Pięć mieszkaniowych rekordów 2021 roku

Źródło:
TVN24 Biznes
Mateusz Morawiecki o mieszkaniu bez wkładu własnego
Mateusz Morawiecki o mieszkaniu bez wkładu własnegoTVN24
wideo 2/7
Mateusz Morawiecki o mieszkaniu bez wkładu własnegoTVN24

Na rynku mieszkaniowym rok 2021 był rekordowy i to pod bardzo wieloma względami - pisze główny analityk HRE Investments Bartosz Turek. Ekspert wymienia między innymi największą liczbę mieszkań w historii, rekord udzielonych kredytów oraz najwyższe ceny mieszkań.

1. Najwięcej nowych mieszkań od ponad czterech dekad

Bartosz Turek pisze, że choć wciąż nie mamy jeszcze kompletu danych, to jest już niemal pewne, że w 2021 roku powstanie w Polsce około 230 tysięcy nowych domów i mieszkań.

"To nie tylko więcej niż w 2020 roku, ale też najwięcej od ponad 40 lat. Jest to przede wszystkim zasługa deweloperów, którzy odpowiadają za prawie 2 z 3 nowych nieruchomości. Pozostałe najczęściej wznosili rodacy budujący domy na własne potrzeby. Spółdzielnie, gminy czy firmy budujące mieszkania dla swoich pracowników w trakcie całego roku zbudują bowiem zaledwie 2 proc. z wcześniej wspomnianej liczby 230 tysięcy domów i mieszkań" - czytamy.

2. Deweloperzy budują najwięcej

Ekspert zauważa jednak, że w kolejnych latach rekord ten może być jeszcze poprawiany, bo w 2021 roku sami tylko deweloperzy mieli w budowie ponad ćwierć miliona mieszkań.

"To też jest najlepszym wynikiem w historii. Ta produkcja wprost wynika z potrzeb, które zgłaszają rodacy. Okazuje się bowiem, że rekordowa liczba nowobudowanych mieszkań i tak jest niewystarczająca. Dane firmy JLL sugerują, że w ofercie deweloperów w największych miastach są lokale odpowiadające łącznie zaledwie półrocznej sprzedaży. To o wiele za mało. Dopiero oferta odpowiadająca rocznej sprzedaży jest uznawana za sytuację, w której nie ma presji na wzrost cen mieszkań" - wyjaśnia analityk.

Zadaniem Turka problem ten potęgują fundusze inwestycyjne (przeważnie zagraniczne), które nie tylko skupują całe bloki czy osiedla, ale dysponując budżetami idącymi w miliardy, przejmują nawet całe firmy deweloperskie. "Od momentu przejęcia ich zadaniem staje się często budowanie mieszkań na wynajem, a nie na sprzedaż. W ten sposób problem niewystarczającej podaży jest jeszcze potęgowany" - pisze.

3. Pożyczyliśmy najwięcej w historii

Zdaniem Turka jeśli mówimy o rekordach, to nie sposób nie wspomnieć o dokonaniach banków.

"Te w 2021 roku udzielą najpewniej kredytów mieszkaniowych na łączną kwotę około 85-90 miliardów złotych. To o około połowę więcej niż w 2020 roku, ale też najwięcej w historii. Powody tak wysokiego wyniku są co najmniej dwa. Po pierwsze w 2020 roku banki zakręciły kurki z kredytami i sporo rodaków nie mogło sobie pozwolić na zakup mieszkania. Ten niezrealizowany popyt przeszedł na kolejny rok. Było to możliwe wraz z odkręceniem kurków z kredytami w styczniu 2021 roku. Efektem tego było uruchomienie popytu odroczonego z pierwszego roku epidemii. To dlatego w bieżącym roku aż tylu rodaków wystąpiło o kredyt mieszkaniowy. Ponadto, wnioskowali oni o wyższe kwoty. Najnowsze dane BIK sugerują, że w listopadzie przeciętna wartość kredytu wyniosła aż 338 tys. złotych. To najwyższy wynik w historii" - tłumaczy ekspert.

Zdaniem analityka już w ostatnim kwartale 2021 roku, ale też w 2022 roku na spadek popytu ze strony potencjalnych kredytobiorców wpływają i wpływać najpewniej będą podwyżki stóp procentowych.

"Już dziś ich efektem jest wzrost raty złotowego kredytu mieszkaniowego o około 25 proc. (względem sytuacji z września). W związku z tym, że kredyty podrożały, to doszło do spadku zdolności kredytowej. Trzyosobowa rodzina dysponująca dwiema średnimi krajowymi, która jeszcze we wrześniu mogła zadłużyć się na 700 tysięcy złotych, dziś może pożyczyć nawet o 100-150 tysięcy złotych mniej" - szacuje ekspert.

"Z drugiej strony na wartość udzielonych kredytów w 2022 roku powinna dodatnie oddziaływać spodziewana dobra sytuacja na rynku pracy, rządowy program kredytów bez wkładu własnego, inflacja, przed którą część rodaków będzie szukała ochrony na rynku mieszkaniowym, a także dalszy (choć wolniejszy niż w 2021 roku) wzrost cen mieszkań" - czytamy.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

4. Rekordowe ceny mieszkań

Bartosz Turek zwraca uwagę właśnie na owe rekordowe ceny na rynku mieszkaniowym.

"Niestety dane spływają z tego rynku ze sporym opóźnieniem, dlatego dziś dysponujemy wciąż niepełnymi informacjami za trzeci kwartał. Najświeższe dane przygotowane przez NBP sugerują, że we wszystkich miastach wojewódzkich stawki poszły w górę i w prawie wszystkich ceny są najwyższe w historii (przynajmniej w ujęciu nominalnym, a więc bez korygowania ich o inflację). Najmocniej w ciągu roku mieszkania zdrożały w Krakowie i Wrocławiu. Tu stawki poszły w górę o 1200-1300 złotych w przeliczeniu na metr" - wymienia ekspert.

"Bardzo mocno ceny wzrosły też w Zielonej Górze, która tradycyjnie należała do grona najtańszych miast wojewódzkich. Ostatnie 12 miesięcy przyniosły tam podwyżkę o prawie tysiąc złotych w przeliczeniu na metr. Są to jednak przypadki skrajne. Bardzo często mieszkania w miastach wojewódzkich drożały w horyzoncie rocznym o około 400-600 złotych w przeliczeniu na metr. Dotyczyło to Białegostoku, Gdańska, Katowic, Kielc, Łodzi, Olsztyna, Rzeszowa, czy Warszawy" - podkreśla.

Ekspert podaje, że najmniejsze podwyżki zanotowaliśmy natomiast w Opolu (o około 350 złotych za metr) oraz w Poznaniu, gdzie stawki niemal nie wzrosły. Rok przyniósł bowiem tu podwyżkę o symboliczne 22 złote w przeliczeniu na metr.

"I choć może to być dla wielu osób szokujące, to co prawda stawki za metr mieszkania w dużych miastach są najwyższe w historii, to w ujęciu realnym wciąż nie osiągnęliśmy jeszcze rekordów z 2007 roku. Wszystko dlatego, że za 100 złotych w 2007 roku można było kupić znacznie więcej niż dziś. Gdyby uwzględnić wspomniany spadek wartości pieniądza przez 14 lat, to okazałoby się, że w dużych miastach realne ceny mieszkań wciąż są o kilka procent niższe niż w 2007 roku. Gdyby tego było mało, to i zarobki rodaków są zupełnie inne niż przed laty. Ważone zatrudnieniem przeciętne wynagrodzenie w przedsiębiorstwach w trzecim kwartale 2007 roku można szacować na około 2879 złotych miesięcznie (brutto). W trzecim kwartale 2021 roku było to ponad dwa razy więcej (5846 złotych brutto miesięcznie)" - tłumaczy analityk.

5. Rekordowe przychody deweloperów

Rosnące ceny mieszkań przekładają się na przychody generowane przez firmy deweloperskie.

"W tym obszarze w 2021 roku rekord także jest już właściwie przesądzony. W 2021 roku deweloperzy z 7 największych miast powinni sprzedać około 65-67 tysięcy mieszkań. Byłby to wynik o jedną czwartą lepszy niż przed rokiem. Gdyby tego było mało, to w bieżącym roku deweloperzy sprzedawali przeciętne 'M' po cenie o około 10-15 proc. wyższej niż przed rokiem. W sumie więc tegoroczna sprzedaż firm działających w największych miastach może być nawet aż o 35-40 proc. wyższa niż przed rokiem. Byłby to też bez wątpienia najlepszy wynik w historii firm budujących mieszkania w Polsce" - czytamy w zestawieniu Bartosza Turka.

Autorka/Autor:mp/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Jeśli amerykańskie cła będą utrzymane, powiększone lub zdarzy się coś innego, to firmy europejskie na pewno to odczują. A skoro odczują, to z całą pewnością Polska, która jest w tym wielkim łańcuchu dostaw, na pewno ucierpi - stwierdził Jakub Faryś, prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM).

"Na pewno będzie to dużym kłopotem dla Polski"

"Na pewno będzie to dużym kłopotem dla Polski"

Źródło:
PZPM, fleet.com

W 2025 roku gminy dostaną 2,5 miliarda złotych dofinansowania na budowę mieszkań komunalnych oraz na tani wynajem - wynika z projektu przyjętego przez rząd. Do 2030 roku roczny budżet na realizację programu ma wzrosnąć do 10 miliardów złotych.

Miliardy na mieszkania. Rząd przyjął projekt

Miliardy na mieszkania. Rząd przyjął projekt

Źródło:
PAP

W najbliższym czasie może dojść do spotkania przedstawicieli Rosji z Elonem Muskiem. Tak wynika z zapowiedzi doradcy Władimira Putina do spraw biznesu Kiriłła Dmitrijewa. Temat rozmów? Loty na Marsa, w których miałaby uczestniczyć strona rosyjska. Zdaniem Dmitrijewa oba państwa mogą współpracować w "podboju kosmosu".

Rosjanie chcą "podbić kosmos" z Muskiem

Rosjanie chcą "podbić kosmos" z Muskiem

Źródło:
PAP

Reagując na zwrot w polityce USA wobec Europy, niemiecki parlament zmienił we wtorek konstytucję, dając przyszłemu rządowi wolną rękę w zwiększaniu deficytu budżetowego w przypadku wydatków na obronność i pomoc dla Ukrainy. 500 miliardów euro przeznaczono na modernizację infrastruktury.

Niemcy zmieniają konstytucję. Luzują "hamulec zadłużenia"

Niemcy zmieniają konstytucję. Luzują "hamulec zadłużenia"

Źródło:
PAP

Akcje PKO BP po raz pierwszy w historii osiągnęły wartość 100 miliardów złotych. Prezes banku Szymon Midera stwierdził, że na rekord wpływ miały szybsze niż rynkowe wzrosty w kluczowych liniach biznesowych oraz pozytywne rekomendacje analityków.

"Historyczny rekord" największego banku w Polsce

"Historyczny rekord" największego banku w Polsce

Źródło:
PAP

Wysocy rangą chińscy i hongkońscy urzędnicy skrytykowali porozumienie dotyczące przejęcia większościowych udziałów w portach nad Kanałem Panamskim przez amerykańską spółkę BlackRock od zarejestrowanej w Hongkongu firmy CK Hutchison - zauważa CNN. To stawia pod znakiem zapytania finalizację transakcji.

Głośna obietnica Trumpa. "Taktyka przymusu i zastraszania"

Głośna obietnica Trumpa. "Taktyka przymusu i zastraszania"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Rada Ministrów zapoznała się z projektem nowelizacji ustawy wiatrakowej i kierunkowo go przyjęła, oficjalne potwierdzenie nastąpi w trybie obiegowym do piątku - przekazał po wtorkowym posiedzeniu rządu wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Projekt ma trafić do Sejmu przed kolejnym posiedzeniem.

Jest decyzja rządu w sprawie ustawy wiatrakowej

Jest decyzja rządu w sprawie ustawy wiatrakowej

Źródło:
PAP

Kredyty hipoteczne często są jedynym sposobem na kupienie własnego mieszkania, ale warto się zastanowić, dlaczego w Polsce kredyty te są niemal najdroższe w Europie. Składa się na to wiele czynników, z marżą banków i działaniem Narodowego Banku Polskiego włącznie. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

Kredyty niemal najdroższe w Europie. "W tej chwili najlepiej jest prowadzić bank"

Kredyty niemal najdroższe w Europie. "W tej chwili najlepiej jest prowadzić bank"

Źródło:
tvn24.pl

- Oderwanie się Niemców od hamulców fiskalnych jest szokujące - ocenił członek Rady Polityki Pieniężnej Przemysław Litwiniuk. Jak przyznał jednak, niemiecka gospodarka zmaga się ze strukturalnymi problemami, a jej twarzą obecnie jest recesja.

"Szokujący" plan w Niemczech

"Szokujący" plan w Niemczech

Źródło:
PAP

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych nałożył karę w wysokości 27 milionów złotych na Pocztę Polską oraz 100 tysięcy złotych na ówczesnego ministra cyfryzacji w związku z organizacją wyborów kopertowych - poinformował we wtorek prezes urzędu Mirosław Wróblewski.

Kara dla Poczty Polskiej w związku z wyborami kopertowymi

Kara dla Poczty Polskiej w związku z wyborami kopertowymi

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek ma wątpliwości co do projektu rozpatrywania spraw frankowych w sądach. Według RPO istnieją kontrowersje, czy zmiany nie będą się "odbywać kosztem praw i wolności konsumentów, którzy zawarli umowy kredytu".

Projekt dotyczący spraw frankowych. RPO ma wątpliwości

Projekt dotyczący spraw frankowych. RPO ma wątpliwości

Źródło:
PAP

Prokuratura Regionalna w Łodzi podjęła decyzję o umorzeniu śledztwa przeciwko byłemu prezesowi Orlenu Jackowi Krawcowi. Umorzenie dotyczy także dziewięciu innych osób, w tym byłego dyrektora wykonawczego do spraw marketingu spółki.

Śledztwo w sprawie byłego prezesa Orlenu. Jest decyzja

Śledztwo w sprawie byłego prezesa Orlenu. Jest decyzja

Źródło:
tvn24.pl

Już nie tylko chleb, kajzerki czy bagietki - do koszyków coraz częściej wrzucane są bułki do hamburgerów lub hot dogów - wskazała "Rzeczpospolita". Zaznaczyła, że "rynek pieczywa w ostatnich latach zmienia się".

Zmiany na rynku. "Panuje wręcz moda"

Zmiany na rynku. "Panuje wręcz moda"

Źródło:
PAP

Polacy, po raz pierwszy w historii maltańskiej turystyki, znaleźli się na szczycie listy europejskich nacji, które najliczniej odwiedziły ten śródziemnomorski kraj. Pokazują to dane ze stycznia 2025 roku.

Pierwsza taka sytuacja w historii. Tysiące turystów z Polski

Pierwsza taka sytuacja w historii. Tysiące turystów z Polski

Źródło:
PAP

Po uruchomieniu pociągów dużej prędkości czas przejazdu skróci się w sposób bezkonkurencyjny zarówno dla autostrady, jak i dla wewnętrznych połączeń lotniczych - stwierdził Piotr Rachwalski, członek zarządu Centralnego Portu Komunikacyjnego. Chodzi o połączenia między Warszawą, Łodzią, Poznaniem i Wrocławiem.

Szybciej niż autostradą czy samolotem. "Czas przejazdu skróci się"

Szybciej niż autostradą czy samolotem. "Czas przejazdu skróci się"

Źródło:
PAP

Miasteczko Penne we włoskiej Abruzji po raz kolejny wystawi na sprzedaż nieruchomości za jedno euro - pisze CNN. Jak relacjonuje amerykański portal, oferta dla kupujących ma być jeszcze korzystniejsza niż dotychczas. 

Wystarczy jedno euro, by kupić tu dom. Jest warunek

Wystarczy jedno euro, by kupić tu dom. Jest warunek

Źródło:
CNN

Firma Audi zapowiedziała zwolnienia w Niemczech. W najbliższych czterech latach pracę ma stracić do 7,5 tysiąca pracowników - podał Reuters.

Gigant zapowiada zwolnienia. Maksymalnie 7500 osób

Gigant zapowiada zwolnienia. Maksymalnie 7500 osób

Źródło:
Reuters

Niemal 70 procent badanych uważa, że pieniądze dają szczęście - wynika z ankiety ogólnopolskiego panelu badawczego Ariadna. To przekonanie najbardziej podzielane jest przez ludzi młodych.

Czy pieniądze dają szczęście? Zaskakujące wyniki badania

Czy pieniądze dają szczęście? Zaskakujące wyniki badania

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Deficyt budżetu państwa po lutym 2025 roku wyniósł 36,3 miliarda złotych - wynika z szacunkowych danych Ministerstwa Finansów. Po styczniu budżet był 3,2 miliarda złotych pod kreską.

Budżet państwa na coraz większym minusie

Budżet państwa na coraz większym minusie

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W poniedziałek na Węgrzech weszła w życie regulacja cen żywności. Ograniczenia dotyczą marży niektórych produktów spożywczych. Sieci handlowe wprowadziły ograniczenia ilościowe.

Ograniczenia w sklepach. Nowe przepisy weszły w życie

Ograniczenia w sklepach. Nowe przepisy weszły w życie

Źródło:
PAP, Mandiner

Anna Streżyńska obejmie stanowisko dyrektora Instytutu Łączności – Państwowego Instytutu Badawczego - poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji. Wcześniej Streżyńska piastowała stanowiska ministra cyfryzacji i prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Jest nowa dyrektor Instytutu Łączności

Jest nowa dyrektor Instytutu Łączności

Źródło:
PAP

"Nowy kawałek Polski", czyli cypel znajdujący się w okolicach Mikoszewa, zyskał kod pocztowy - informuje Poczta Polska. Jak przypomina państwowa spółka, kod pocztowy to integralny składnik wszystkich adresów; każda z jego cyfr odpowiada za konkretny fragment lokalizacji.

"Nowy kawałek Polski". Zyskał kod pocztowy

"Nowy kawałek Polski". Zyskał kod pocztowy

Źródło:
PAP

Ustawa zmieniająca przepisy dotyczące podatku akcyzowego została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Akcyza ma między innym objąć nowe kategorie wyrobów.

Zmiany w akcyzie. Jest podpis prezydenta

Zmiany w akcyzie. Jest podpis prezydenta

Źródło:
PAP

Inflacja bazowa liczona po wyłączeniu cen żywności i energii w lutym 2025 roku osiągnęła poziom 3,6 procent w ujęciu rocznym - podał Narodowy Bank Polski. W styczniu ten wskaźnik wyniósł 3,7 procent.

Inflacja bazowa w Polsce. Najnowsze dane

Inflacja bazowa w Polsce. Najnowsze dane

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Podatek Belki, czyli podatek od zysków kapitałowych, ma zostać obniżony. Szef resortu finansów Andrzej Domański zapowiedział, że w kwietniu przedstawione zostaną propozycje zmian. Ponadto poinformował, że ministerstwo nie pracuje nad wprowadzeniem podatków katastralnego i cyfrowego.

Ten podatek ma zostać obniżony. Zapowiedź ministra

Ten podatek ma zostać obniżony. Zapowiedź ministra

Źródło:
PAP

Operatorowi telewizji kablowej Vectra postawione zostały zarzuty za bezprawne podwyższanie opłat abonamentowych, a także jednostronne zmiany umów - przekazał w komunikacie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Spółce grozi kara do 10 procent obrotu oraz obowiązek zwrotu opłat pobranych niezgodnie z prawem.

Podwyższanie opłat i jednostronne zmiany umów. Zarzuty dla dużego operatora

Podwyższanie opłat i jednostronne zmiany umów. Zarzuty dla dużego operatora

Źródło:
PAP, UOKiK

Sieć Forever 21 złożyła wniosek o upadłość po raz drugi w ciągu sześciu lat - informuje CNN. Stacjonarne sklepy w Polsce zostały zamknięte już wcześniej, w 2019 roku.

Znana sieć składa wniosek o upadłość

Znana sieć składa wniosek o upadłość

Źródło:
tvn24.pl

Pierwsze połącznie kwantowe nadeszło. To ważny dzień dla polskiej nauki i przełom w wymianie strategicznych danych - podkreślił wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

"To ważny dzień dla polskiej nauki"

"To ważny dzień dla polskiej nauki"

Źródło:
PAP

Europejski oddział Amerykańskiej Izby Handlowej ostrzegł w poniedziałkowym raporcie "Transatlantycka gospodarka 2025", że konflikt o cła zagraża transatlantyckiemu biznesowi o wartości 9,5 biliona dolarów rocznie.

Cios w najważniejsze relacje handlowe świata

Cios w najważniejsze relacje handlowe świata

Źródło:
PAP

Spółka Panek ogłosiła bezterminowe zawieszenie usługi wynajmu aut na minuty. Powodem niespodziewanej decyzji są niezadowalające wyniki finansowe, a także rosnące koszty ubezpieczeń. "Car sharing nie przyjął się w Polsce tak, jak zakładano" - podsumowała firma.

Znana firma zawiesza usługę. "To dla nas trudny moment"

Znana firma zawiesza usługę. "To dla nas trudny moment"

Źródło:
tvn24.pl

Spółka Panek ogłosiła bezterminowe zawieszenie usługi wynajmu aut na minuty. Powodem niespodziewanej decyzji są niezadowalające wyniki finansowe, a także rosnące koszty ubezpieczeń. "Car sharing nie przyjął się w Polsce tak, jak zakładano" - podsumowała firma.

Znana firma zawiesza usługę. "To dla nas trudny moment"

Znana firma zawiesza usługę. "To dla nas trudny moment"

Źródło:
tvn24.pl

Zaległości pracodawców wobec zatrudnionych wzrosły w ubiegłym roku aż o 100 procent - pisze "Dziennik Gazeta Prawna", powołując się na dane Państwowej Inspekcji Pracy. Niepłacenie pensji pracownikom staje się zmorą polskiego rynku. W 2024 roku inspektorzy PIP interweniowali w tej sprawie na rzecz 74 tysięcy osób, chodziło o wypłatę zaległych ponad 270 milionów złotych.

Zmora rynku pracy. Skok o 100 procent

Zmora rynku pracy. Skok o 100 procent

Źródło:
tvn24.pl

Nawet siedem milionów rocznie można było zarobić w zeszłym roku w zarządach krajowych banków - przekazał "Dziennik Gazeta Prawna". Łącznie na pensje, premie i korzyści dziewięć banków giełdowych przekazało w tym czasie 215 milionów złotych.

Milionowe zarobki w bankach. Tyle zgarniają w Polsce prezesi

Milionowe zarobki w bankach. Tyle zgarniają w Polsce prezesi

Źródło:
PAP

Administracja Donalda Trumpa rozważa wprowadzenie zakazu lub radykalnych ograniczeń w podróżowaniu do Stanów Zjednoczonych dla obywateli kilkudziesięciu krajów. Według doniesień medialnych, 43 kraje zostaną podzielone na trzy grupy z różnymi poziomami ograniczeń. W jednej z nich znalazła się Rosja.

Obywatele tych krajów mogą nie wjechać do USA

Obywatele tych krajów mogą nie wjechać do USA

Źródło:
PAP, "NYT"

W tym tygodniu w centrum uwagi krajowych inwestorów znajdą się dane makro takie jak inflacja bazowa czy produkcja przemysłowa. We wtorek Ministerstwo Finansów przeprowadzi przetarg sprzedaży obligacji, a tydzień zakończy decyzja Moody's dotycząca ratingu Polski. Rząd zajmie się natomiast projektem nowelizacji ustawy o elektrowniach wiatrowych.

Płace, inflacja i rating Polski. Taki będzie tydzień w gospodarce

Płace, inflacja i rating Polski. Taki będzie tydzień w gospodarce

Źródło:
PAP

Polska wieś nie ma już tylko rolniczego oblicza. Rośnie w siłę nowy typ wsi podmiejskiej, która stanowi już jedną trzecią obszarów wiejskich w kraju - podkreśliła dyrektorka Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk Monika Stanny.

"To absolutny wyjątek w skali europejskiej"

"To absolutny wyjątek w skali europejskiej"

Źródło:
PAP

W sobotę w Lotto padła szóstka. Jeden z graczy wygrał ponad 10 milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 15 marca 2025 roku.

Kumulacja rozbita. Padła szóstka w Lotto

Kumulacja rozbita. Padła szóstka w Lotto

Źródło:
tvn24.pl