia (CC BY-SA 3.0), CD Projekt, Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad zapewnieniem Polakom darmowego dostępu do wody pitnej. W grę wchodzi też rozwiązanie "za przysłowiową złotówkę" - powiedział w czwartek w sejmie wiceminister infrastruktury Przemysław Koperski. Dodał, że za darmo lub za 1 zł ma być dostępne pierwsze 1000 litrów wody miesięcznie.

Woda za darmo? Resort szykuje rewolucyjne rozwiązanie

Woda za darmo? Resort szykuje rewolucyjne rozwiązanie

Źródło:
PAP

Chciałbym, aby rozwiązanie, dotyczące składki zdrowotnej, zostało wypracowane w ciągu kilku najbliższych tygodni. Naprawdę nie ma na co czekać - powiedział w programie "Jeden na Jeden" na antenie TVN24 minister finansów Andrzej Domański. Dodał, że chciałby, aby nowa składka zdrowotna weszła w życie od 1 stycznia 2025 roku.

Minister finansów o składce zdrowotnej: naprawdę nie ma na co czekać

Minister finansów o składce zdrowotnej: naprawdę nie ma na co czekać

Źródło:
TVN24

Składka zdrowotna to kolejna kwestia, co do której pojawiły się rozbieżności w koalicji. Trwają dyskusje nad zmianami, które miałyby wejść w życie od początku przyszłego roku. Czego można się spodziewać? Poniżej przedstawiamy propozycje koalicjantów.

Zmiany w składce zdrowotnej. Propozycje koalicjantów

Zmiany w składce zdrowotnej. Propozycje koalicjantów

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Z renty wdowiej ma skorzystać około dwa miliony osób - wynika za szacunków, które znalazły się w stanowisku rządu obywatelskiego projektu o rencie wdowiej.

Ile osób skorzysta z renty wdowiej? Rząd podał szacunki

Ile osób skorzysta z renty wdowiej? Rząd podał szacunki

Źródło:
PAP

W czwartek w Sejmie trwa debata nad wykonaniem budżetu w 2023 roku. Prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś krytycznie ocenił finansowanie zadań publicznych poza budżetem za pośrednictwem funduszy w BGK. - W 2023 roku przy pomocy funduszy sfinansowano zadania na kwotę ponad 130 miliardów złotych, co stanowiło 20 procent wydatków budżetu państwa i blisko 4 procent produktu krajowego brutto.

NIK krytycznie o finansowaniu zadań publicznych poza budżetem

Źródło:
PAP

Sąd Rejonowy w Warszawie otworzył postępowanie restrukturyzacyjne PKP Cargo - poinformował w czwartek przewoźnik kolejowy. W środę zarząd spółki zdecydował o przeprowadzeniu zwolnień grupowych przez zakłady i centralę PKP Cargo.

Sąd otworzył postępowanie restrukturyzacyjne PKP Cargo

Sąd otworzył postępowanie restrukturyzacyjne PKP Cargo

Źródło:
PAP, PKP Cargo

Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego CSIRT NASK ostrzega przed kampanią, w której oszuści atakują osoby posiadające konta w serwisie firmy Apple. Jak czytamy w komunikacie, przestępcy rozsyłają wiadomości e-mail z informacją o zablokowaniu konta użytkownika serwisu Apple. Powodem ma być rzekomo nieudana próba logowania.

Atak na użytkowników urządzeń firmy Apple

Atak na użytkowników urządzeń firmy Apple

Źródło:
tvn24.pl

Burmistrz Barcelony zapowiedział podniesienie podatku nakładanego na turystów, którzy przybywają do miasta na statku wycieczkowym i spędzają w stolicy Katalonii mniej niż 12 godzin. Chodzi o to, by miasto nie zamieniło się w "park tematyczny", w którym próżno szukać lokalnych mieszkańców, a całość populacji stanowią turyści.

Barcelona wprowadzi kolejne obostrzenia dla turystów

Barcelona wprowadzi kolejne obostrzenia dla turystów

Źródło:
PAP

Komisja Nadzoru Finansowego jednogłośnie stwierdziła brak jakichkolwiek podstaw do zgłoszenia sprzeciwu wobec nabycia akcji VeloBanku przez podmiot należący do Grupy Cerberus - przekazała KNF w oficjalnym komunikacie. VeloBank powstał w wyniku przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Banku.

VeloBank zmienia właściciela. KNF nie zgłosiła sprzeciwu

VeloBank zmienia właściciela. KNF nie zgłosiła sprzeciwu

Źródło:
PAP

Ministerstwo Cyfryzacji skierowało do konsultacji projekt rozporządzenia, zgodnie z którym wskazane typy urządzeń elektronicznych mają mieć gniazda typu USB C do ładowania. To implementacja unijnej dyrektywy. Resort chce, by rozporządzenie weszło w życie 28 grudnia 2024 roku z wyjątkiem laptopów, dla których wprowadzenie systemu ładowania USB-C ma wejść w życie 28 kwietnia 2026.

Jedna ładowarka do kilku urządzeń. Padły terminy

Jedna ładowarka do kilku urządzeń. Padły terminy

Źródło:
PAP

Akcjonariusze PGE nie udzielili siedmiorgu byłym członkom zarządu absolutorium za 2023 rok. Absolutorium udzielono natomiast trojgu byłym członkom rady nadzorczej spółki.

Były zarząd PGE bez absolutorium

Były zarząd PGE bez absolutorium

Źródło:
PAP

Trwają analizy nad wprowadzeniem czterodniowego tygodnia pracy - przekazał Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki. Wyjaśnił, że Centralny Instytut Ochrony Pracy ma przez rok badać, jak wprowadzenie tego rozwiązania wpłynie na wypadkowość w miejscu pracy i stan zdrowia pracownika.

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce? "Trwają poważne analizy"

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce? "Trwają poważne analizy"

Źródło:
PAP

Wycofanie z obrotu i zakaz wprowadzenia do obrotu wszystkich serii produktu Qutiro - taką decyzję podjął Główny Inspektorat Farmaceutyczny (GIF). W decyzji wskazano, że lek może stwarzać "realne zagrożenie dla zdrowia lub życia pacjentów". 

Lek wycofany z obrotu. "Realne zagrożenie zdrowia lub życia"

Lek wycofany z obrotu. "Realne zagrożenie zdrowia lub życia"

Źródło:
tvn24.pl

- Dzisiaj nie ma przestrzeni na podniesienie wieku emerytalnego - mówi w czwartkowym wydaniu "Dziennika Gazety Prawnej" prezes ZUS Zbigniew Derdziuk. Wcześniej Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w odpowiedzi na pytania redakcji biznesowej tvn24.pl przekazało, że nie prowadzi obecnie prac mających podwyższyć wiek emerytalny czy też nad zrównaniem go dla kobiet i mężczyzn.

Co dalej z wiekiem emerytalnym? Prezes ZUS odpowiada

Co dalej z wiekiem emerytalnym? Prezes ZUS odpowiada

Źródło:
PAP

Boeing przyznał się do składania fałszywych oświadczeń przed organami państwowymi, które dotyczyły modeli samolotu 737 Max - podaje Reuters. Maszyny te uczestniczyły w dwóch katastrofach Boeinga 737 MAX w latach 2018 i 2019. Amerykański koncern ma zapłacić grzywnę w łącznej wysokości 487,2 miliona dolarów.

Boeing przyznaje się do winy w sprawie modeli 737 Max  

Boeing przyznaje się do winy w sprawie modeli 737 Max  

Źródło:
PAP

Według prognoz Ministerstwa Finansów w 2027 roku, po wprowadzeniu zmian w akcyzie, za paczkę papierosów trzeba będzie zapłacić około 26-27 złotych - przekazał w środę wiceszef resortu Jarosław Neneman. Resort zamierza również pobierać 40-złotową opłatę od e-papierosów.

Tyle mają kosztować papierosy. Resort finansów szykuje zmiany w akcyzie

Tyle mają kosztować papierosy. Resort finansów szykuje zmiany w akcyzie

Źródło:
PAP

Resort infrastruktury rozważa podwyższenie opłat za wydanie prawa jazdy; rozpatrywane jest podniesienie tej opłaty o 47 -50 procent dla krajowego prawa jazdy, a dla międzynarodowego - o 35 złotych - poinformowała w środę dyrektor Departamentu Transportu Drogowego Ministerstwa Infrastruktury Renata Rychter.

Opłaty za wydanie prawa jazdy mogą pójść w górę. Są kwoty

Opłaty za wydanie prawa jazdy mogą pójść w górę. Są kwoty

Źródło:
PAP

Senat przyjął z poprawkami ustawę o zmianie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zgodnie z przyjętymi poprawkami to prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej będzie mediatorem w sporach między wydawcami a big techami. Wcześniej wydawcy i redakcje apelowały, by wyższa izba zmieniła uchwalone w Sejmie niekorzystne przepisy tak, by łatwiej było negocjować z platformami cyfrowymi.

Zmiany w prawie autorskim. Jest decyzja Senatu

Zmiany w prawie autorskim. Jest decyzja Senatu

Źródło:
PAP

Lokalne władze poprosiły mieszkańców wyspy Santorini w Grecji o ograniczenie przemieszczania się. To ze względu na bardzo duży napływ turystów. Tylko jednego dnia - we wtorek - na zamieszkaną przez około 15 tysięcy osób wyspę przypłynęło 11 tysięcy gości.

Wyspa dla turystów, dla mieszkańców lockdown. W sieci słowa oburzenia

Wyspa dla turystów, dla mieszkańców lockdown. W sieci słowa oburzenia

Źródło:
PAP

Grupa Jeronimo Martins, właściciel między innymi sklepów Biedronka, miała w drugim kwartale 2024 roku 156 milionów euro zysku netto wobec 217 milionów euro zysku rok wcześniej - podała spółka w raporcie.

Właściciel Biedronki pokazał wyniki. Zysk w dół

Właściciel Biedronki pokazał wyniki. Zysk w dół

Źródło:
PAP

Premier Donald Tusk powiedział w środę, że będzie rozmawiał z wicepremierem Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem o Funduszu Kościelnym, bo nie widzi "jakiegoś dynamicznego procesu" w tej sprawie, a "wiadomo, że ten sposób finansowania Kościoła nie jest najlepszy".

Co z likwidacją Funduszu Kościelnego? Zapowiedź premiera

Co z likwidacją Funduszu Kościelnego? Zapowiedź premiera

Źródło:
PAP