Darmowe konta i karty coraz bliżej. Podstawowe usługi będą bezpłatne, ale są też ograniczenia

Pieniądze

Rewolucja w bankach. Darmowe konta i kartytvn24bis
wideo 2/4

Od 8 sierpnia otwarcie i prowadzenie konta bankowego oraz obsługa karty będą bezpłatne. - To oferta dla nowych klientów - wyjaśnił Przemysław Barbrich ze Związku Banków Polskich.

Przemysław Barbrich mówił w TVN24 BiS, że ustawodawca zobowiązał banki do bezpłatnego prowadzenia podstawowego rachunku bankowego.

- To będzie oferta dla nowych klientów. Podstawowe usługi, czyli rachunek bankowy i pięć wykonanych z niego operacji np. przelewów będzie bezpłatne. Również na przykład 5 wypłat z bankomatów będzie darmowych - mówił Przemysław Barbrich i dodał, że taki bezpłatny rachunek będzie miał ograniczone funkcje. - Nie będzie na nim na przykład linii kredytowej, a wypłata z bankomatu za granicą będzie dodatkowo płatna - dodał.

Ważna zmiana

Do 8 sierpnia wszystkie banki w Polsce muszą dostosować swoją ofertę do nowelizacji ustawy o usługach płatniczych, która wprowadza tak zwany podstawowy rachunek płatniczy. Zmiana prawa wynika z wdrożenia dyrektywy w sprawie porównywalności opłat związanych z rachunkami płatniczymi, przenoszenia rachunku płatniczego oraz dostępu do podstawowego rachunku płatniczego. Zgodnie z ustawą, niezależnie od wyboru banku, właściciele podstawowego rachunku płatniczego nic nie zapłacą za prowadzenie rachunku, za obsługę karty debetowej, wypłatę i wpłatę gotówki z urządzenia należącego do banku, w którym zostanie otwarty taki rachunek. Dodatkowe opłaty nie będą także naliczane w przypadku pierwszych pięciu w miesiącu wypłat z obcych bankomatów w kraju, a także transakcji takich jak polecenie przelewu wewnętrznego na pozostałe rachunki.

Kilka dni temu zapytaliśmy przedstawicieli największych banków w Polsce, czy są już gotowi na wprowadzenie zmian. Jak wynika z odpowiedzi przesłanych tvn24bis.pl, część instytucji wprowadzi do swojej oferty możliwość otwarcia podstawowego rachunku płatniczego wcześniej niż zakłada ustawa.

Kary

Banki, które nie zaoferują podstawowego rachunku płatniczego do terminu wskazanego w ustawie, narażają się na karę wynosząca nawet milion złotych. W przypadku SKOK-ów kara nakładana przez Komisję Nadzoru Finansowego może wynieść do 100 tysięcy złotych.

Autor: msz//sta / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock