Rynki

Chińska inicjatywa wyrasta na światowy projekt. Efekty już widać

Rynki

Nowy Jedwabny Szlak. Które państwo na nim skorzysta?
Nowy Jedwabny Szlak. Które państwo na nim skorzysta?red | TVN24 BiS
wideo 2/4

Miedź na giełdzie metali w Londynie drożeje w reakcji na zapowiadane przez prezydenta Chin Xi Jinpinga mocne zaangażowanie finansowe w projekt Pasa i Szlaku. Zapowiadane zwiększenie inwestycji ma wpłynać na wzrost wymiany handlowej pomiędzy Chinami i innymi krajami.

Prezydent Xi zapowiedział w niedzielę przeznaczenie 113 mld dolarów nowych środków na rozszerzenie projektu Pasa i Szlaku. Inicjatywa wyrasta na główny ekonomiczny projekt świata, szczególnie w sytuacji, gdy USA zrezygnowały z Transpacyficznego Partnerstwa.

Wymiana handlowa z Chinami

- Zapowiadane przez prezydenta Xi zwiększenie inwestycji na finansowanie tej inicjatywy wpłynie na wzrost wymiany handlowej pomiędzy Chinami i innymi krajami Pasa i Szlaku i przyczyni do ożywienia w globalnej gospodarce - ocenia Helen Lau, analityczka Argonaut Securities.

Chińskie zapowiedzi są powodem wzrostów miedzi na giełdzie metali. Miedź na LME w dostawach 3-miesięcznych kosztuje 5 584,50 dolarów za tonę, po zwyżce o 0,5 proc. - podają maklerzy. Mogłaby zyskać w poniedziałek jeszcze mocniej, ale przeszkodziły w tym słabsze dane z chińskiej gospodarki. Produkcja przemysłowa Chin wzrosła w kwietniu o 6,5 proc. rok do roku - poinformowało biuro statystyczne w poniedziałek. Analitycy spodziewali się zaś wzrostu produkcji rok do roku o 7,0 proc., po wzroście poprzednio o 7,6 proc. W piątek miedź na LME zwyżkowała o 16 dolarów i kosztowała na zamknięciu sesji 5 560 za tonę.

Autor: KN/ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: pixabay (CC 0 1.0)

Pozostałe wiadomości