Dobry sygnał dla kredytobiorców. Pierwszy spadek od dwóch miesięcy

Autor:
mb/ams
Źródło:
TVN24 Biznes
Glapiński: RPP podniosła stopy procentowe o 50 pkt. bazowych
Glapiński: RPP podniosła stopy procentowe o 50 pkt. bazowychTVN24
wideo 2/4
TVN24Glapiński: RPP podniosła stopy procentowe o 50 pkt. bazowych

Wskaźniki WIBOR w piątek obniżyły się po raz pierwszy od początku maja 2022 roku. Od tych wskaźników zależy wysokość raty kredytu. Nadal jednak WIBOR trzymiesięczny i sześciomiesięczny pozostają na najwyższych poziomach od 2004 roku. Ile wynoszą obecnie WIBOR 3M i WIBOR 6M?

Rada Polityki Pieniężnej podczas czwartkowego posiedzenia podniosła stopy procentowe o 50 punktów bazowych. Główna, referencyjna stopa procentowa wzrosła do 6,50 procent. To najwyższy poziom od sierpnia 2004 roku.

W ślad za tym w górę idą też wskaźniki WIBOR, od których zależy wysokość raty kredytu. Seria wzrostów, trwająca blisko dwa miesiące, została przerwana w piątek.

WIBOR wraz z marżą banku są składowymi oprocentowania kredytów. Część banków stosuje stawkę WIBOR 3M (trzymiesięczny), co oznacza aktualizację oprocentowania kredytu hipotecznego co trzy miesiące, licząc od momentu uruchomienia kredytu. W przypadku WIBOR 6M (sześciomiesięczny) oprocentowanie jest aktualizowane co sześć miesięcy.

WIBOR 3M, WIBOR 6M - ile wynoszą

W piątek WIBOR 3M był na poziomie 7,08 procent, co oznaczało spadek o 0,84 punktu procentowego. To pierwsza obniżka od 9 maja br. Wówczas WIBOR 3M obniżył się o 0,32 punktu procentowego.

Wskaźniki WIBOR są ustalane w każdy dzień roboczy. Od września 2021 roku mieliśmy do czynienia z sześcioma spadkami poziomu WIBOR 3M.

WIBOR 3M w ostatnich trzech miesiącachstooq.pl

WIBOR 6M wynosi 7,38 procent i obniżył się o 0,67 punktu procentowego. Dla tego wskaźnika był to pierwszy spadek od 12 maja br. Wówczas WIBOR 6M spadł o 0,15 punktu procentowego.

WIBOR 6M w ostatnich trzech miesiącachstooq.pl

Jednocześnie WIBOR 3M i WIBOR 6M nadal są na najwyższych poziomach od 2004 roku.

Powyższe stawki zawierają w sobie prawdopodobne podwyżki lub obniżki stóp, które mogą się pojawić w tym okresie. Oznacza to, że jeśli mieliśmy lub będziemy mieli w ostatnich dniach aktualizowaną wysokość rat, lipcowa podwyżka stóp procentowych już jest w niej zawarta.

O ile wzrosną jeszcze stopy procentowe?

Prezes Narodowego Banku Polskiego i jednocześnie przewodniczący RPP Adam Glapiński podczas piątkowej konferencji prasowej zapowiedział, że jeśli inflacja będzie uporczywie dalej rosnąć, Rada dalej będzie podwyższać stopy procentowe. - Jeśli ustabilizuje się w wakacje i będzie maleć, nie będziemy tego robić - dodał.

Jak mówił Glapiński "te stopy, które są teraz, zbliżają się do swojego górnego pułapu - może osiągnęły, może są blisko". - (...) nie wiemy, jaka sytuacja będzie we wrześniu, w październiku. Zobaczymy, co się dzieje z inflacją, co się dzieje za granicą, co się dzieje na rynkach, ale być może, a być może nie, być może będziemy dalej podnosić stopy, jeśli inflacja będzie rosnąć, będziemy podnosić stopy - zapowiedział szef banku centralnego.

Czytaj także: O ile mogą wzrosnąć raty kredytów? Wyliczenia

Kolejne decyzyjne posiedzenie RPP odbędzie się 7 września. Jak wynika z aktualnego harmonogramu, posiedzenie zaplanowane na 23 sierpnia będzie niedecyzyjne.

PAP/Maciej Zieliński

Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments, zwracał uwagę w czwartek w TVN24 BiS, że "normą jest, że WIBOR trzymiesięczny od podstawowej stopy procentowej różni się o około 20-25 punktów bazowych". - Czyli w sumie cały czas WIBOR trzymiesięczny uwzględnia nie tylko tę decyzję (lipcową - red.), która już zapadła, ale nawet kolejną - tłumaczył Turek. - WIBOR już uwzględnia, że we wrześniu będziemy mieli podwyżkę stóp procentowych - dodawał.

Zaślepka materiału TVN24GO
Mieszkanie prawem czy towarem? Gorąca dyskusja w programie #BezKitu
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości