Burzliwy początek roku w handlu. Zmiany w przepisach odbiją się na klientach

[object Object]
Ekspertka: nocny zakaz będzie problemem dla niektórych sklepówTVN24 BiS
wideo 2/6

Ograniczenia dotyczące niedzielnego handlu, nocna prohibicja czy szykowany obowiązek wymiany kas fiskalnych - to tylko niektóre regulacje, z którymi będą musieli w najbliższym czasie zmierzyć się handlowcy.

Ten rok dla branży może być wyjątkowo burzliwy. W życie już weszły, albo za chwilę wejdą, przepisy zmieniające reguły m.in. niedzielnego handlu czy nocnej sprzedaży alkoholu. Rozwiązania mogą odbić się na kondycji handlowców, o czym sami mówią od dobrych kilku miesięcy. Dotkną też klientów. Wybraliśmy 5 zmian w przepisach, które w 2018 roku wpłyną na polski handel.

Ograniczenie handlu w niedziele

To temat, o którym pisaliśmy regularnie. Ostateczna wersja przyjętej już ustawy mocno różni się od pierwotnej propozycji “Solidarności”, która jest inicjatorem wprowadzenia ograniczeń. Handel w niedziele będzie wygaszany stopniowo, a przepisy dopuszczają wiele ustępstw.

Zgodnie z podpisaną już przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawą ograniczenie niedzielnego handlu zacznie obowiązywać od 1 marca. Na początku w każdym miesiącu będą tylko dwie niedziele handlowe - pierwsza i ostatnia, później przepisy mają być rozszerzone, a od 1 stycznia 2020 roku zakaz będzie obowiązywał we wszystkie niedziele z wyjątkiem siedmiu w roku.

Branża od samego początku mocno sprzeciwia się nowej ustawie. Handlowcy mówią m.in. o możliwej fali zwolnień. Związkowcy odbijają piłeczkę i mówią, że nowe przepisy to dopiero początek zmian systemowych, na których skorzystają właśnie pracownicy handlu. Nie brakuje jednak pytań i wątpliwości związanych z nowymi zasadami. Na część z nich odpowiadaliśmy na antenie TVN24 BiS.

Handel w niedziele do wygaszenia. Odpowiadamy na wasze pytania
Handel w niedziele do wygaszenia. Odpowiadamy na wasze pytaniaTVN24 BiS

Nocna sprzedaż alkoholu

Kolejnymi przepisami, które doczekały się już podpisu prezydenta Andrzeja Dudy, są zmiany w ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Nowela daje gminom prawo ograniczania sprzedaży alkoholu w sklepach nocnych - między 22:00 a 6:00 rano. Zakazane będzie też picie alkoholu “pod chmurką” (z wyjątkiem miejsc do tego przeznaczonych), a samorządy, ustalając limity zezwoleń na handel alkoholem, będą brały też pod uwagę sklepy i bary, w których sprzedaje się piwo i słabsze trunki (do 4,5 proc.). To nowość w ustawie.

Największe kontrowersje wzbudzają zapisy ograniczające nocną sprzedaż alkoholu. Poseł PiS Szymon Szynkowski vel Sęk, który pracował nad projektem ustawy, mówił w rozmowie z naszym portalem, że nowe regulacje mają przede wszystkim uporządkować kwestie sprzedaży alkoholu w centrach miast i w kurortach turystycznych, gdzie sklepów nocnych z alkoholem jest najwięcej.

Przepisy dają jednak samorządom również prawo do wprowadzenia nocnej prohibicji np. na stacjach benzynowych. Handlowcy znów mocno krytykują nowe prawo. Polska Izba Handlu uważa, że przyjęte przepisy mogą naruszać konstytucję.

Sprzedaż alkoholu z ograniczeniami. Sprawdź jakie uprawnienia zyska samorząd
Sprzedaż alkoholu z ograniczeniami. Sprawdź jakie uprawnienia zyska samorządtvn24

Płatne torby foliowe

Od stycznia obowiązuje już ustawa, która nakłada na klientów sklepów obowiązek płacenia za torby foliowe. Opłatą recyklingową zostały objęte lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego o grubości do 50 mikrometrów. Właśnie siatki o takiej grubości są obecnie najczęściej wydawane przy sklepowych kasach. Tzw. zrywki, czyli bardzo lekkie torby z tworzywa sztucznego o grubości poniżej 15 mikrometrów nadal są bezpłatne, pod warunkiem, że są używane wyłącznie ze względów higienicznych lub do pakowania żywności sprzedawanej luzem (warzyw, owoców, mięsa itp.).

Nowe przepisy to efekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi wdrażającą unijną dyrektywę,której celem jest ograniczenie stosowania plastikowych toreb. Wiceminister środowiska Sławomir Mazurek szacował, że rocznie zużywamy około 11 mld plastikowych toreb. To ok. 250-300 foliówek na mieszkańca.

Nowe kasy fiskalne

Rada Ministrów wciąż pracuje nad przepisami, które nałożą na przedsiębiorców obowiązek wymiany tradycyjnych kas fiskalnych na tzw. kasy online. To propozycja zmian w ustawie o podatku od towaru i usług oraz w prawie o miarach. Autorem pomysłu jest Ministerstwo Finansów, które chce jeszcze bardziej uszczelnić system podatkowy i walczyć z tzw. szarą strefą. Dzięki wymianie tradycyjnych kas fiskalnych na kasy online informacje o sprzedaży zostaną automatycznie przesłane do centralnego systemu informatycznego Krajowej Administracji Skarbowej, co pozwoli urzędnikom “wyłapać” ewentualne próby uniknięcia płacenia podatku.

“System kontroli przekazywania danych dotyczących ewidencji sprzedaży prowadzonej za pomocą kas rejestrujących stanowi jedno z kluczowych narzędzi do walki z tzw. szarą strefą, co przyczynia się do wzmocnienia uczciwej konkurencji wśród przedsiębiorców” - przekonuje Ministerstwo Finansów.

Resort chce, żeby nowe przepisy zaczęły obowiązywać jeszcze w pierwszej połowie 2018 roku. Wtedy też ma ruszyć wymiana kas fiskalnych, która potrwa w sumie do 2022 roku. W projekcie zapisano możliwość dofinansowania kupna nowej kasy online. Przedsiębiorcy będą mogli liczyć nawet na 90 proc. refundacji, nie więcej jednak niż 1 tys. złotych.

Mniej marnowania żywności

Od dłuższego czasu w Senacie toczą się prace nad ustawą o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności. Nowe przepisy to inicjatywa senatorów z kilku komisji, którzy chcą nakazać sklepom przekazywanie niesprzedanej żywności organizacjom charytatywnym. Taki obowiązek miałyby większe sklepy - w pierwszym roku obowiązywania przepisów sklepy o powierzchni powyżej 400 metrów kwadratowych, później te powyżej 250 metrów kwadratowych.

Jeśli sieć handlowa nie dopełni obowiązku będzie musiała zapłacić karę - 10 groszy za każdy kilogram marnowanej żywności.

Senat nad nowymi przepisami pracuje już od lipca 2016 roku, w grudniu na wspólnym posiedzeniu komisji środowiska, rodziny, polityki senioralnej i społecznej oraz ustawodawczej senatorowie zarekomendowali całej izbie przyjęcie projektu i przesłanie go do Sejmu.

Problem wymaga szybkiego rozwiązania, ponieważ według danych Eurostatu w Polsce marnuje się blisko 9 milionów ton żywności rocznie.

Autor: sta//dap / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Beko Europe zamierza zamknąć swoją fabrykę w Łodzi. Pracę ma stracić 1100 osób. W piątek przeciwko tej decyzji protestowali pracownicy zakładu. - Walczymy o dalszą działalność fabryki i nasze miejsca pracy. A jeśli się nie uda, o godne odprawy - powiedział szef Solidarności w łódzkich zakładach Beko Sebastian Graczyk.

Gigant zamyka fabrykę w Polsce. "Miały być miód i mleko, zostało grupowe zwolnienie"

Gigant zamyka fabrykę w Polsce. "Miały być miód i mleko, zostało grupowe zwolnienie"

Źródło:
PAP

Kolejne powiaty zostały objęte stanem klęski żywiołowej - wynika z rozporządzenia opublikowanego w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej. Chodzi o powiaty: bolesławiecki, jaworski, legnicki i złotoryjski.

Kolejne powiaty objęte stanem klęski żywiołowej

Kolejne powiaty objęte stanem klęski żywiołowej

Źródło:
tvn24.pl

Niektóre magazyny uległy zalaniu, a część dróg jest zniszczona - zwraca uwagę Polska Izba Gazu Płynnego, prosząc klientów o cierpliwość. "Podejmujemy maksymalne wysiłki, aby zapewnić dostawy LPG mieszkańcom na terenach powodziowych" - podkreślają dostawcy.

Kłopoty z gazem. "Maksymalne wysiłki, aby zapewnić dostawy"

Kłopoty z gazem. "Maksymalne wysiłki, aby zapewnić dostawy"

Źródło:
PAP

W mediach społecznościowych pojawiły się nieprawdziwe informacje dotyczące rzekomego podniesienia cen worków na piasek w sklepach Leroy Merlin - przekazała sieć w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej. "Stanowczo zaprzeczamy tym fałszywym doniesieniom" - napisano.

Wielka sieć handlowa reaguje. "Fałszywe doniesienia"

Wielka sieć handlowa reaguje. "Fałszywe doniesienia"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

PKO BP, Bank Pekao, Santander, ING Bank Śląski, BNP Paribas, Velobank i Nest Bank - klienci tych banków muszą przygotować się na utrudnienia z powodu prac serwisowych w najbliższych dniach. W niektórych przypadkach mogą pojawić się problemy z płatnościami czy w dostępie do serwisu internetowego.

Utrudnienia dla klientów dużych banków. "Wszystkie ważne transakcje wykonaj wcześniej"

Utrudnienia dla klientów dużych banków. "Wszystkie ważne transakcje wykonaj wcześniej"

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana, co oznacza, że kumulacja po raz kolejny wzrośnie. W Polsce najwyższa była wygrana trzeciego stopnia w wysokości prawie 1,3 miliona złotych. Oto liczby, które wylosowano 20 września 2024 roku.

Wyniki Eurojackpot z 20 września. Jakie liczby padły podczas losowania?

Wyniki Eurojackpot z 20 września. Jakie liczby padły podczas losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Samolot linii Scandinavian Airlines (SAS) musiał awaryjnie lądować po tym, jak w trakcie lotu z posiłku jednej z pasażerek wyskoczyła mysz. Podróżujący do Hiszpanii odwiedzili tym samym na moment Danię.

Żywa mysz w posiłku. Samolot lądował awaryjnie

Żywa mysz w posiłku. Samolot lądował awaryjnie

Źródło:
BBC

Fourna, wyludniająca się wioska w centralnej Grecji, poszukuje nowych mieszkańców - rodzin z dziećmi. Miejscowość oferuje zakwaterowanie, pracę dla co najmniej jednej osoby i pieniądze na dobry start w nowym miejscu. Są już pierwsze zgłoszenia. - Mam nadzieję, że się rozrośniemy - komentuje miejscowy duchowny Konstantinos Dusikos.

Wioska szuka mieszkańców. Oferuje zakwaterowanie, pracę i pieniądze na start

Wioska szuka mieszkańców. Oferuje zakwaterowanie, pracę i pieniądze na start

Źródło:
PAP, Euronews, Reuters

- To nie są jeszcze duże kwoty, dlatego że dopiero te wnioski tak naprawdę zaczynają spływać, więc mówimy o niskich dziesiątkach milionów złotych - tak o wydanych środkach mówił w piątek w "Jeden na jeden" Andrzej Domański, minister finansów. Wyjaśniał także z jakich mechanizmów zwolnień podatkowych będą mogli skorzystać poszkodowani przedsiębiorcy.

Umorzenia i odroczenia dla poszkodowanych. Minister finansów o szczegółach

Umorzenia i odroczenia dla poszkodowanych. Minister finansów o szczegółach

Źródło:
TVN24

Oprócz środków z Funduszu Solidarności - na wsparcie krajów dotkniętych powodzią przeznaczone będzie 10 mld euro z Funduszu Spójności z prefinansowaniem. Kwota, która nam się początkowo należała była bowiem zdecydowanie niższa, a sposób jej wydatkowania nie tak korzystny, jak teraz. Co udało się wynegocjować w UE? Podsumowuje Maciej Sokołowski.

Pieniądze z UE na powódź. Co wynegocjowano dla Polski?

Pieniądze z UE na powódź. Co wynegocjowano dla Polski?

Źródło:
TVN24

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego udostępnił specjalny adres mailowy powodz@gunb.gov.pl, na który można wysyłać zgłoszenia dotyczące budynków, które wymagają przeprowadzenia pilnej oceny stanu technicznego po powodzi - poinformował w czwartek urząd. Urząd prosi o rozwagę i podkreśla, że "w takich sytuacjach najważniejsze jest bezpieczeństwo i zachowanie szczególnej ostrożności".

Pilne oceny stanu technicznego po powodzi. Tam trzeba się zgłaszać

Pilne oceny stanu technicznego po powodzi. Tam trzeba się zgłaszać

Źródło:
PAP

Wystrzeliły ceny worków z piaskiem, żywności, wody, a także urządzeń do osuszania domów i mieszkań. Już dzień po ogłoszeniu informacji o możliwości dokonywania zgłoszeń UOKiK otrzymał 27 zgłoszeń w sprawie powodziowej spekulacji - przekazała piątkowa "Gazeta Wyborcza".

Firmy próbują zarabiać na powodzi. Ceny niektórych produktów wystrzeliły

Firmy próbują zarabiać na powodzi. Ceny niektórych produktów wystrzeliły

Źródło:
PAP

W wyniku powodzi najbardziej ucierpiały zasiewy rzepaku. Na tym etapie można stwierdzić również dużą skalę zniszczeń ziemniaków, buraków oraz kukurydzy - przekazał resort rolnictwa. Gospodarstwom, które ucierpiały w wyniku powodzi przysługiwać będzie kilka form pomocy.

Duże straty w rolnictwie po powodzi. Najbardziej ucierpiał rzepak

Duże straty w rolnictwie po powodzi. Najbardziej ucierpiał rzepak

Źródło:
PAP

Firma Nike ogłosiła, że jej aktualny prezes John Donahoe w przyszłym miesiącu przejdzie na emeryturę. Na jego miejsce został mianowany Eliott Hill, który zaczął swoją karierę w Nike'u w 1988 r. jako stażysta. Rynek na nowe doniesienia zareagował pozytywnie.

Zaczął jako stażysta 36 lat temu, teraz będzie prezesem. Zmiana warty w legendarnej firmie

Zaczął jako stażysta 36 lat temu, teraz będzie prezesem. Zmiana warty w legendarnej firmie

Źródło:
BBC, CNN

Głęboki spadek sprzedaży aut elektrycznych w Europie sprawia, że Polska traci jedną ze swoich specjalizacji eksportowych - informuje piątkowa "Rzeczpospolita". Eksport baterii zmalał w tym roku o ponad połowę.

Rynek aut elektrycznych "szoruje po dnie"

Rynek aut elektrycznych "szoruje po dnie"

Źródło:
PAP

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej negocjuje z liniami lotniczymi nowe stawki za usługi kontroli powietrznej. Mają one obowiązywać w kolejnych czterech latach. Stawki będą znacząco wyższe od obowiązujących obecnie - czytamy w piątek w "Rzeczpospolitej".

Bilety lotnicze pójdą w górę. Od stycznia nowe stawki

Bilety lotnicze pójdą w górę. Od stycznia nowe stawki

Źródło:
PAP

- Opieszałość obecnego rządu odnośnie CPK dziwi, ale przede wszystkim, co jest bardzo bolesne, także kosztuje - stwierdził prezydent Andrzej Duda podczas czwartkowej konferencji na Krynica Forum 2024. Zdaniem spółki informacje przekazane przez głowę państwa są nieprawdziwe.

Prezydent skrytykował opieszałość w sprawie CPK. Spółka zarzuca mówienie nieprawdy

Prezydent skrytykował opieszałość w sprawie CPK. Spółka zarzuca mówienie nieprawdy

Źródło:
PAP

Ursula von der Leyen zapowiedziała w czwartek pomoc w wysokości 10 mld euro dla krajów poszkodowanych przez powódź. Jak przekazał szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, połowa tych środków ma trafić do Polski.

Połowa unijnych środków na odbudowę dla Polski. Są szczegóły

Połowa unijnych środków na odbudowę dla Polski. Są szczegóły

Źródło:
PAP