Stopy, WIBOR, raty. "Jeżeli stawki byłyby nierynkowe, to druga strona wykorzystałaby taką manipulację"

Źródło:
TVN24 Biznes
Stopy procentowe. Hardt: przestrzegałbym przed zamrażaniem rat, WIBOR-u
Stopy procentowe. Hardt: przestrzegałbym przed zamrażaniem rat, WIBOR-uTVN24
wideo 2/7
Stopy procentowe. Hardt: przestrzegałbym przed zamrażaniem rat, WIBOR-uTVN24

WIBOR tak naprawdę jest takim pasem transmisyjnym dla stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego. W ten sposób trafiają do realnej gospodarki, czyli do gospodarstw domowych - mówi w rozmowie z TVN24 Biznes Marcin Klucznik z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Zdaniem ekonomisty regulacje ustalone na poziomie Unii Europejskiej sprawiają, że ustalanie WIBOR-u jest "zabezpieczone przed różnego rodzaju manipulacjami". - Nad całym procesem w Polsce czuwa Komisja Nadzoru Finansowego - stwierdził.

Zdecydowana większość kredytów udzielanych w Polsce stanowią te o zmiennej stopie oprocentowania. W takiej sytuacji rata to najczęściej pochodna WIBOR trzymiesięcznego lub sześciomiesięcznego oraz marży banku. WIBOR jest publikowany codziennie i może ulegać zmianie, a wysokość rat kredytów jest aktualizowana co trzy lub co sześć miesięcy. Zmieniające się w związku z rosnącymi stopami procentowymi stawki WIBOR przyczyniły się do tego, że raty niektórych złotowych kredytów mieszkaniowych wzrosły w ciągu kilku miesięcy nawet o 60 procent.

Ta sytuacja powoduje, że wśród kredytobiorców pojawiają się pytania dotyczące wyjątkowo niskiego na tle wielu krajów europejskich udziału kredytów o stałym oprocentowaniu oraz sposobu ustalania stawki WIBOR. Głównym zastrzeżeniem w tym ostatnim przypadku, jest fakt, że WIBOR zależy od banków, które jednocześnie zarabiają na wyższych ratach kredytów. Zwłaszcza, gdy kredyty finansowane są z niskooprocentowanych depozytów, które przechowujemy na kontach. Jednocześnie stawka WIBOR powinna znajdować się w przedziale między stopą depozytową NBP a stopą lombardową. Tymczasem trzymiesięczny WIBOR wynosi teraz 5,51 proc., sześciomiesięczny - 5,78 proc., a stopa lombardowa to 5 proc.

Efekt jest taki, że w sądach pojawiły się nawet pierwsze pozwy, a w rozmowie z dziennikiem "Rzeczpospolita" niektórzy prawnicy porównywali sytuację złotówkowiczów do tej, w której znaleźli się frankowicze. Czy mamy więc problem z WIBOR-em?

WIBOR - czym jest?

- WIBOR to oprocentowanie, po jakim banki deklarują, że będą udzielały sobie pożyczek w przypadku, gdyby któryś z nich potrzebował pieniędzy z powodów płynnościowych - wyjaśniał w rozmowie z portalem TVN24 Biznes Marcin Klucznik, analityk Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

- Następnie przez rynek międzybankowy ta cena pieniądza, ta stopa procentowa trafia do gospodarki realnej, czyli w zasadzie do nas, do gospodarstw domowych. Tak naprawdę WIBOR jest takim pasem transmisyjnym dla stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego - dodał.

Analityk PIE zwrócił uwagę, że to stawka jednodniowego WIBOR-u jest ograniczona wysokością stopy lombardowej. - Natomiast większość kredytów hipotecznych jest oparta o WIBOR trzymiesięczny lub sześciomiesięczny. Tutaj rozumowanie jest bardzo proste - WIBOR trzymiesięczny po prostu wycenia także podwyżki stóp procentowych w ciągu najbliższych trzech miesięcy i analogicznie sześciomiesięczny wycenia podwyżki stóp w ciągu najbliższych sześciu miesięcy - wyjaśnił.

Ustalanie stawki WIBOR

Obecnie ustalanie WIBOR wygląda tak, że kilkanaście banków deklaruje, na jaki procent pożyczy pieniądze innemu bankowi. Po dwie skrajne oferty, najwyższe i najniższe, są odrzucane, a następnie wyliczana jest średnia. Jednocześnie do transkacji wcale nie musi dochodzić, ponieważ banki posiadają wiele niskooprocentowych depozytów i nie muszą się zadłużać, żeby pożyczyć nam pieniądze na mieszkanie. Przez brak wystarczającej liczby transakcji preferowanych przy obliczaniu stawki WIBOR brane pod uwagę są jedynie oświadczenia banku dotyczące hipotetycznego zobowiązania wobec innej instytucji. W konkteście zarzutów o możliwe zawyżanie WIBOR-u analityk PIE przypomniał o obowiązującym w Polsce unijnym rozporządzeniu w sprawie indeksów stosowanych jako wskaźniki referencyjne, zwanym także rozporządzeniem BMR.

Zdaniem Marcina Klucznika regulacje ustalone na poziomie Wspólnoty sprawiają, że WIBOR jest "zabezpieczony przed różnego rodzaju manipulacjami". - Przede wszystkim oczywiście nad całym procesem w Polsce czuwa Komisja Nadzoru Finansowego - stwierdził.

Zdaniem ekonomisty sztuczne manipulowanie stawką WIBOR przez banki byłoby dla nich ponadto nieopłacalne. - Obecnie jest tak, że podczas kwotowania, ustalania stawek WIBOR istnieje obowiązek zawarcia transakcji. To znaczy, że banki, jeżeli oczywiście znajdzie się druga strona, są zmuszone do tego, aby taką transakcję na rynku międzybankowym zawrzeć - powiedział.

- Jeżeli próbowałyby one faktycznie manipulować tymi stawkami i operować oprocentowaniem, które jest powyżej takiej uczciwej stopy procentowej, to albo inne banki albo inne instytucje finansowe mogłyby to wykorzystać i zarabiać na tym podwyższaniu stóp. Inne banki by tutaj traciły - stwierdził.

Ekonomista odniósł się też do kwestii finansowania akcji kredytowej przez banki. - Faktycznie jest tak, że ten rynek finansowy jest nadpłynny, banki mają dużo więcej depozytów niż kredytów. Natomiast z drugiej strony banki muszą płacić od depozytów podatek bankowy, więc to też nie jest tak, że to jest idealna sytuacja dla banków - ocenił.

Afera LIBOR

Zdaniem Marcina Klucznika na polskim rynku nie ma też ryzyka wystąpienia afery podobnej do tej związanej ze stawką LIBOR z 2012 roku. Kilka banków zostało wówczas ukaranych przez Komisję Europejską za manipulowanie tym wskaźnikiem.

- Faktycznie istniała taka afera dotycząca LIBOR-u w Wielkiej Brytanii, w Stanach Zjednoczonych. Ona dotyczyła jednak manipulowania stawkami w pojedynczych dniach, a nie systematycznie. To znaczy polegało to na tym, że poszczególne banki miały pewne instrumenty pochodne, jeżeli chodzi o kredyty i manipulowały stawkami LIBOR w pojedynczych dniach, tak żeby zarobić na różnicy między rynkowymi stopami procentowymi a poziomem LIBOR-u - powiedział.

Ekonomista zwrócił uwagę, że unijne regulacje dotyczące wskaźników referencyjnych zostały wprowadzone właśnie w reakcji na te wydarzenia. - Warto zauważyć, że w przypadku LIBOR-u nie było obowiązku transakcyjnego, natomiast obecnie dla WIBOR-u ten obowiązek transakcyjny jest. To znaczy, jeżeli znajdzie się druga strona transakcji, istnieje obowiązek jej zawarcia na rynku międzybankowym w Polsce właśnie na stawce WIBOR. Jeżeli te stawki byłyby nierynkowe, niesprawiedliwe, to znalazłaby się druga strona, która wykorzystałaby taką manipulację - mówił.

Kredyty przyznawane w Polsce. "Polska jest tutaj pewnego rodzaju ewenementem"

Marcin Klucznik odniósł się też do struktury kredytów przyznawanych w Polsce. Do niedawna w naszym kraju niemalże wszystkie nowo udzielane kredyty miały zmienne oprocentowanie. Zainteresowanie alternatywnym dla zmiennego, stałym oprocentowaniem wzrosło dopiero po kolejnych podwyżkach stóp procentowych w Polsce. Jednocześnie w innych krajach Europy udział kredytów o stałym oprocentowaniu stanowi często nawet około 90 procent ogółu.

- Zdecydowanie jest tak, że Polska jest tutaj pewnego rodzaju ewenementem - przyznał Marcin Klucznik. - W Polsce przez ostatnie lata trochę nie za bardzo była presja na oferowanie tego rodzaju kredytów, z drugiej strony to jest także kwestia tego, że banki takie oferty kredytów po prostu muszą zabezpieczać konkretnymi transakcjami finansowymi. Ten rynek finansowy był do tej pory słabo w Polsce rozwinięty. Pod koniec lutego tego roku Komisja Nadzoru Finansowego zaczęła komunikować, że będzie pracować nad promowaniem tak zwanych listów zastawnych. To jest sposób zabezpieczenia dla banków takiego długoterminowego finansowania - powiedział.

Według Klucznika może to sprawić, że w przyszłości kredyty ze stałą stopą procentową będą bardziej atrakcyjne. - Tylko tutaj trzeba zauważyć, że oczywiście nie stanie się to od razu, ten proces zajmie tak naprawdę kilka lat. Zdecydowanie powinno być jednak tak, że to ryzyko stopy procentowej jest rozłożone między z jednej strony kredytobiorców, a z drugiej strony banki. Trochę jednak szkoda, że nie stało się to wcześniej - ocenił.

Zamrażanie oprocentowania, czyli "sypanie piachu w politykę pieniężną"

Marcin Klucznik odniósł się też do propozycji pomocy dla kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji w związku z wyższymi ratami. Wśród pomysłów PSL pojawiła się likwidacja marży od kredytów banków kontrolowanych przez Skarb Państwa. Lewica chce natomiast zamrożenia stawki WIBOR. Lider PO Donald Tusk poinformował z kolei, że Koalicja Obywatelska przygotowała projekt ustawy, która umożliwi kredytobiorcom płacenie rat na poziomie z końca zeszłego roku.

- Sama idea jest taka, że Rada Polityki Pieniężnej i Narodowy Bank Polski podnoszą stopy procentowe, aby właśnie teraz raty kredytów wzrosły. Jeżeli byśmy zamrażali właśnie oprocentowanie, to byłoby trochę takie sypanie piachu w politykę pieniężną, byłoby to w pewnym sensie przeciwskutecznie - mówił.

- Obecnie wyzwaniem może być nie tyle sam poziom stopy procentowej, ale przewidywalność polityki pieniężnej. Byłoby być może dobrze, gdyby Rada Polityki Pieniężnej zaczęła klarowniej komunikować się z jednej strony z rynkiem finansowym, a z drugiej strony po prostu z gospodarstwami domowymi w Polsce - podsumował.

Autorka/Autor:Maja Piotrowska

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Donald Trump wyjaśnił w rozmowie z brytyjskim premierem Keirem Starmerem w Szkocji, że Wielka Brytania ma "lepszą umowę handlową" niż Unia Europejska, bo łączy go z tym krajem "szczególna więź". Prezydent USA dodał, że ma to związek z tym, iż jego matka była Szkotką.

Mają lepszą umowę, Donald Trump wyjaśnia. "Szczególna więź"

Mają lepszą umowę, Donald Trump wyjaśnia. "Szczególna więź"

Źródło:
PAP

Skutki porozumienia handlowego Unii Europejskiej z USA będą odczuwalne w Polsce przez średnie firmy - ocenił profesor Jacek Tomkiewicz z Akademii Leona Koźmińskiego. Dodał, że chodzi tu głównie o polskich podwykonawców dla niemieckiego przemysłu motoryzacyjnego.

"Skutki tej umowy mogą odczuć średnie biznesy"

"Skutki tej umowy mogą odczuć średnie biznesy"

Źródło:
PAP

Samsung Electronics poinformował o zamówieniu na półprzewodniki o wartości ponad 16 miliardów dolarów. Południowokoreańska firma nie podała nazwy zleceniodawcy. Kilka godzin później Elon Musk przekazał jednak, że to Tesla złożyła zamówienie i zasugerował, że skala umowy może być dużo większa.

Musk ogłasza nową umowę. "Trudno przecenić strategiczne znaczenie"

Musk ogłasza nową umowę. "Trudno przecenić strategiczne znaczenie"

Źródło:
PAP

Kolejarze w kilkunastu miejscach w kraju blokowali drogi, protestując przeciwko - ich zdaniem - wygaszaniu przewozów towarowych koleją. Związkowcy chcą zwrócić uwagę rządu na skutki polityki transportowej faworyzującej transport drogowy. - Z naszej strony jest to akt desperacji - powiedział szef Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych Leszek Miętek.

Protest kolejarzy. "Z naszej strony jest to akt desperacji"

Protest kolejarzy. "Z naszej strony jest to akt desperacji"

Źródło:
PAP

O prawie 750 procent wzrósł w Tajwanie eksport dronów w pierwszej połowie 2025 roku - podał portal Taipei News. Dodał, że największym odbiorcą okazała się Polska.

Wzrost eksportu o niemal 750 procent. Głównym odbiorcą Polska

Wzrost eksportu o niemal 750 procent. Głównym odbiorcą Polska

Źródło:
PAP

Porozumienie handlowe Unii Europejskiej z USA budzi optymizm w niemieckiej branży motoryzacyjnej - stwierdził Mariusz Zielonka z Konfederacji Lewiatan. Zastrzegł jednak, że w kontekście ogólnych ustaleń trudno mówić o sukcesie.

"To daje nadzieję dla niemieckiej motoryzacji"

"To daje nadzieję dla niemieckiej motoryzacji"

Źródło:
PAP

Szef Ryanaira Michael O'Leary przyznał, że jego pracownicy są nagradzani za wykrycie każdego przypadku ponadwymiarowego bagażu u pasażerów. I że rozważa właśnie zwiększenie tych nagród. - Jesteśmy zdeterminowani, by eliminować plagę pasażerów ze zbyt dużym bagażem - mówi.

Ryanair zwiększy nagrody za wykrycie pasażerów ze zbyt dużym bagażem

Ryanair zwiększy nagrody za wykrycie pasażerów ze zbyt dużym bagażem

Źródło:
BBC, CNN, tvn24.pl

Ambasada RP w Lizbonie poinformowała w mediach społecznościowych o możliwych trudnościach dla osób korzystających z lotnisk w Portugalii. Do końca wakacji planowane są na nich strajki personelu naziemnego. Podano prawdopodobne terminy.

Lecisz tam na wakacje? Ważna informacja ambasady RP

Lecisz tam na wakacje? Ważna informacja ambasady RP

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Prokuratura Regionalna w Poznaniu poinformowała, że Marcin P., prezes zarządu spółki Cinkciarz.pl jest poszukiwany listem gończym. Obecnie mężczyzna znajduje się poza Polską, sąd zdecydował o jego tymczasowym aresztowaniu.

Prezes Cinkciarza poszukiwany listem gończym

Prezes Cinkciarza poszukiwany listem gończym

Źródło:
PAP

Grupa hakerska Cichy Kruk opublikowała oświadczenie, w którym przyznała się do odpowiedzialności za awarię systemu informatycznego rosyjskiego Aerofłotu. Z jej powodu odwołano ponad 40 lotów.

Hakerzy uderzyli w rosyjskie linie lotnicze

Hakerzy uderzyli w rosyjskie linie lotnicze

Źródło:
PAP

Rynki pozytywnie zareagowały na osiągniecie porozumienia handlowego pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską. Amerykański dolar umocnił się wobec euro oraz japońskiego jena, z kolei bitcoin jest wyceniany po około 119 tysięcy dolarów za jeden token.

Rynki reagują na porozumienie handlowe

Rynki reagują na porozumienie handlowe

Źródło:
PAP

Coraz więcej osób kupuje domy na Karaibach, otrzymując w zamian paszport jednego z krajów regionu - pisze portal BBC. Program szczególnie atrakcyjny ma być dla Amerykanów niezadowolonych z "niestabilnej sytuacji politycznej" Stanów Zjednoczonych.

Kup tu dom, dostaniesz paszport. Program budzi kontrowersje

Kup tu dom, dostaniesz paszport. Program budzi kontrowersje

Źródło:
BBC

Ceny ciepła uwolniono 1 lipca. Jak poinformował minister energii Miłosz Motyka, obecnie jego resort pracuje nad rozwiązaniem, które ograniczyłoby podwyżki na rachunkach. Wskazał przy tym, że ewentualne przedłużenie zamrożenia cen kosztowałoby budżet państwa do 1,5 miliarda złotych.

Uwolnione ceny ciepła. Minister: to byłaby jedna z odpowiedzi

Uwolnione ceny ciepła. Minister: to byłaby jedna z odpowiedzi

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot odnotowano w Polsce wygraną drugiego stopnia w wysokości prawie 3,5 mln złotych. Padła ona w Nowym Sączu - poinformował Totalizator Sportowy.

Prawie 3,5 miliona złotych w Eurojackpot w Polsce. Wiemy, gdzie padła wygrana

Prawie 3,5 miliona złotych w Eurojackpot w Polsce. Wiemy, gdzie padła wygrana

Źródło:
tvn24.pl

Umowa handlowa, którą Stany Zjednoczone i Unia Europejska zawarły w niedzielę, jest gorsza od porozumienia osiągniętego wcześniej przez USA z Wielką Brytanią - ocenił w poniedziałek premier Węgier Viktor Orban.

Orban nie gryzie się w język

Orban nie gryzie się w język

Źródło:
PAP

Serek wiejski wraca do łask - jego popularność w USA rośnie tak szybko, że w niektórych sklepach zaczyna go brakować. Produkt, który przez lata kojarzony był głównie z dietą i kuchnią sprzed dekad, zyskał drugie życie dzięki młodym konsumentom i przepisom publikowanym na TikToku. Sprzedaż w Stanach Zjednoczonych wzrosła o 20 procent w ciągu ostatniego roku, a producenci nie nadążają za popytem.

Produkt tak popularny, że nie nadążają z dostawami. "Pracujemy bez przerwy"

Produkt tak popularny, że nie nadążają z dostawami. "Pracujemy bez przerwy"

Źródło:
CNN

Donald Trump ogłosił w niedzielę, że Stany Zjednoczone i Unia Europejska osiągnęły porozumienie w sprawie umowy handlowej. Stało się to po rozmowach prezydenta USA z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen w Turnberry w Szkocji. W ramach porozumienia ustanowiono stawkę celną w wysokości 15 procent na przeważającą część eksportu unijnego do Stanów Zjednoczonych.

Jest porozumienie handlowe między UE a USA

Jest porozumienie handlowe między UE a USA

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Wyspa Poveglia - uznawana za jedno z najbardziej tajemniczych miejsc w lagunie weneckiej - zostanie przekształcona w park miejski dostępny wyłącznie dla mieszkańców Wenecji. Od 1 sierpnia lokalna społeczność przejmie ją w 99-letnią dzierżawę od państwa i rozpocznie rewitalizację terenu, który przez stulecia służył jako miejsce kwarantanny oraz szpital psychiatryczny. Wokół wyspy narosła legenda.

Zakaz wstępu dla turystów. Mieszkańcy przejmują nawiedzoną wyspę

Zakaz wstępu dla turystów. Mieszkańcy przejmują nawiedzoną wyspę

Źródło:
CNN

Dane osobowe większości z 1,4 miliona klientów Allianz Life w Ameryce Północnej zostały wykradzione przez hakerów - poinformowała spółka-matka ubezpieczyciela.

Wyciek danych klientów giganta. Trwa dochodzenie

Wyciek danych klientów giganta. Trwa dochodzenie

Źródło:
BBC

- Kiedy słucham o tym, co w Polsce może wejść, to mam wrażenie, że cofam się (w czasie o) dwie dekady - mówiła w programie "Wstajesz i weekend" Marta Balukiewicz, autorka reportażu o czeskich parach jednopłciowych, odnosząc się do polskich projektów ustawy o związkach partnerskich. - Wygląda u nas to bardzo źle - ocenił na antenie TVN24 mecenas Artur Kula.

Polska "dwie dekady" za Czechami. "Wygląda to u nas bardzo źle"

Polska "dwie dekady" za Czechami. "Wygląda to u nas bardzo źle"

Źródło:
TVN24

W sobotnim losowaniu Lotto żadnemu z graczy nie udało się wytypować prawidłowo wszystkich sześciu liczb. Oznacza to, że kumulacja rośnie do dziesięciu milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 26 lipca 2025 roku.

Duża kumulacja w Lotto

Duża kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl