Fatalna sesja na giełdzie. Tak złego początku roku jeszcze nie było

Rynki

TVN24 BiS04.01 | Relacja z rynków - godz. 17:00

Tak fatalnego początku roku na Giełdzie Papierów Wartościowych jeszcze w historii nie było. To najgorsza noworoczna sesja. WIG20 od ostatniej sesji - czyli od 30 grudnia - tracił nawet 3 proc, a zamknął się spadkiem na poziomie 2,94 proc. Dlaczego pierwsza sesja w tym roku to dla głównego indeksu strata prawie 55 pkt? Powodów jest kilka.

Czy we wtorek ten trend się odwróci? Trudno uwierzyć we wzrosty, w tak pesymistycznie nastawionym otoczeniu globalnym. W obliczu niepokojów, o zaogniającą się sytuację na Bliskim Wschodzie, każdy jutrzejszy ruch górę warto rozumieć raczej jako korektę i wychodzenie ze stratnych pozycji.

1. Polski parkiet funkcjonuje w systemie naczyń połączonych i reagował dziś na nastroje na innych rynkach, które również miały się "nietęgo".

W poniedziałek azjatyckie indeksy giełdowe tąpnęły nawet o ponad 7 proc. W tej sytuacji zdecydowano się wstrzymać handel na giełdzie w Szanghaju i Shenzhenie. Po ten środek sięgnięto w Chinach pierwszy raz. Giełdy w innych krajach również zniżkują.

2. Warszawa reagowała też na słabe dane makroekonomiczne z Państwa Środka (CPI 48,2 w miejsce prognozowanych 48,9). To spowodowało wśród azjatyckich inwestorów spadek optymizmu w obawie o jednak twarde lądowanie chińskiej gospodarki.

3. Mocniejsze - od spodziewanego - spowolnienie w Chinach, stoi niejako w opozycji do wzrostów cen surowców, w tym miedzi. Skoro miedź ma nadal tanieć, to i KGHM zwyczajowo trafia na przecenę , będąc dzisiaj spółką, która najbardziej ciąży polskiemu indeksowi blue chipów.

4. Dodatkowo rosną niepokoje o rozwój sytuacji na Bliskim Wschodzie, co wywołało w handlujących na giełdach całego świata nastawienie tzw. "off-risk" (wycofywanie się z ryzykownych pozycji i inwestycji).

5. Powszechna awersja do ryzyka w obliczu globalnych niepokojów podsycana jest na naszym podwórku brakiem jasnego przekazu, co do kierunku polityki gospodarczej rządu. W jej miejsce dostajemy coraz to nowsze komunikaty odnośnie programu Rodzina 500 plus oraz tzw. podatku od hipermarketów.

Najmocniej polskiemu indeksowi blue chipów ciążyły dzisiaj:

- KGHM (6,38 proc.),

- CCC (5,74 proc.),

- PKN Orlen (4,38 proc.).

Najmniej traciły:

- LPP (1,17 proc.),

- Orange (1,53 proc.),

- Cyfrowy Polsat nawet nieznacznie ograniczył spadek wartości indeksu i zyskał na zamknięciu 0,57 proc.

CZYTAJ RELACJĘ Z RYNKÓW

Autor: Jakub Tomaszewski/gry / Źródło: tvn24bis.pl