Wzrosty na Wall Street. Dzięki spółkom i ropie

Rynki


Czwartkowa sesja na nowojorskich giełdach przyniosła wzrosty najważniejszych indeksów, głównie dzięki lepszym niż oczekiwano wynikom kwartalnym amerykańskich spółek i rosnącym cenom ropy naftowej.

Na zamknięciu Dow Jones Industrial zwyżkował o 0,79 proc. do 16 069,64 pkt. Nasdaq Composite wzrósł o 0,86 proc. do 4506,68 pkt. S&P 500 zwyżkował o 0,55 proc. do 1893,36 pkt.

Dobre wyniki

Przed sesją wyniki kwartalne podał Caterpillar. Wynik finansowy największego na świecie producenta maszyn budowlanych był lepszy od oczekiwań dzięki wprowadzonemu przez spółkę programowi oszczędności. Wyraźnie lepszy od oczekiwań wynik finansowy zaraportował również Facebook. Spółka zanotowała wzrost sprzedaży w czwartym kwartale o 52 proc. rdr. Konsensus rynkowy pobił również Ford. Drugi co do wielkości producent samochodów w USA zanotował w czwartym kwartale najwyższy zysk w historii.

Droższa ropa

Po informacjach o możliwości ograniczenia wydobycia przez OPEC i Rosję w czwartek mocno rosły ceny ropy naftowej. Ceny Brent przekraczały momentami poziom 35 dolarów za baryłkę i są one już około 30 proc., powyżej 12 letnich minimów ustanowionych wcześniej w styczniu.

Autor: msz / Źródło: PAP