Elon Musk i koledzy inwestują miliard dolarów w sztuczną inteligencję. Dla dobra ludzkości


Miliard dolarów - tyle założyciel koncernu Tesla i Space X Elon Musk zainwestował w coś, co go osobiście przeraża, czyli w sztuczną inteligencje.

Elon Musk znany jest z tego, że obawia się rozwoju sztucznej inteligencji. Miliarder wielokrotnie publicznie mówił o tym, że rozwój sztucznej inteligencji jest ogromnym zagrożeniem dla człowieka. Zawsze podkreślał, że trzeba ją rozwijać, ale należy przy tym zachować ogromną ostrożność.

Dla dobra ludzkości

Teraz wydaje się, że Musk chce opanować swoje lęki i mieć we własnych rękach rozwój tej dziedziny nauki. Wraz z innymi dużymi inwestorami wspomógł nowe centrum badawcze OpenAI, czyli organizację non-profit, która ma zajmować się sztuczną inteligencją. Jej celem jest szeroki rozwój sztucznej inteligencji, który ma następować w sposób bezpieczny i korzystny dla ludzkości. Co ważne rezultaty badań OpenAI mają być publiczne udostępnianie. Obecnie OpenAI tworzy dziewięciu naukowców, ale w ciągu roku ta liczba ma się podwoić. Siedziba firmy mieści się w San Francisco.

Wiele firm technologicznych, jak Facebook, Google czy Apple inwestuje w rozwój własnej sztucznej inteligencji. Jej rozwiązania są już stosowane w firmie Muska - Tesli czy przez Facebooka.

Nie tylko Musk

Sztuczna inteligencja niepokoi nie tylko Elona Muska. Wśród osób, którzy obawiają się, że jej rozwój zagrozi ludzkiemu gatunkowi są m.in. Bill Gates i Stephen Hawking. Ten drugi ostrzegał w tym roku, że w ciągu najbliższych stu lat komputery prześcigną możliwości człowieka. Zdaniem badacza w przyszłości może dojść do tego, że ludzie przestaną panować nad wytworami sztucznej inteligencji i powstałe w ten sposób maszyny wymkną się spod naszej kontroli.

Sztuczna inteligencja zagraża ludzkości?
Sztuczna inteligencja zagraża ludzkości?TVN24 BiS

Autor: msz//km / Źródło: CNN Money, tvn24bis.pl,

Pozostałe wiadomości