Dobra informacja dla kierowców. Na stacjach trochę taniej

Rynki

Stacja paliwowa przyszłości. Projekt Polaka nominowany do nagrody na najlepszy budynek światatvn24bis/KAMJZ
wideo 2/2

Ostatni tydzień listopada na krajowym rynku - zgodnie z oczekiwaniami - przyniósł dalsze, choć niewielkie, obniżki średnich poziomów cen paliw - informują analitycy BM Reflex.

W tym tygodniu litr benzyny bezołowiowej 95 kosztuje średnio 4,68 zł, benzyny bezołowiowej 98 - 4,96 zł, oleju napędowego - 4,55 zł, a autogazu - 2,15 zł.

Taniej o kilka groszy

To oznacza spadki rzędu 1-3 grosze na litrze w skali tygodnia. Od połowy miesiąca benzyna i diesel potaniały odpowiednio o 5 i 6 groszy na litrze, a LPG o 3 grosze na litrze. W porównaniu do cen sprzed roku benzyny i diesel pozostają droższe średnio o 9-12 gr/l, natomiast w przypadku autogazu ceny są niższe o 11 gr/l.

Zarówno na rynku hurtowym, jak i detalicznym nie widać gwałtownych zwyżek cen, co daje szanse na stabilizację cen w ostatnim miesiącu roku - podkreśla BM Reflex.

Średnie ceny detaliczne paliw w poszczególnych wojwództwachBM Reflex

Decyzja OPEC

Wydarzeniem ostatniego tygodnia było niewątpliwie czwartkowe spotkanie OPEC i krajów spoza kartelu, na którym zapadła decyzja o przedłużeniu ograniczenia wydobycia ropy o 1,8 mln baryłek dziennie na kolejne 9 miesięcy tj. do końca grudnia 2018 roku.

Dodatkowo Libię i Nigerię (poprzednio wyłączone z porozumienia) także obowiązywać będą zmniejszone limity. Kraje te nie mogą łącznie przekroczyć maksymalnego wydobycia z 2017 roku (2,8 mln baryłek dziennie). Decyzja umiarkowanie wpływa na ceny ropy naftowej, ponieważ została wyceniona przez rynek znacznie wcześniej.

Zgodnie z danymi Departamentu Energii USA zapasy ropy naftowej spadły 3,4 mln baryłek. Wzrosły natomiast rezerwy produktów gotowych: benzyn i olejów odpowiednio 3,6 oraz 2,7 mln baryłek.

Autor: tol/ms / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock