Pieniądze

500 zł na dziecko dopiero w wakacje? Chcą tego samorządy

Pieniądze

TVN 24500+ po konsultacjach

Samorządy chcą przesunięcia terminu wprowadzenia w życie programu Rodzina 500 plus. To do nich będzie należało przyjmowanie wniosków, ich weryfikacja oraz wypłata świadczeń rodzinom. Zdaniem przedstawicieli gmin brakuje odpowiedniej infrastruktury, kadr oraz środków, dlatego vacatio legis powinno zostać wydłużone do trzech miesięcy. Wiązałoby się to z opóźnieniem startu programu. Materiał programu "Polska i Świat".

- W samym Wrocławiu to będzie ok. 60 tys. osób uprawnionych. Potrzeba zatrudnienia ok. 100 pracowników, wynajęcia albo znalezienia im pomieszczeń w ramach urzędu, zakupienia im komputerów, przeszkolenia - wyjaśniał Jacek Sutryk z Departamentu Spraw Społecznych UM we Wrocławiu.

Dłuższe vacatio legis

- Trzeba pamiętać, że w Polsce obowiązuje ustawa o zamówieniach publicznych. Trzeba podjąć stosowne zmiany w prawie miejscowym, podjąć uchwałę, dokonać zmian w budżecie. O wszystkim tym projektodawca, niestety, zapomniał - Krzysztof Piątkowski, wiceprezydent Łodzi.

W piątek zakończyły się konsultacje społeczne rządowego programu Rodzina 500 plus. Gminy na przygotowanie potrzebnego zaplecza mają miesiąc, ponieważ tyle trwa vacatio legis.

Wiceprezydent podkreśla, że bez stosownych rozporządzeń, przygotowania nie ruszą, a vacatio legis powinno być wydłużone "co najmniej do trzech miesięcy" - zaznaczył Piątkowski.

Spełnienie postulatów samorządowców oznaczałoby opóźnienie startu programu.

Dodatkowe środki z resortu

Tymczasem, resort deklaruje dodatkowe środki dla gmin z budżet. - Ustawa przewiduje, że gminy otrzymają za to wynagrodzenie - to jest 2 proc. od całości kwoty programu - mówił Bartosz Marczuk, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej. Według mapy drogowej do 2 lutego projekt ma być zatwierdzony przez rząd, a następnie przekazany do prac parlamentarnych. Na biurko prezydenta trafić ma najpóźniej na początku marca.

Rafalska: 1 kwietnia aktualny

Minister Elżbieta Rafalska deklarowała, że termin wprowadzenia w życie projektu nie ulega przesunięciu. - Mówimy wyraźnie o jednym terminie - drugim kwartale - i cały czas aktualny jest 1 kwietnia. Nasza mapa drogowa, którą przedstawiała premier Szydło, jest realizowana zgodnie z planem - powiedziała w "Jeden na jeden" minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Program Rodzina 500 plus jest projektem ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci. Zgodnie z przedwyborczą zapowiedzią Beaty Szydło, to priorytet nowego rządu. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska zapewniła ostatnio, że program Rodzina 500 plus obejmie każde drugie i kolejne dziecko bez zastosowania jakiegokolwiek kryterium dochodowego. Z programu będą mogły skorzystać także rodziny mieszkające za granicą, o ile nie pobierają tam świadczeń społecznych.

Zobacz cały materiał programu "Polska i Świat".

Autor: ag/gry / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock