Rynki

Czerwono na giełdzie. Banki tracą po wyliczeniach KNF ws. pomocy frankowiczom

Rynki

Sektor bankowy tracił na GPW

Akcje banków tracą na wartości po tym, jak Komisja Nadzoru Finansowego podała, że obciążenia dla nich po wprowadzeniu prezydenckiej ustawy frankowej mogą wynieść nawet 103,4 mld złotych. - Banki, które odrabiały w ostatnich dniach straty po wielu miesiącach spadków, otrzymały cios w postaci werdyktu KNF na temat ustawy frankowej - ocenia Jakub Tomaszewski, analityk rynkowy tvn24bis.pl.

Na antenie TVN24 BiS komentarze ws. raportu KNF.

Na wartości tracą akcje niemal wszystkich banków notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Tuż przed zamknięciem dzisiejszej sesji największą stratę odnotowywał Getin Noble Bank, który tracił 3,23 proc.

Banki pod wodą

Duży spadek zaliczyły również Bank Handlowy oraz ING Bank Śląski. Akcje pierwszego potaniały o 2,55 proc., a drugiego o 2,04 proc.

Dzisiejszy handel na parkiecie GPW na zdecydowanym minusie zakończyły także: Bank Zachodni WBK (- 1,32 proc.), Millenium (- 1,33 proc.), mBank (- 0,94 proc.), Unicredit (- 1,46 proc.) oraz BPH (- 0,94 proc.).

W czasie dzisiejszej sesji taniały akcje przede wszystkim tych banków, które udzielały najwięcej kredytów we franku szwajcarskim. Z zeszłorocznej analizy szwajcarskiego banku Raiffeisen Centrobank wynika, że kredyty mieszkaniowe we franku stanowią aż 39 proc. portfela kredytowego Banku Millenium, 29 proc. Getin Noble Banku i 26 proc. mBanku. Kredyty frankowe stanowią też 20 proc. portfela w PKO BP. Natomiast w portfelu Pekao jest według Raiffeisen Centrobank zaledwie 4 proc. kredytów w helweckiej walucie.

Notowania spółki Getin Noble Bank w ostatnich 5 dniach stooq.pl
Dzisiejsze notowania Banku Handlowego stooq.pl
Notowania spółki ING Bank Śląski w ostatnich 3 dniachstooq.pl

Cios dla banków

- Banki, które odrabiały w ostatnich dniach straty po wielu miesiącach spadków, otrzymały cios w postaci werdyktu KNF na temat ustawy frankowej - ocenia Jakub Tomaszewski, analityk rynkowy tvn24bis.pl. - Komisja Nadzoru Finansowego nie zostawiła suchej nitki na i tak już kontrowersyjnym akcje prawnym - uważa Jakub Tomaszewski i dodał, że główne zarzuty wobec projektowanego prawa to koszt dla systemu bankowego, który ma wynieść blisko 67 mld zł. - Kolejny problem to zagrożenie dla działalności aż 5 banków, a co za tym idzie - depozytów ich klientów. Głębszej analizy wymaga sprawdzenie, czy zagrożenie aż dla 5 banków z pierwszej dziesiątki pod względem wielkości, nie stanowiłoby poważnego problemu dla całego systemu - ocenił analityk tvn24bis.pl.

Notowania indeksu WIG-bankistooq

Wyliczenia

Całkowite obciążenie banków w 2016 roku z tytułu spreadu i restrukturyzacji kredytów może wynieść 66,9 mld zł - wynika z wyliczeń Komisji Nadzoru Finansowego, która policzyła skutki finansowe proponowanej przez prezydenta ustawy frankowej. W przypadku wzrostu kursów walut, łączne obciążenia banków wzrastają do niebotycznej kwoty 103,4 mld zł. Stanowi to ok. dwóch trzecich posiadanych przez sektor zasobów funduszy własnych.

"Skutki finansowe projektowanej ustawy mogą w efekcie nie tylko zachwiać stabilnością poszczególnych banków, ale również prowadzić do utraty zaufania do systemu bankowego, a w skrajnym scenariuszu spowodować kryzys finansowy" - czytamy w informacji KNF.

KNF oceniła ustawę frankową. Gigantyczne koszty pomocy prezydenta
KNF oceniła ustawę frankową. Gigantyczne koszty pomocy prezydentaTVN24 BiS

Autor: msz//km / Źródło: tvn24bis.pl,

Pozostałe wiadomości