Pieniądze

Banki ukarane za franki. mBank ma zapłacić 6,5 mln zł

Pieniądze

shutterstock.comPostępowania przeciwko ING Bankowi Śląskiemu oraz mBankowi zostały wszczęte w czerwcu 2015 roku

Banki, rozliczając umowy kredytowe we frankach szwajcarskich, powinny uwzględniać ujemne oprocentowanie - stwierdził UOKiK i ukarał mBank, który nie stosował się do tych zaleceń. Bank poinformował, że zamierza odwołać się od decyzji Urzędu. Z kolei ING Bank Śląski dobrowolnie zobowiązał się do zmiany praktyk i zwróci klientom nadpłacone kwoty.

20 stycznia 2015 r. prezes UOKiK wszczął postępowania wyjaśniające wobec wszystkich banków, które oferowały kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich.

Pierwsze decyzje

Działania urzędu miały związek z umocnieniem franka szwajcarskiego wobec złotego, które nastąpiło na początku ubiegłego roku i miało wpływ na wzrost wysokości rat kredytów hipotecznych we frankach.

Równolegle nastąpił spadek poniżej zera wartości wskaźnika LIBOR uwzględnianego przy obliczaniu oprocentowania tych kredytów, co z kolei powinno spowodować obniżenie wysokości rat kredytów. W niektórych przypadkach ujemny LIBOR doprowadził do spadku oprocentowania kredytu poniżej zera, jednak nie wszystkie banki uwzględniały ujemne oprocentowanie, choć w umowach kredytowych sposób ustalania oprocentowania określony został jako suma stawki bazowej LIBOR i marży kredytu.

Postępowania przeciwko ING Bankowi Śląskiemu oraz mBankowi zostały wszczęte w czerwcu 2015 roku. W efekcie prezes UOKiK wydał dwie pierwsze decyzje dotyczące nieuwzględniania ujemnego oprocentowania. Sześć kolejnych postępowań jest w toku.

6,5 mln zł. kary

ING Bank Śląski dobrowolnie zobowiązał się do zmiany praktyk. Bank będzie uwzględniał ujemne oprocentowanie kredytów, przeliczy oprocentowanie stosowane dotychczas i odda klientom kwotę wynikającą z różnicy między dotychczasowym oprocentowaniem, a tym, które uwzględnia obniżony LIBOR. Ponadto, poinformuje klientów o podjętych działaniach - poinformował UOKiK.

mBank nadal nie uwzględnia ujemnego oprocentowania frankowych kredytów hipotecznych, dlatego prezes UOKiK nakazał zaniechanie stosowania tej praktyki. Ponadto, mBank musi usunąć skutki stwierdzonego naruszenia: kredytobiorcom ma zostać zwrócona kwota wynikająca z przeliczenia oprocentowania przyjmującego wartość ujemną. Za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów na przedsiębiorcę nałożono karę w wysokości ponad 6,5 mln zł.

Paweł Blajer o prezydenckim projekcie dotyczacym frankowiczów
Paweł Blajer o prezydenckim projekcie dotyczacym frankowiczówTVN24 Biznes i Świat

Autor: tol / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com

Raporty:
Pozostałe wiadomości