Syryjski uchodźca tworzy aplikację. Pomoże w zmaganiach z niemiecką biurokracją

Tech


Munzer Khattab z Syrii jeszcze rok temu nie potrafił wymówić kilku słów po niemiecku, a teraz pracuje nad aplikacją, która pomoże setkom tysięcy uchodźców. "Bureaucrazy", bo tak nazywa się program na smartfony, ma ułatwić wypełnianie formularzy w urzędach.

Munzer Khattab po przyjeździe do Berlina miał problemy z powiedzeniem kilku słów po niemiecku, o wypełnieniu całego stosu formularzy w tym języku nie wspominając. W ciągu roku nie tylko nauczył się jednak niemieckiego, ale teraz chce pomóc innym.

Khattab wraz z pięcioma innymi syryjskimi uchodźcami i azylantami pracuje nad specjalną aplikacją na smartfony. Aplikacja o nazwie "Bureaucrazy", która zostanie uruchomiona w styczniu przyszłego roku pozwoli na przetłumaczenie różnych formularzy na język angielski lub arabski, począwszy od rejestracji w urzędzie po otwarcie rachunku bankowego.

Szerokie uznanie

Khattab, 23-letni uciekinier z jednego ważniejszych miast portowych w Syrii - Latakia, powiedział, że inspiracją do stworzenia aplikacji było jego osobiste doświadczenie, gdy zaraz po przyjeździe do Berlina został "zmiażdżony" mnóstwem formularzy rejestracyjnych w języku niemieckim.

- Nawet kiedy prosiliśmy Niemców o pomoc, oni sami mieli problemy ze zrozumieniem formularzy. Skoro okazały się nieczytelne dla Niemców, to jak my mogliśmy je czytać? - wskazuje w rozmowie telefonicznej z Reuterem.

Nazwa aplikacji wzięła się od złej wymowy słowa "biurokracja", na której któregoś razu przyłapano Khattaba. - Ktoś to usłyszał i powiedział "bureaucrazy"? Co powiedziałeś? To fajna nazwa - wspomina Syryjczyk. Khattab i jego koledzy opracowali aplikację w ramach programu kodowania prowadzonego w jednej z berlińskich szkół.

Aplikacja choć jeszcze nie została uruchomiona, już zdążyła zdobyć pierwszą nagrodę w lokalnym konkursie programistycznym. Otrzymała także pochwały na konferencji Startup Europe, która odbyła się na początku tego roku. Twórcy aplikacji wierzą, że pomoże ona imigrantom uciekającym do Niemiec przed przemocą i ubóstwem w swoich rodzimych krajach.

Zobacz materiał "Faktów" TVN o uchodźcach walczących o medale w Rio (09.08.2016):

Autor: mb//km / Źródło: Reuters