Nadciągają roboty. Na ich celowniku nawet co trzecie miejsce pracy

Tech

TVN24 BiSJeździ, skacze i dźwiga ciężary. Tak wygląda najnowszy robot od Boston Dynamics

Do lat 30-tych tego wieku technologie robotyki i sztucznej inteligencji mogą wywrzeć wpływ na ponad 30 proc. miejsc pracy w Wielkiej Brytanii, podczas gdy w Stanach Zjednoczonych i Niemczech będzie to jeszcze więcej - wynika z raportu firmy doradczej PwC. Największe zagrożenie trend ten niesie dla zawodów w przemyśle i handlu.

Jak podaje BBC na swojej stronie internetowej, PwC prognozuje, że do tego czasu wiele zawodów ulegnie zmianie, ale nie likwidacji. Sama automatyzacja stwarza natomiast szanse na pomnożenie bogactwa i stworzenie dodatkowych miejsc pracy w innych dziedzinach gospodarki. To z kolei będzie mieć pozytywny wpływ na gospodarkę.

Robotyzacja pracy

Według PwC nowoczesne technologie stanowią największe zagrożenie dla zawodów w przemyśle i handlu. Badanie firmy pokazuje, że 30 proc. obecnych miejsc pracy w Wielkiej Brytanii jest podatnych na wpływ automatyzacji. Dla porównania w Stanach Zjednoczonych wynik ten wynosi 38 proc., w Niemczech - 35 proc., a w Japonii - 21 proc.

Główny ekonomista PwC John Hawksworth tłumaczył BBC, że "prace ręczne, rutynowe", które efektywnie mogą być zaprogramowane" są najbardziej zagrożone przez wdrażanie nowoczesnych technologii. Z drugiej strony bezpieczne są zawody związane z edukacją czy służbą zdrowia. Hawksworth zwraca uwagę, że robotyzacja miejsc pracy ma już miejsce w niektórych gałęziach gospodarki. Jako przykład podaje sektor kolejowy, gdzie wprowadzane są pociągi bez maszynisty.

PwC zwraca się do władz państw, aby w związku z tym trendem, poświęciły w najbliższych 10-20 latach więcej pieniędzy na szkolenia nisko wykwalifikowanych pracowników.

Autor: MS / Źródło: PAP, BBC

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock