Nowy rekord ceny gazu po zapowiedzi Gazpromu

Autor:
mb/dap
Źródło:
PAP
Wojciech Jakóbik o sytuacji energetycznej i imporcie węgla
Wojciech Jakóbik o sytuacji energetycznej i imporcie węglaTVN24
wideo 2/5
TVN24Wojciech Jakóbik o sytuacji energetycznej i imporcie węgla

Ceny gazu w Europie w poniedziałek osiągnęły nowy rekordowy poziom. W południe kontrakty na gaz w holenderskim hubie TTF rosły o ponad 16 procent i przekraczały 285 euro za megawatogodzinę (MWh).

Rosyjski koncern energetyczny Gazprom zapowiedział w piątek trzydniowe zamknięcie całego gazociągu Nord Stream 1. Jak wynika z komunikatu firmy, gaz nie popłynie do Niemiec w dniach od 31 sierpnia do 2 września.

Dostawy gazu rurociągiem z Rosji do Niemiec pozostają znacznie ograniczone od czerwca br. Aktualnie wynoszą około 20 proc. maksymalnej przepustowości gazociągu. Europejscy oficjele twierdzą, że ograniczenia te motywowane są politycznie.

Rosja ogranicza dostawy gazu do Europy

Władze krajów na Starym Kontynencie wielokrotnie ostrzegały przed możliwością całkowitego odcięcia dostaw rosyjskiego gazu do regionu, ponieważ władze na Kremlu mszczą się za sankcje krajów Zachodu nałożone za inwazję Rosji na Ukrainę.

Niemcy, największy konsument gazu w Europie, szukają alternatywnych źródeł energii. Wśród nich jest przedłużenie działania elektrowni jądrowych, co oznaczałoby zwrot w niemieckiej polityce energetycznej.

Jednocześnie władze w Niemczech ponawiają wezwania do oszczędzania energii. - Przed nami jest bardzo krytyczna zima - powiedział minister gospodarki Niemiec Robert Habeck w rozmowie z ARD. - Musimy spodziewać się, że Putin będzie dalej ograniczał dostawy gazu - dodał.

Minister powiedział też, że Niemcy mają duże szanse na przetrwanie nadchodzącej zimy bez podejmowania drastycznych środków.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości