Tech

"This War of Mine" podbija światowy rynek. W USA to hit

Tech

CC BY-NC-SA 3.0 http://thiswarofmine.gamepedia.com/This_War_of_Mine_Wiki"This War of Mine" jest nową niezależną produkcją polską

Nowa polska gra komputerowa "This War of Mine" podbija rynek. Rozeszła się już wśród graczy w niemal 100 krajach świata i od kilku tygodni utrzymuje się w czołówce na listach najlepiej ocenianych gier. Najwięcej fanów zyskała w Stanach Zjednoczonych.

"This War of Mine" jest nową niezależną produkcją polską. Pojawiła się na rynku w połowie listopada i – jak podaje producent – już po dwóch dniach zwróciły się koszty jej wytworzenia.

Wojna z innej perspektywy

W odróżnieniu od wysokobudżetowych, gier głównego nurtu o tematyce militarnej (jak seria "Call of Duty") "TWoM" przedstawia wojnę z perspektywy grupki cywilów starających się o przetrwanie w oblężonym mieście.

Wymaga to od zarządzającego nimi gracza podejmowania trudnych wyborów i radzenia sobie z niedostatkami żywności, leków i innych materiałów, a także stale obecnymi zagrożeniami, takimi jak ukrywający się wśród zgliszczy snajperzy, wrogo nastawieni szabrownicy czy podupadające zdrowie fizyczne i psychiczne ocalałych. Jak podawał producent, inspiracją do opracowania gry były wydarzenia w Sarajewie w 1992 roku.

Gra dostępna jest w ośmiu wersjach językowych, m.in.: polskiej, rosyjskiej, niemieckiej i hiszpańskiej, przy czym pełna ścieżka dźwiękowa dostępna jest wyłącznie w języku angielskim. Dzięki w przeważającej mierze pozytywnym recenzjom użytkowników (96 proc. z ponad 3,5 tys. recenzji) gra znalazła się też na czele listy najwyżej ocenianych i na 12. miejscu na liście bestsellerów w usłudze Steam, tuż za "Call of Duty: Advanced Warfare".

Zwrot kosztów

Ze średnią ocen w recenzjach na poziomie 82 proc. i średnią oceną użytkowników 8,3/10, "This War of Mine" utrzymuje się na listach najwyżej notowanych gier branżowego serwisu Metacritic. "TWoM" była także nominowana do The Game Awards 2014 w kategorii Games for Change, jednak jurorzy zamiast niej wybrali osadzoną w realiach I wojny światowej produkcję studia Ubisoft: "Valiant Hearts: The Great War".

Jak wynika z danych udostępnionych na oficjalnej stronie gry na Facebooku, koszty produkcji "TWoM" – nigdy niepodane do publicznej wiadomości – zwróciły się w ciągu dwóch dni od jej premiery 14 listopada 2014. Grę zakupili gracze z 92 krajów świata, przy czym największą grupę (1/3 wszystkich nabywców) stanowią mieszkańcy Stanów Zjednoczonych. W Europie najwyższe wyniki sprzedaży "TWoM" zarejestrowano w Rosji, Niemczech i Wielkiej Brytanii. Przeciętny wiek graczy mieści się w przedziale od 25 do 34 lat.

Dotychczas gra działa z systemami operacyjnymi Windows, Mac OS X i Linux, jednak w 2015 roku ma się ukazać także wersja na tablety. Dzięki początkowemu sukcesowi wersji elektronicznej rozpowszechnianej poprzez usługę Steam 5 grudnia do sprzedaży w Polsce trafiła także dwujęzyczna (polska i angielska) wersja pudełkowa.

11 Bit Studios to polska spółka kierowana przez Grzegorza Miechowskiego. Zgodnie z raportem firmy za 3. kwartał 2014 roku, "TWoM" to najważniejsza tegoroczna premiera studia. Największym dotychczasowym sukcesem 11 Bit Studios była seria gier "Anomaly".

Autor: mn / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: CC BY-NC-SA 3.0 http://thiswarofmine.gamepedia.com/This_War_of_Mine_Wiki

Pozostałe wiadomości