Od 1 stycznia obowiązuje podatek cukrowy. Od tego czasu zauważalny jest spadek sprzedaży napojów gazowanych, a ich średnia cena za litr wzrosła o 23 procent - wynika z danych Centrum Monitorowania Rynku. Za sprawą nowej opłaty wzrosły też ceny napojów energetycznych.
Ustawa wprowadzająca opłaty cukrową i od tak zwanych małpek została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę pod koniec sierpnia 2020 roku. Pierwotnie planowano, że wejdzie w życie 1 lipca 2020 roku, rządzący zdecydowali jednak o przesunięciu tego terminu na 1 stycznia 2021 roku.
Cena rośnie, sprzedaż spada
Według danych agencji badawczej CMR w pierwszych tygodniach stycznia 2021 r. w małoformatowych sklepach niezależnych i miękkiej franczyzy nastąpił spadek sprzedaży napojów energetycznych pod względem wartościowym w porównaniu z końcówką 2020 roku. Zmniejszyła się też liczba transakcji w sklepach. Jednocześnie wzrosły ceny - o blisko 8 proc.
CMR podało, że wzrost cen produktów pod marką własną sieci handlowych i wyniósł 23 proc. - Natomiast ceny jednostkowe produktów topowych graczy na rynku energetyków rosną jednocyfrowo - wskazał Tomasz Rydzewski z CMR.
Jak dodał, w kategorii "napoje gazowane" sklepy odnotowują większy spadek sprzedaży i liczby transakcji w pierwszych tygodniach stycznia niż w przypadku energetyków.
Rydzewski podał, że wzrost średniej ceny za litr napoju gazowanego wynosi ponad 23 proc. i z tygodnia na tydzień zwiększa się różnica cenowa w stosunku do cen sprzed 2021. Dodał, że również w napojach gazowanych, najwyższy 45-procentowy przyrost cen dotyczy produktów marek własnych sieci handlowych.
Dwie części opłaty cukrowej
Jak przypomina CMR, opłata cukrowa, czyli w rzeczywistości podatek od napojów słodzonych obowiązujący od 1 stycznia 2021, spoczywa na producentach i importerach. Podzielona jest na część stałą i zmienną.
Część stała to 50 groszy na litr napoju z cukrem i/lub słodzikiem, dodatek 10 gr za litr napoju z zawartością kofeiny i/lub tauryny. Część zmienna to 5 groszy za każdy gram cukru powyżej jego zawartości 5 gram na 100 ml w przeliczeniu na litr napoju. Wyznaczony został górny limit opłaty, który wynosi 1,20 zł za litr napoju - czytamy.
CMR wskazało, że pełna opłata nie dotyczy napojów z zawartością soków owocowo-warzywnych min. 20 proc. w składzie. Opłacie nie podlegają również napoje z dominującą zawartością mleka np. kawy mrożone. Wyłączone z podatku są również napoje węglowodanowo-elektrolitowe np. izotoniki.
CMR jest niezależną agencją badawczą specjalizującą się w analizach danych transakcyjnych pozyskiwanych drogą elektroniczną z kas fiskalnych zainstalowanych w sklepach spożywczych.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock