Dzień na rynkach. Na Zachodzie ponad 1-procentowe wzrosty

Rynki


W zachodniej Europie ponad 1-procentowe wzrosty giełdowych indeksów. Na rynkach nadal dominują spekulacje, że banki centralne na świecie podejmą działania, aby ograniczyć skutki spadków na rynkach wywołanych Brexitem - informują maklerzy.

Premier Japonii Shinzo Abe oświadczył w środę, że zmobilizuje wszystkie możliwe środki, aby pomóc rynkom.

Z kolei we wtorek Korea Południowa zaproponowała pakiet stymulowania fiskalnego.

Co zrobi EBC?

Też we wtorek prezes Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi oświadczył, że Brexit sprawia, iż rośnie potrzeba koordynacji polityki monetarnej przez banki centralne na świecie.

- Banki centralne starają się przekonać inwestorów, że są gotowe wesprzeć rynki i to pomaga sentymentowi, ale może być jeszcze za wcześnie, aby wyrażać hura-optymizm - wskazuje James Woods, strateg Rivkin Securities w Sydney.

- Najprawdopodobniej będziemy mieć jeszcze wahania na rynkach. Musimy zobaczyć, co stanie się w Wielkiej Brytanii z sytuacją polityczną po Brexicie - dodaje.

Mniej paniki?

Chichiro Ohta z SMBC Nikko Securities zwraca uwagę na poprawę sentymentu na rynkach. "Paniczna wyprzedaż na globalnych giełdach osłabła" - mówi Ohta, starszy strateg SMBC.

- Jednak nadal musimy być czujni na decyzje, jakie będą podejmowane w UE i na możliwe interwencje banków centralnych - dodaje.

Rano Niemcy podali pozytywne dane ze swojej gospodarki. Indeks nastrojów niemieckich konsumentów GfK na lipiec wyniósł 10,1 pkt. wobec 9,8 pkt. miesiąc wcześniej. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 9,8 pkt., bez zmian.

Wskaźnik oczekiwań biznesowych wzrósł do 18,0 pkt. z 8,3 pkt. Indeks oczekiwań co do dochodów zwyżkował do 59,6 pkt. z 51,8 pkt. poprzednio.

Ważne dane

O 11.00 zostanie podany wskaźnik nastrojów w gospodarce strefy euro w czerwcu, a o 13.00 indeks wniosków o kredyt hipoteczny w USA.

Na rynkach paliw drożeje ropa naftowa - na giełdzie paliw w Nowym Jorku surowiec zyskuje ponad 1 procent. Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na sierpień na giełdzie paliw NYMEX jest wyceniana po 48,39 USD, po zwyżce 54 centy, czyli 1,1 proc.

Co zrobi Wielka Brytania?

Inwestorzy czekają tymczasem na przedstawienie przez Wielką Brytanię planu wyjścia tego kraju z Unii Europejskiej.

W środę w Brukseli kończy się dwudniowy szczyt Unii Europejskiej. Głównym tematem spotkania przywódców państw UE są konsekwencje referendum w Wielkiej Brytanii, w którym większość opowiedziała się za opuszczeniem Unii.

W środę nieformalne rozmowy będą toczyły się w gronie 27 państw, już bez brytyjskiego premiera Davida Camerona.

Spotkanie w Brukseli

Pierwszy minister Szkocji Nicola Sturgeon spotka się w Brukseli z przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Martinem Schulzem. Zamierza przedstawić bezpośrednio przed Komisją Europejską stanowisko Szkocji wobec ostatnich wydarzeń związanych z Brexitem.

Sturgeon zapowiedziała, że wykorzysta wszelkie możliwości, by utrzymać Szkocję, wchodzącą obecnie w skład Zjednoczonego Królestwa, w Unii Europejskiej, mimo wyników czwartkowego referendum, w którym większość wyborców zagłosowała za wyjściem Wielkiej Brytanii z UE.

A w Wielkiej Brytanii rozpoczyna się zgłaszanie kandydatur na następcę Davida Camerona na stanowisku szefa Partii Konserwatywnej i rządu - potrwa do południa w czwartek. Kandydatury musi zatwierdzić partyjny komitet w pełnym składzie. Po referendum Cameron zapowiedział swoją dymisję.

W czwartkowym referendum w sprawie członkostwa Wielkiej Brytanii w UE 51,9 proc. wyborców opowiedziało się za Brexitem, a 48,1 proc. za pozostaniem w UE.

Autor: gry / Źródło: PAP