Tech

Płatność "tak prosta, jak wysłanie SMS-a". Bank centralny testuje cyfrową walutę

Tech

Ekspert o bezpiecznej wypłacie pieniędzy z bankomatu za granicą
Ekspert o bezpiecznej wypłacie pieniędzy z bankomatu za granicątvn24
wideo 2/4

W Szwecji rozpoczęły się testy e-korony, która może stać się pierwszą na świecie cyfrową walutą wprowadzoną przez bank centralny. Szwedzki Bank Narodowy (Riksbank) poinformował, że pilotaż potrwa do lutego 2021 roku.

Jak podała agencja Reutera, chodzi o tzw. kryptowalutę CBDC (ang. central bank digital currency) - czyli wirtualną walutę wydawaną bezpośrednio przez bank centralny, a nie pojedynczą firmę.

Ma być używana w codziennych płatnościach

Jeśli e-korona zostanie wprowadzona, będzie jej można używać w codziennych płatnościach oraz wpłatach i wypłatach z wirtualnego portfela, na przykład aplikacji mobilnej - wskazał Riksbank. W założeniu płatność ma być "tak prosta, jak wysłanie SMS-a".

Riksbank wskazał, że projekt nie oznacza, iż podjęto ostateczną decyzję o wprowadzeniu e-korony do obrotu. "Celem projektu jest zaprezentowanie, jak e-korona może być wykorzystywana przez obywateli" - dodano w oświadczeniu.

Pilotażowe testy wirtualnej waluty przygotowała firma konsultacyjna Accenture.

Szwedzi wolą płatności bezgotówkowe

Reuters przypomniał, że Szwecja jest jednym z krajów najmniej polegających na płatnościach gotówkowych. Testy mogą więc być próbą zbadania, jak banki centralne mogą reagować w sytuacji, gdy obywatele wykorzystują mniej pieniędzy drukowanych przez instytucje centralne.

Koncepcja tokenów emitowanych przez banki centralne zyskała na popularności wśród menedżerów instytucji bankowych po ogłoszonym przez firmę Facebook planie wprowadzenia kryptowaluty Libra.

W styczniu banki centralne Wielkiej Brytanii, Japonii, Szwecji, Szwajcarii, Europejski Bank Centralny (EBC) i Bank Rozrachunków Międzynarodowych (BIS) ogłosiły powołanie grupy, która ma zbadać zastosowania i kwestie ekonomiczne oraz techniczne funkcjonowania cyfrowych walut CBDC oraz międzynarodowego obrotu nimi.

System wykorzystuje technologię tzw. łańcucha bloków (ang. blockchain). To rodzaj bazy danych, która jest przechowywana w internecie i dostępna dla każdego użytkownika sieci. Dane ułożone są w blokach, które tworzą łańcuch zapisanych na stałe informacji.

Autor: mp//dap / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Riksbank

Pozostałe wiadomości