Żniwa dla budżetu. Zobacz, ile pieniędzy państwowe spółki przekażą państwu

Potężny zastrzyk do budżetu. Spółki dzielą się zyskami z rządem
Potężny zastrzyk do budżetu. Spółki dzielą się zyskami z rządem
tvn24bis.pl
tvn24bis.plPotężny zastrzyk do budżetu. Spółki dzielą się zyskami z rządem

Ponad 1,2 mld złotych - tyle pieniędzy do państwowej kasy wpłynęło w ciągu zaledwie trzech dni. Wszystko za sprawą zysków wypłaconych przez spółki. W kolejce czekają jednak już kolejne przelewy.

Początek sierpnia to prawdziwe żniwa dla budżetu państwa. Spółki wypłacają bowiem w tym czasie dywidendę, czyli dzielą swoje zyski pomiędzy akcjonariuszy.

Zastrzyk gotówki

Giełda Papierów Wartościowych, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz PKN Orlen przekazały swojemu państwowemu udziałowcowi w sumie ponad 1,2 mld złotych. Jako pierwsza, 2 sierpnia pieniądze na konto Skarbu Państwa przelała GPW. Była to kwota 31,5 mln złotych.

Następnie 3 sierpnia PGNiG powiększyło budżet aż o 830 mln złotych. W piątek przelew w wysokości 353 mln złotych został zaś wykonany przez PKN Orlen. To jednak nie koniec. W najbliższych dniach na konto Skarbu Państwa wpłynie 57 mln złotych od Enei. Większą sumę, bo opiewającą na 63,5 mln złotych, w dwóch ratach przekaże zaś KGHM. Pod koniec sierpnia budżet zostanie jeszcze powiększony pieniędzmi od Grupy Azoty - 26 mln złotych. Polski Holding Nieruchomości przeleje 8,5 mln złotych na konto Skarbu Państwa. Łącznie wszystkie te spółki powiększą budżet państwa o 1,369 mld złotych.

Autor: db/gry / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości