Gdy w przedsiębiorstwie dochodzi do zwolnień grupowych, pracownikom, z którymi rozwiązywane są umowy, należy się odprawa. Jakie warunki trzeba spełniać, by ją otrzymać? Jaka będzie jej wysokość? Wyjaśniamy, czym są zwolnienia grupowe i co warto o nich wiedzieć.
Zwolnienia grupowe
Jeżeli dane przedsiębiorstwo zmuszone jest zwolnić większą liczbę osób możliwe, że zastosowanie znajdą przepisy dotyczące zwolnień grupowych. Przepisy te reguluje ustawa z 2003 roku o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.
Zgodnie z nią zwolnienia grupowe dotyczą jedynie pracodawców zatrudniających co najmniej 20 pracowników – jeżeli zatrudnionych jest 19 osób lub mniej, nawet jednoczesne zwolnienie wszystkich nie będzie więc zwolnieniem grupowym.
Jakie jeszcze warunki muszą zostać spełnione, by sytuację można było uznać za zwolnienia grupowe? Zgodnie z ustawą zwolnienia muszą następować z przyczyn niedotyczących pracowników, również za porozumieniem stron, i w ciągu 30 dni obejmować co najmniej:
- 10 pracowników w przypadku pracodawców zatrudniających mniej niż 100 osób
- 10 proc. pracowników w przypadku pracodawców zatrudniających co najmniej 100, ale mniej niż 300 osób
- 30 pracowników w przypadku pracodawców zatrudniających co najmniej 300 osób
Ponadto o zwolnieniach powiadomione muszą zostać zakładowe związki zawodowe lub przedstawiciele pracowników, jeżeli takich związków nie ma. Pracodawca zobowiązany jest również do poinformowania o zwolnieniach powiatowego urzędu pracy.
Zwolnienia grupowe – odprawa
Jeżeli dochodzi do zwolnień grupowych pracownikom, z którymi rozwiązywany jest stosunek pracy, należy się odprawa. Sytuacja ta ma miejsce niezależnie od tego, czy rozwiązanie umowy następuje w trybie grupowym, czy indywidualnym – wystarczy, że pracodawca spełnia w danym czasie przesłanki zwolnień grupowych.
Jaka jest wysokość należnych pracownikom odpraw? Są one zależne od dotychczas otrzymywanego przez zwalnianych pracowników wynagrodzenia. Odprawa powinna stanowić równowartość:
- Jednomiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik pracował u danego pracodawcy mniej niż 2 lata
- Dwumiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik pracował u danego pracodawcy od 2 do 8 lat
- Trzymiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik pracował u danego pracodawcy ponad 8 lat
Jednocześnie odprawa pieniężna nie może jednak przekroczyć 15-krotności minimalnego wynagrodzenia, jakie obowiązywać będzie w dniu rozwiązania stosunku pracy. Odprawa w odpowiedniej wysokości powinna zostać wypłacona w dniu następującym po dni rozwiązania umowy z pracownikiem.
Zwolnienia grupowe – kogo nie dotyczą?
Nie wszystkich pracowników można zwolnić w ramach zwolnień grupowych. Niektórzy są przed tym prawnie chronieni. Ochrona taka dotyczy osób przebywających na urlopach wypoczynkowych, urlopach macierzyńskich, kobiet w ciąży, a także pracowników, którym pozostało do wieku emerytalnego 4 lata lub mniej. W odniesieniu do tych osób pracodawca może natomiast zmienić warunki zatrudnienia, w tym wysokości wynagrodzenia.
Jeżeli do zwolnienia grupowego dochodzi, istnieje również specjalna ochrona zwalnianych tak pracowników. W przypadku, gdyby pracodawca, który dokonał zwolnień grupowych, w ciągu kolejnych 15 miesięcy chce ponownie zatrudnić ludzi, jest on zobowiązany do przyjęcia do pracy w pierwszej kolejności wcześniej zwolnionych pracowników. Wystarczy, aby pracownicy ci zgłosili się do niego w ciągu roku od wcześniejszego zwolnienia. Ponowne zatrudnienie nie musi przy tym oznaczać powrotu do tego samego stanowiska, warunków pracy i wynagrodzenia, jak przed zwolnieniem grupowym.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock