Rosyjski minister transportu: rozwiniemy własną technologię Hyperloop

Tech

Hyperloop OneHyperloop One rozwija technologię superszybkich podróży

- Rozumiemy, że takie projekty to przyszłość - tak o Hyperloop powiedział Maksym Sokolow, rosyjski minister transportu. I poinformował, że rosyjscy naukowcy pracują nad stworzeniem takiego ultraszybkiego systemu transportu. Jednocześnie trwają prace z Amerykanami nad rozwojem tego systemu.

Minister transportu podkreślał, że Rosja jest przygotowana do realizowania tak ambitnych projektów technologicznych, jak ten którego twórcą jest szef koncernu Tesla Elon Musk. Ultraszybki systemem transportu Hyperloop ma pozwolić na przemieszczanie towaru bądź pasażerów w specjalnych kapsułach umieszczonych w stalowej rurze, gdzie panuje bardzo niskie ciśnienie. Takie pojazdy mają pędzić z prędkością przekraczającą 1200 km/h.

Prace trwają

- Rozumiemy, że takie projekty to przyszłość - mówił Sokolow i dodał, że Rosja nie może tylko bezczynnie patrzeć, jak inni rozwijają kluczową dla przyszłości transportu technologię. Minister podkreślił również, że rosyjscy naukowcy już wcześniej pracowali nad podobną technologię. - Badania prowadzono już od dwóch lat na Uniwersytecie Transportu i Komunikacji w Petersburgu - dodał. O planach stworzenia ultraszybkiego systemu transportu w Rosji mówił też Anatolij Zajcew szef Centrum Rozwoju Przewozów Pasażerskich w Moskwie. Informował on, że rosyjski projekt zakłada budowę magistrali, które połączą południe kraju z północą oraz zachód ze wschodem. Jednak na początku ma powstać odcinek łączący bałtyckie porty z terminalami Moskwy. Oznacza to, że Rosjanie w pierwszej kolejności będą rozwijać system towarowy, a nie jak Amerykanie pasażerski. - Koszty takiego systemu to 12-13 mld dolarów - mówił Zajcew w rozmowie z telewizją RBK. W rozwój technologii Hyperloop inwestują też rosyjskie Koleje Państwowe. Wspólnie z amerykańską spółką Hyperloop One powołały grupę roboczą, która bada możliwości realizacji projektu ultraszybkiego pociągu. Wiadomo, że grupa analizuje gdzie i w jaki sposób można zastosować technologię. Jak podaje "The Moscow Times" obecnie grupa czeka na wyniki niedawnych testów, które przeprowadzono w USA. Ze źródeł serwisu wynika, że z inicjatywą stworzenia grupy wyszli Amerykanie. Szczegóły współpracy nie są jednak znane, bo obie strony odmówiły komentarza w tej sprawie.

Pomysł szefa Tesli

O technologiach Hyperloop stało się głośno w 2013 roku, kiedy Elon Musk, twórca m.in. koncernu motoryzacyjnego Tesla, ogłosił plany stworzenia najnowocześniejszego środka transportu, umożliwiającego pokonanie tysięcy kilometrów w rekordowo krótkim czasie.

Autor: msz//km / Źródło: The Moscow Times

Źródło zdjęcia głównego: Hyperloop