TVN24 Biznes | Pieniądze

Właściciele mieszkań zapłacą więcej. Nowe stawki

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
mp/dap
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Samcik o cenach mieszkań
Samcik o cenach mieszkańTVN24
wideo 2/5
TVN24Samcik o cenach mieszkań

W 2022 roku wzrosły maksymalne stawki podatku od nieruchomości. To efekt obwieszczenia resortu finansów. Ostateczna decyzja co do wysokości daniny należy do samorządów. Część z największych miast zdecydowała się jednak na podniesienie stawek do najwyższego poziomu.

Przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości są: grunty, budynki lub ich części (mieszkania), budowle, czyli obiekty, które nie są budynkami, lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Podatek od nieruchomości 2022 - kto musi zapłacić?

Z obowiązku odprowadzania podatku od nieruchomości muszą się wywiązać właściciele, użytkownicy wieczyści, samoistni posiadacze, a w niektórych przypadkach posiadacze zależni nieruchomości lub ich części będących własnością Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego.

Stawki podatku od nieruchomości określane są przez rady gmin, nie mogą jednak przekroczyć górnych stawek określonych przez ministra finansów.

Górne granice stawek zmieniają się każdego roku w powiązaniu z wskaźnikiem cen towarów i usług konsumpcyjnych w okresie pierwszego półrocza roku.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Podatek od nieruchomości 2022 - nowe stawki

Zgodnie z obwieszczeniem w 2022 r. maksymalna stawka podatku od nieruchomości mieszkalnych rośnie do 0,89 zł od 1 m kw. powierzchni. Z kolei górna dopuszczalna stawka podatku od budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej wyniesie w przyszłym roku 25,74 zł, a za pozostałe budynki - 8,68 zł. Za metr kwadratowy gruntu związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej maksymalnie zapłacimy 1,03 zł, a za pozostałe grunty 0,54 zł.

Stawki maksymalne podatków od nieruchomościHRE Investments

Analityk HRE Investments Oskar Sękowski przeanalizował niedawno, w jakich miastach stawki podatku wzrosną do maksymalnego poziomu. Okazuje się, że choć ostateczna decyzja co do wysokości daniny należy do samorządów, znaczna część z nich decyduje się na wprowadzenie maksymalnej stawki.

"Wśród największych miast w Polsce na ulgę nie mogą liczyć mieszkańcy m.in. Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Łodzi, Poznania, Szczecina, Bydgoszczy czy Gdańska. W miastach tych zdecydowano już o wykorzystaniu maksymalnych dozwolonych stawek w 2022 roku" - pisał ekspert.

Stawki podatków od nieruchomości w miastach wojewódzkichHRE Investments

Podatek od nieruchomości 2022. Gdzie stawki będą niższe od maksymalnych?

Jednocześnie są miasta, w których niektóre stawki są niższe, między innymi są to Katowice, Białystok, Rzeszów, Toruń, Zielona Góra czy Olsztyn.

"W najlepszej sytuacji są mieszkańcy Opola, Kielc i Gorzowa Wielkopolskiego. Tutaj rady miast zaproponowały wszystkie stawki niższe niż te zatwierdzone przez Ministerstwo. Najmniej za metr zapłacą mieszkańcy Kielc – w przypadku budynków mieszkalnych danina wyniesie 0,70 zł za metr, a w przypadku gruntów związanych z działalnością gospodarczą 0,91 zł" - czytamy w analizie eksperta.

Ekspert zaznacza jednak, że "nie oznacza to jednak, że kielczanie, jak i mieszkańcy pozostałych metropolii nie odczują podwyżek – mniejsze lub większe, ale jednak wszędzie będą".

Kiedy i jak płacić podatek od nieruchomości

Osoby fizyczne, właściciele mieszkań lub gruntów, płacą podatek ratalnie, w terminach do 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada danego roku. Wysokość podatku ustala w decyzji organ podatkowy właściwy ze względu na miejsce położenia przedmiotów opodatkowania, czyli wójt gminy, burmistrz lub prezydent miasta. Przelew dokonywany jest na konto podane w informacji z gminy o wysokości podatku.

Co jednak ważne, jeśli kwota podatku nie przekracza 100 zł, podatek od nieruchomości płatny jest jednorazowo - w terminie płatności pierwszej raty.

Autor:mp/dap

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Pozostałe wiadomości