Właściciele mieszkań i domów zapłacą więcej. Zmiany stawek od stycznia

Autor:
mp/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Glapiński o sytuacji na rynku mieszkaniowym i kredytach hipotecznych
Glapiński o sytuacji na rynku mieszkaniowym i kredytach hipotecznychNBP
wideo 2/5
NBPGlapiński o sytuacji na rynku mieszkaniowym i kredytach hipotecznych

Osoby, które na zakup nieruchomości zaciągnęły kredyt w złotych, muszą liczyć się ze wzrostem rat w związku z podwyżkami stóp procentowych. Na tym jednak nie koniec podwyżek dla właścicieli mieszkań i działek. Od stycznia rosną także stawki podatku od nieruchomości.

Jak przypomina Oskar Sękowski, analityk HRE Investments, maksymalne dozwolone prawem stawki podatków od nieruchomości zmieniają się w Polsce co roku. Są one ustalane i ogłaszane przez Ministerstwo Finansów.

Czytaj także: O ile wzrosną raty kredytów po decyzji RPP? Wyliczenia

Podatek od nieruchomości 2022 - nowe stawki

"I tak na przykład w 2022 roku za metr kwadratowy gruntu związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej maksymalnie zapłacimy 1,03 zł, a za pozostałe grunty 0,54 zł. Jest to wzrost o 4 i 2 gr w stosunku do stawek poprzednich. Za metr kwadratowy budynku mieszkalnego bądź jego części będziemy za to musieli zapłacić daninę w kwocie nie wyższej niż 0,89 zł. W przypadku budynków przeznaczonych na działalność gospodarczą zmiana limitu jest najwyższa i wynosi 90 gr. W 2022 roku stawka nie może przekroczyć 25,74 zł" - wylicza.

W 2021 roku maksymalna stawka podatku od budynków mieszkalnych wynosi 0,85 zł za metr kwadratowy, a górna granica podatku od budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej to 24,84 zł.

Stawki maksymalne podatków od nieruchomościHRE Investments

Oskar Sękowski zaznacza, że to samorządy ostatecznie decydują, czy będą pobierały najwyższy dozwolony podatek, czy nie. Jak jednak dodaje, "prawie wszystkie rady gmin w największych miastach zdecydowały o podwyższeniu stawek podatków i opłat lokalnych. Dotyczy to także podatków od nieruchomości". 

"Wśród największych miast w Polsce na ulgę nie mogą liczyć mieszkańcy m.in. Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Łodzi, Poznania, Szczecina, Bydgoszczy czy Gdańska. W miastach tych zdecydowano już o wykorzystaniu maksymalnych dozwolonych stawek w 2022 roku" - wylicza.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Podatek od nieruchomości 2022 - gdzie zapłacimy najmniej?

Jednocześnie są miasta, w których niektóre stawki są niższe, między innymi są to Katowice, Białystok, Rzeszów, Toruń, Zielona Góra czy Olsztyn.

"W najlepszej sytuacji są mieszkańcy Opola, Kielc i Gorzowa Wielkopolskiego. Tutaj rady miast zaproponowały wszystkie stawki niższe niż te zatwierdzone przez Ministerstwo. Najmniej za metr zapłacą mieszkańcy Kielc – w przypadku budynków mieszkalnych danina wyniesie 0,70 zł za metr, a w przypadku gruntów związanych z działalnością gospodarczą 0,91 zł" - czytamy w analizie eksperta.

Ekspert zaznacza jednak, że "nie oznacza to jednak, że kielczanie, jak i mieszkańcy pozostałych metropolii nie odczują podwyżek – mniejsze lub większe, ale jednak wszędzie będą".

Stawki podatków od nieruchomości w miastach wojewódzkichHRE Investments

Autor:mp/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Fotokon / Shutterstock

Pozostałe wiadomości