Rynek ropy reaguje na postępy w opracowywaniu szczepionki na COVID-19. Ceny surowca rosną. OPEC+ szykuje spotkanie, na którym oceni sytuację na globalnych rynkach paliw - podają maklerzy. Dodają też, że notowania miedzi na giełdzie w Londynie są blisko najwyższych poziomów od ponad dwóch lat.
Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na XII na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 41,65 dol., wyżej o 0,75 proc.
Ropa Brent w dostawach na I na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 44,20 dol. za baryłkę, wyżej o 0,87 proc.
Kolejne wyniki badań nad szczepionką na koronawirusa
Na rynkach paliw panują optymistyczne nastroje po tym, jak w poniedziałek amerykańska firma Moderna podała, że wstępne wyniki badań klinicznych jej szczepionki przeciw COVID-19 wykazały skuteczność na poziomie 94,5 proc.
Podczas prowadzonych badań nie notowano znaczących skutków ubocznych szczepionki - większość z nich była "łagodna lub umiarkowana", ale ostateczna ocena skuteczności może się jeszcze zmienić w miarę trwania badań i wykrywania kolejnych przypadków.
Moderna planuje złożyć wniosek o pozwolenie na dopuszczenie szczepionki w USA do użytku w trybie nadzwyczajnym w przeciągu tygodni. Według szacunków firmy, szeroka dystrybucja preparatu nastąpi najwcześniej na przełomie I i II kwartału 2021 roku.
Przed Moderną, która opublikowała wstępne wyniki trzeciej fazy badań klinicznych, wcześniej zrobiły to firmy BioNTech i Pfizer, które oszacowały skuteczność wspólnie opracowywanej szczepionki na ponad 90 proc.
Decyzja o wydobyciu
Tymczasem inwestorzy poznają wkrótce decyzje sojuszu OPEC+ w sprawie wielkości dostaw ropy od początku 2021 r.
Pod koniec listopada odbędzie się spotkanie krajów kartelu i jego sojuszników, na którym zapadną ustalenia, czy producenci z tej grupy opóźnią złagodzenie cięć produkcji planowane wstępnie na początek 2021 r.
Wspólny komitet techniczny grupy - JTC - wskazał, że OPEC+ powinien opóźnić wzrost wydobycia ropy ze względu na ryzyka dla rynków paliw związane z rozprzestrzeniającą się pandemią wywołaną przez koronawirusa i słabnącym zapotrzebowaniem na paliwa.
- Po wiadomościach o szczepionce Moderny i po zaleceniach JTC dotyczących przedłużenia obecnie obowiązujących kwot dostaw, ropy rynki paliw mają pewne wsparcie - mówi Warren Patterson, szef strategii towarowej w ING Group.
Na zakończenie poprzedniej sesji ropa WTI na NYMEX w Nowym Jorku zyskała 3 proc., a Brent na ICE zdrożała o 2,4 proc.
Miedź rośnie
Miedź w kontraktach 3-miesięcznych jest wyceniana po 7.106,50 USD za tonę - informują maklerzy. Na Comex w Nowym Jorku miedź traci 0,8 proc. do 3,2260 USD za funt.
Notowania surowców na świecie, w tym także miedzi, mają też wsparcie po komentarzach przedstawiciela Fed Richarda Claridy, który wskazał, że poprawiają się perspektywy ożywienia gospodarczego z powodu rosnącej pewności, że szczepionka na COVID-19 będzie dostępna w przyszłym roku.
Na zakończenie poprzedniej sesji cena miedzi na LME wzrosła o 126 USD, czyli 1,8 proc., do 7.108,00 USD za tonę, najwyższego poziomu od czerwca 2018 r. Od początku listopada miedź w Londynie zyskała prawie 6 proc.
Źródło: PAP