Rynki

Polacy mogą sporo zaoszczędzić na energii. Eksperci proponują dwa rozwiązania

Rynki

ShutterstockTaryfy za energię Większość gospodarstw indywidualnych korzysta z tzw. taryfy G 11, co oznacza, że przez całą dobę koszty zarówno energii jak jej dostarczenia są stałe

Rachunki za prąd mogłyby spaść nawet o 160 zł rocznie, czyli o ok. 11 proc. - przekonują eksperci Forum Energii. Wystarczy, by odbiorcy indywidualni mieli informacje kiedy i ile energii zużywają oraz gdyby zmianie uległy taryfy. Forum proponuje niższe stawki w godzinach porannych lub nocnych oraz udostępnianie klientom informacji o godzinowym zużyciu energii.

Eksperci Forum wyliczyli, że dzięki temu, iż ludzie dostaną rzetelną informację, zrozumiałe rachunki, na podstawie których będą wiedzieć ile i za co płacą, poprawią efektywność energetyczną swoich gospodarstw.

Ich zdaniem, dzięki temu można by zaoszczędzić w skali kraju taką ilość energii, która daje elektrownia o mocy 200 MW. Koszt takiej elektrowni to ok. 1 mld zł.

Rachunki za energię

Jak ocenia dr Joanna Maćkowiak - Pandera z Forum Energii roczna wartość rynku energii elektrycznej w Polsce to 60 mld zł - z czego 15 mld zł stanowią opłaty za prąd właśnie z gospodarstw indywidualnych. Statystyczna polska rodzina płaci rocznie za prąd rocznie 1400 zł. W ocenie Pandery można odnieść wrażenie, że branża energetyczna "nieco zaniedbuje" tych odbiorców.

- Indywidualny odbiorca energii jest w Polsce nadal postrzegany jak petent, a nie klient, a przecież energia to towar. W dyskusji o budowie nowych mocy - czy to węglowych, atomowych i OZE, brakuje perspektywy konsumenta, a przecież to na niego będą przeniesione koszty budowy tych mocy - mówiła ekspertka na konferencji w tym tygodniu. Jak dodała, konieczna jest dyskusja o tym, jak zoptymalizować system elektroenergetyczny i jak szukać oszczędności.

Taryfy za prąd

Większość gospodarstw indywidualnych korzysta z tzw. taryfy G 11, co oznacza, że przez całą dobę koszty zarówno energii jak jej dostarczenia są stałe. Jak ocenia ekspert Forum Energii dr Jan Rączka ludzie nie mają zachęt, by ograniczać pobór prądu w szczytach. W Polsce mamy też ok. 2 mln aktywnych konsumentów, którzy mają taryfę dwustrefową (G12), czyli płacą różne stawki w różnych porach dnia.

- Ci konsumenci dostosowują zużycie energii do jej kosztu. Ten efekt można wykorzystać do odciążenia Krajowego Systemu Energetycznego w godzinach szczytowego obciążenia – mówił Rączka. Eksperci Forum Energii uważają, że powinno się zlikwidować lub przenieść strefę niskich cen w godz. 13.00-15.00 w taryfach dwustrefowych (G12), stworzyć nową taryfę, która będzie przenosić zużycie poza godziny szczytu zimą, czyli zaproponować niższe stawki w godzinach porannych lub nocnych, ale też udostępnić klientom dostęp do godzinowych informacji o zużyciu energii, promować automatyczne sterowanie obciążeniem urządzeń. - Analiza pokazuje, że informacja ma wartość dla odbiorców energii. O ile byłyby dostępne dane godzinowe o zużyciu energii, to konsument mógłby zaoszczędzić od 35 do 160 zł rocznie poprzez wybór korzystniejszej taryfy – dodał Rączka.

Forum Energii w oparciu o dane i analizy tworzy raporty nt. energetyki. Jest kontynuacją Forum Analiz Energetycznych, inicjatywy non-profit stworzonej w 2014 roku. Działalność Forum Energii jest finansowana przez Europejską Fundację Klimatyczną.

Wyższe rachunki za prąd. Nowe opłaty już obowiązują:

Wyższe rachunki za prąd. Nowe opłaty już obowiązują
Wyższe rachunki za prąd. Nowe opłaty już obowiązujątvn24bis

Autor: MS / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości