Tech

Osiem banków wprowadza nową usługę. Zmiany dla klientów

Tech


Firma Mastercard, we współpracy z ośmioma bankami, udostępniła we wtorek posiadaczom wydanych przez te instytucje kart Mastercard i Maestro usługę Apple Pay. Płacenie w sklepach stacjonarnych jest możliwe dla użytkowników urządzeń iPhone SE, iPhone 6 i nowszych, a także zegarków Apple Watch. O udostępnieniu usługi poinformowała także Visa.

W przypadku Mastercard z nowej usługi mogą skorzystać klienci: Alior Banku, Banku Pekao S.A., Banku Zachodniego WBK, BGŻ BNP Paribas, Getin Noble Banku, mBanku, Raiffeisen Polbanku oraz T-Mobile Usługi Bankowe. Wkrótce do tego grona dołączyć ma również PKO Bank Polski.

W przypadku kart Visa z Apple Pay skorzystają klienci Banku Zachodniego WBK, mBanku i Nest Banku.

Jak poinformował Mastercard w komunikacie, nowa usługa "oferuje prosty, szybki, bezpieczny i chroniący prywatność użytkownika sposób płacenia". "Płacenie Visa z Apple Pay jest proste, a usługa działa z urządzeniami, których używasz na co dzień" - przekonuje konkurent.

Jak to działa?

"W płatnościach Apple Pay z użyciem karty kredytowej lub debetowej jej numer nie jest zapisywany, ani w pamięci urządzenia, ani na serwerach Apple. Zamiast tego przypisywany jest unikalny Numer Konta Urządzenia, który - po zaszyfrowaniu - przechowywany jest z wykorzystaniem tzw. bezpiecznego elementu (ang. secure element) urządzenia" - czytamy w komunikacie Mastercard.

"Każda transakcja jest natomiast autoryzowana za pomocą unikalnego, generowanego dynamicznie, jednorazowego kodu bezpieczeństwa. Użyta w rozwiązaniu Apple Pay usługa Mastercard Digital Enablement Service (MDES) wykorzystuje najbardziej zaawansowane technologie płatnicze - takie jak EMV, tokenizacja czy szyfrowanie - aby zapewnić bezpieczeństwo danych posiadaczy kart Mastercard" - dodano.

Płacenie z Apple Pay w sklepach stacjonarnych jest możliwe dla użytkowników urządzeń iPhone SE, iPhone 6 i nowszych, a także zegarków Apple Watch.

Z kolei na stronach internetowych lub w aplikacjach obsługujących Apple Pay transakcje autoryzuje się poprzez dotknięcie czytnika Touch ID lub, w przypadku modelu iPhone X, dwukrotne wciśnięcie przycisku z boku urządzenia i spojrzenie w kierunku ekranu, z użyciem funkcji Face ID.

W przypadku płatności w aplikacjach mobilnych lub w przeglądarce Safari Apple Pay działa na urządzeniach iPhone 6 i nowszych, iPhone SE, iPad Pro, iPad (5. generacji), iPad Air 2 oraz iPad mini 3 i nowszych. Z Apple Pay można również korzystać w przeglądarce Safari na dowolnym urządzeniu Mac wprowadzonym na rynek w 2012 r. lub później, z systemem operacyjnym macOS Sierra. W tym przypadku potwierdzanie płatności odbywa się za pomocą urządzenia iPhone 6 lub nowszego, Apple Watch bądź czytnika Touch ID dostępnego w nowym modelu komputera MacBook Pro.

Przypomnijmy, że w listopadzie 2016 roku Google uruchomił podobną usługę Android Pay, która obecnie nazywa się Google Pay. Mogą z niej korzystać klienci 16 banków i instytucji finansowych w Polsce.

Autor: tol//dap / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości