Podatkowa ulga dla dwóch milionów pracowników. Sprawdź, ile zyskasz

Pieniądze

Ekspertka o zerowym podatku PIT dla osób do 26. roku życiaTVN24 BiS
wideo 2/4

Prezydent Andrzej Duda podpisał wczoraj ustawę wprowadzającą zerową stawkę PIT dla ponad dwóch milionów pracowników. Będzie ona obowiązywała już od 1 sierpnia. Co trzeba zrobić, by z tej ulgi skorzystać jeszcze w tym roku? Ile zyskają osoby poniżej 26. roku życia? Sprawdziliśmy, jaki wpływ na dochody młodych będą miały te zmiany.

W środę prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która wprowadza zerowy PIT dla osób do 26. roku życia.

Kto skorzysta z zerowego PIT dla młodych?

Z ulgi mogą skorzystać zatrudnieni na etacie i umowie zleceniu. Nie obejmuje ona zatem młodych przedsiębiorców na działalności gospodarczej. Z podatku nie są też zwolnione osoby pobierające zasiłki chorobowe, macierzyńskie lub świadczenia rehabilitacyjne.

PIT zero dla młodych ma też ograniczenia kwotowe: roczny limit to 85 528 zł. W odniesieniu do dochodów uzyskanych w 2019 roku - limit wynosi 35 636,67 zł (za pięć miesięcy od 1 sierpnia - 5/12 x 85 528 zł = 35 636,67 zł).

Zarobki powyżej tych limitów będą opodatkowane na ogólnych zasadach - z uwzględnieniem tzw. kwoty wolnej od podatku oraz preferencyjnych zasad obliczania podatku przewidzianych dla małżonków oraz osób samotnie wychowujących dzieci.

Jak skorzystać z zerowego PIT dla młodych?

Młodzi pracownicy już od sierpnia mogą zacząć dostawać wyższą pensję. By tak się stało, muszą przekazać pracodawcy oświadczenie, że wszystkie dochody zostaną objęte zwolnieniem z PIT. Dotyczy to jednak tylko 2019 roku. Od początku 2020 roku takie oświadczenie nie będzie już potrzebne, bo pracodawca nie będzie pobierał zaliczki na PIT z pensji młodego pracownika - pensja będzie wyższa.

Na swojej stronie Grant Thornton opublikował przykładowy wzór oświadczenia, który pracownik albo zleceniobiorca może wypełnić i złożyć swojemu pracodawcy lub zleceniodawcy.

WZÓR OŚWIADCZENIA PRACOWNIKA/ZLECENIOBIORCY

Co w przypadku, gdy nie zostanie złożone oświadczenie? W takim przypadku w 2019 roku zaliczki na podatek będą pobierane. Nie trzeba się jednak martwić. Po wypełnieniu zeznania podatkowego za 2019 roku zostaną one zwrócone przez fiskusa.

- Biorąc pod uwagę doświadczenie, takie osoby powinny sprawdzić swój PIT roczny za 2019 rok przygotowany przez KAS, czy wyliczenia będą odpowiadały powyższym zmianom - zauważa Grzegorz Baran z Kancelarii Baran&Pluta.

Ile pracownicy zyskają na zerowym PIT dla młodych?

Ekspert wyliczył również dla nas, ile młodzi pracownicy zyskają w 2019 i 2020 roku dzięki wprowadzonej uldze. Przy wyliczeniach wziął pod uwagę, że młodzi pracownicy odprowadzają standardowe składki na ZUS i zdrowotne.

W ostatnich pięciu miesiącach "zysk" wyniesie od 663 zł do 2820 zł, a miesięczny będzie się wahał od 133 zł dla minimalnej pensji do 564 zł dla maksymalnej objętej ulgą.

Z wyliczeń Barana wynika, że w 2020 roku miesięczny "zysk" będzie trochę niższy niż w tym roku, a to ze względu na zmiany podatkowe, które mają zostać wprowadzone - przewidują one obniżenie pierwszego progu podatkowego z 18 do 17 proc. oraz podwyższenie kosztów uzyskania przychodu.

Miesięcznie młodzi pracownicy będą dostawać na rękę od 90 do 503 zł więcej, w skali całego roku ich zyski z tytułu zerowego PIT mogą wynieść 1090 zł do 6044 zł.

Ile zyskają młodzi dzięki zerowemu PIT?tvn24bis.pl

Rząd szacuje, że z ulgi skorzystają ponad dwa miliony młodych pracowników.

Autor: kris / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock