Ropa mocno w górę. Rynek czeka na wiadomość tygodnia

Rynki

ShutterstockBaryłka ropy West Texas Intermediate na giełdzie paliw w Nowym Jorku jest wyceniana po 54,51 USD, po zwyżce o 3,01 USD, czyli o 5,8 proc.

W zachodniej Europie dobre nastroje na giełdach akcji podtrzymane. Mocno drożeje ropa naftowa, sytuacja polityczna we Włoszech zaczyna się "klarować", a w środę ogłoszenie decyzji Fed - i już wiadomo, co zrobi ten bank - podają maklerzy.

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku bardzo silnie rosną - o 5,8 proc., a w Londynie aż o 6,6 proc. Do zaplanowanych przez OPEC cięć dostaw ropy przyłączają się inni znaczący producenci surowca na świecie - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate na giełdzie paliw w Nowym Jorku jest wyceniana po 54,51 USD, po zwyżce o 3,01 USD, czyli o 5,8 proc. Brent na giełdzie ICE Futures Europe w Londynie drożeje o 3,56 USD, czyli 6,6 proc., do 57,89 USD za baryłkę.

Porozumienie kartelu

30 listopada państwa zrzeszone w OPEC porozumiały się w sprawie ograniczenia wydobycia surowca przez kraje kartelu do 32,5 mln baryłek dziennie. Umowa ma zacząć obowiązywać od początku 2017 r. W sobotę producenci ropy nienależący do Organizacji Państw Eksportujących Ropę (OPEC) potwierdzili decyzję o redukcji wydobycia tego surowca od 1 stycznia - o blisko 560 tys. baryłek dziennie. Łącznie z rynku "ubędzie" ok. 1,8 mln baryłek ropy dziennie.

Montowanie włoskiego rządu

Tymczasem we Włoszech dotychczasowy szef dyplomacji - Paolo Gentiloni - został w niedzielę desygnowany na premiera przez prezydenta Sergio Mattarellę. Przyszły premier ogłosił, że jego rząd będzie miał oparcie w tych samych ugrupowaniach centrolewicy, co gabinet Matteo Renziego. Rząd Paolo Gentiloniego utworzą centrolewicowa Partia Demokratyczna oraz Nowa Centroprawica, która powstała z rozpadu Forza Italia byłego premiera Silvio Berlusconiego. Zgodnie z najbardziej prawdopodobnym scenariuszem rząd Gentiloniego będzie pracować do przedterminowych wyborów, które odbędą się w najbliższych miesiącach. Przewiduje się, że zaprzysiężenie nowej Rady Ministrów odbędzie się we wtorek, tak, by premier mógł wziąć udział w szczycie Unii Europejskiej 15 grudnia.

Rynek nie ma wątpliwości

Wydarzeniem tego tygodnia będzie jednak posiedzenie amerykańskiej Rezerwy Federalnej, która w środę poda swoją decyzję w sprawie polityki monetarnej. Już nikt na rynkach nie ma wątpliwości, że Fed ogłosi tego dnia podwyżkę benchmarkowej stopy procentowej - o 25 pkt. bazowych. Na giełdach w Europie w poniedziałek akcje spółek naftowych "szybują" - Premier Oil zyskuje 11,4 proc., Tullow Oil na plusie o 9,3 proc., Seadrill rośnie o 11,2 proc., a Galp Energia rośnie o 2,9 proc.

Ceny paliwa idą w górę. Ekspertka wyjaśnia dlaczego:

Ceny paliwa idą w górę. Ekspertka wyjaśnia dlaczego

Autor: tol//ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock