"Guardian": producent iPhone'ów rozważa fabrykę w USA. Ceny mogą wzrosnąć

Tech

Aktualizacja:
ShutterstockCeny mogą iPhone'ów wzrosnąć

Foxconn, jeden z największych producentów elektroniki na świecie, rozważa wybudowanie za 7 mld dolarów fabryki w Stanach Zjednoczonych - donosi brytyjski "Guardian". Inwestycja przyniesie tysiące miejsc pracy, ale może też spowodować podwyżkę cen iPhone’ów.

Foxconn to gigant na rynku producentów elektroniki. W jego fabrykach m.in. w Chinach i Brazylii pracują setki tysięcy osób. Koncern jest podwykonawcą wielu znanych marek w tym m.in. firmy Apple, dla której wykonuje m.in. komputery Mac oraz smartfony iPhone.

Dlaczego?

Jak donosi "Guardian" Foxconn rozważa wybudowanie nowej fabryki w Stanach Zjednoczonych. Chce tam zainwestować 7 mld dolarów i stworzyć od 30 do 50 tysięcy nowych miejsc pracy. To efekt m.in. zapowiedzi Donalda Trumpa, nowego prezydenta USA, który wielokrotnie mówił, że będzie wspierał firmy, które będą przenosiły produkcję do Stanów Zjednoczonych i tam będą tworzyły miejsca pracy. Dzięki temu unikną płacenia wysokich ceł, a być może otrzymają również rządowe zachęty. Stworzenie nowych miejsc pracy z pewnością ucieszy Amerykanów, ale przeniesienie produkcji do USA może spowodować równocześnie wzrost cen m.in. iPhone’ów. Dlaczego? Otóż ich produkcja w Chinach jest o wiele tańsza choćby ze względu na wielokrotnie niższe koszty pracy. Jeśli więc produkcja choć części podzespołów będzie odbywała się w USA, to koszt ich wytworzenia będzie wyższy.

Wzrost cen?

Jak obliczył prof. Jason Dedrick z School of Information Studies at Syracuse University, na którego wyniki powołuje się "Thr Wall Street Journall", ceny popularnych na całym świecie iPhone’ów mogą wzrosnąć o około 30-40 dolarów. Oznacza to, że przy obecnym kursie smartfony będą droższe o ok. 120-160 zł. Prof. Dedrick podkreśla, że to ostrożne szacunki zakładające scenariusz, że surowce służące do produkcji komponentów smartfonów zostałyby zakupione na globalnym rynku. Jeśli zaś miałyby pochodzić z USA, to cena iPhone’a mogłaby wzrosnąć nawet o 100 dolarów, czyli około 400 zł.

USA mają nowego prezydenta. Jaka będzie polityka Donalda Trumpa? Zobacz materiał wideo:

USA mają nowego prezydenta. Jaka będzie polityka Donalda Trumpa?tvn24bis.pl

Autor: msz\mtom / Źródło: The Guardian, The Wall Street Journal

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock