Ceny ropy szukają dna. Baryłka poniżej 40 dolarów

Rynki

Na cenę ropy wpływają złe informacje o kondycji chińskiej gospodarki

Ceny ropy naftowej w USA po raz drugi w ciągu kilku dni spadła poniżej 40 dol. za baryłkę. W poniedziałek o godz. 8.15 cena za baryłkę amerykańskiej ropy wynosiła 39,17 dolarów, najmniej od 2009 roku.

Ceny ropy spadły o prawie 60 proc. od lata ubiegłego roku i ponad 34 proc. w ciągu ostatnich trzech miesięcy. Notowania surowca spadały ostatnio nieprzerwanie przez osiem kolejnych tygodni; to najdłuższa taka passa od 1986 roku.

Rynki nerwowo reagują na informacje, że Iran zwiększy dostawy ropy, kiedy tylko zostaną zniesione sankcje nałożone na ten kraj przez państwa Zachodu w reakcji na irański program nuklearny. Minister ropy Iranu Bijan Namdar Zanganeh powtórzył, że Iran podwyższy produkcję ropy - podano na stronie internetowej resortu ropy Iranu.

Sytuację na rynkach paliwa pogarsza jeszcze fakt, że w USA wydobywa się coraz więcej ropy z łupków. Liczba aktywnych odwiertów do pozyskiwania ropy z łupków rośnie w USA od kilku tygodni i obecnie wynosi ona 674 - wynika z danych Baker Hughes, firmy monitorującej tę branżę. - Są obawy związane z zapowiadanym zwiększeniem produkcji ropy przez Iran - wskazuje Daniel Hynes, starszy strateg ds rynku surowców w Australia & New Zealand Banking Group Ltd. w Sydney

Ceny ropy szukają dnastooq.pl

Obawy o Chiny

Na cenę ropy wpływają też złe informacje o kondycji chińskiej gospodarki. Rosną obawy, że radykalnie spadnie popyt w Państwie Środka, który jest drugim co do wielkości konsumentem ropy na świecie. Inwestorzy obawiają się, że zarówno Chiny, jak i inne ważne wschodzące rynki zredukują import. Sektor przemysłowy w Chinach kurczył się w sierpniu w najszybszym tempie od ponad sześciu lat. Rynki reagują ponadto na całą serię zawirowań w Chinach, jak utrzymujące się mimo interwencji Pekinu spadki na giełdach czy nieoczekiwana deprecjacja juana. W poniedziałek indeks SCI w Szanghaju spada o 7,32 proc., ale w pewnym momencie tracił nawet ponad 8,4 proc. Duże przeceny obserwujemy również na innych azjatyckich parkietach. Nikkei 225 stracił 4,61 proc., Hang Seng zniżkuje o 4,63 proc., KOSPI spadł o 2,47 proc., a Sensex zniżkuje o 3,53 proc.

Autor: tol / Źródło: tvn24bis.pl, PAP