Rynki

Przegląd prasy. Kopalnie do wygaszenia. Rząd ustalił z Brukselą listę i terminy

Rynki

shutterstock.comRząd uzgodnił z Brukselą daty zakończenia w nich wydobycia

Poza listą zakładów do zamknięcia rząd uzgodnił z Brukselą daty zakończenia w nich wydobycia - informuje "Rzeczpospolita". Najszybciej, bo już w IV kwartale tego roku, fedrowanie zakończy się w kopalni Makoszowy.

"Rz" dotarła do pełnej decyzji Komisji Europejskiej dotyczącej wsparcia górnictwa węgla prawie 8 mld zł. Pojawiają się w niej daty zakończenia wydobycia we wszystkich zakładach, dla których przeznaczone są środki.

Wygaszane kopalnie

Jak pisze gazeta, najszybciej bo już w IV kwartale tego roku, fedrowanie zakończy się w kopalni Makoszowy, która dostanie też pieniądze na pokrycie strat.

Decyzją Komisji uzgodnioną z przedstawicielami Ministerstwa Energii zakład Pokój I z Polskiej Grupy Górniczej oraz kopalnia Krupiński z Jastrzębskiej Spółki Węglowej mają zostać przekazane do SRK w I kwartale przyszłego roku.

Z kolei w II kwartale 2017 roku trafić ma tam zakład Śląsk z Katowickiego Holdingu Węglowego, a w trzecim kwartale 2017 roku znajdzie się tam zakład Rydułtowy z Polskiej Grupy Górniczej.

- Uzgodniono, że przekazanie tych kopalń do SRK jest równoznaczne z ich likwidacją, tj. zaprzestaniem wydobycia węgla. Zatwierdzona kwota w większości pójdzie na osłony socjalne dla pracowników. Tylko w przypadku dwóch kopalń - przekazanego już w maju 2015 roku Kazimierza-Juliusza oraz Makoszów pokryte zostaną straty produkcyjne. Ale warunkiem jest także zaprzestanie produkcji w tej ostatniej (to jedyna wydobywająca węgiel kopalnia w SRK - red.) - twierdzi źródło "Rzeczpospolitej" zbliżone do KE. Zaznacza przy tym, że jakikolwiek inny scenariusz dla tych kopalń wiąże się z koniecznością zwrotu pomocy.

Zobacz materiał z programu "Polska i Świat" w TVN24 o polskim węglu (06.07.2016):

Autor: mb/gry / Źródło: Rzeczpospolita

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości