Masowe zwolnienia w europejskich oddziałach znanej firmy. Mają objąć też pracowników z Polski

Autor:
mp
Źródło:
Bloomberg, PAP
Firmy w kryzysie
Firmy w kryzysieTVN24
wideo 2/5
TVN24Firmy w kryzysie

International Business Machines Corp. (IBM) planuje zwolnić około 10 tysięcy osób w Europie. Jak pisze "Bloomberg", redukcje mają przyczynić się do obniżenia kosztów w wolno rozwijającej się jednostce usługowej i przygotować firmę do podziału.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Powołując się na źródła związane ze sprawą, "Bloomberg" pisze, że daleko idące redukcje obejmują około 20 proc. pracowników zatrudnionych w Europie. Największe zwolnienia zostaną przeprowadzone w oddziałach w Wielkiej Brytanii i Niemczech, ale cięcia planowane są również w Polsce, Słowacji, Włoszech i Belgii.

Cięcia obejmą dział usługowy

Zwolnienia dotkną szczególnie dział usług IT dla biznesu firmy, który na co dzień zajmuje się między innymi zarządzaniem centrami danych klientów oraz wsparciem informatycznym w zakresie obsługi i naprawy sprzętu.

Wpisuje się to w ogłoszoną w październiku br. strategię firmy ze stanu Nowy Jork, która planuje podział i skupienie się na przynoszących najwyższe dochody nowych obszarach działalności, takich jak hybrid-cloud computing oraz sztuczna inteligencja.

Redukcje zostały zapowiedziane przez kierownictwo IBM wcześniej w listopadzie br. podczas spotkania z przedstawicielami działających w europejskich oddziałach firmy związków zawodowych. Ich planowana skala nie była jednak wcześniej znana.

Po opublikowaniu informacji o planowanych zwolnieniach w Europie akcje IBM na nowojorskiej giełdzie spadły o 1,6 proc. Ogółem od początku roku walory firmy straciły na wartości 8,6 proc.

Autor:mp

Źródło: Bloomberg, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości