Płatność kartą w każdym urzędzie. Ministerstwo przygotowało ustawę

[object Object]
Mandat zapłacisz kartą TVN Turbo
wideo 2/3

Za rejestrację samochodu czy wyrobienie paszportu będziemy mogli zapłacić kartą. Ministerstwo Rozwoju chce, żeby wszystkie urzędy miały obowiązek akceptowania płatności bezgotówkowych. Taka sama zasada ma dotyczyć firm posiadających kasy fiskalne.

O pracach nad nowymi przepisami ministerstwo rozwoju mówi od dobrych kilku miesięcy. W połowie września wiceminister Tadeusz Kościński zapowiedział, że lada moment projekt trafi do konsultacji społecznych, ale dopiero teraz informacja o projektowanej ustawie została wpisana do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. W czwartek resort podał, że projekt nowych regulacji został wysłany do konsultacji.

Projekt Ministerstwa Rozwoju

Zmieni się w sumie kilka ustaw m.in. ordynacja podatkowa i ustawa o usługach płatniczych. Z opublikowanych informacji wynika, że po wejściu w życie nowych przepisów wszystkie urzędy administracji publicznej będą musiały akceptować płatności bezgotówkowe. W ten sposób będzie można m.in. zapłacić podatek i opłaty skarbowe oraz uregulować należności w postępowaniu egzekucyjnym.

Nowe zasady będą też dotyczyły firm rejestrujących przychód za pośrednictwem kas fiskalnych. Przedsiębiorcy, na których będzie ciążył obowiązek akceptacji transakcji bezgotówkowych mają być wskazani w rozporządzeniu wykonawczym do ustawy. Nie będą musiały od razu instalować terminalu płatniczego. Ministerstwo daje firmom wybór – mogą akceptować przelewy elektroniczne, płatności kartą, czy za pomocą aplikacji w telefonie lub usługi Blik. Firmy będą musiały zdecydować się przynajmniej na jedno rozwiązanie.

"Dzięki wprowadzeniu regulacji klienci zyskają możliwość płacenia w sposób bezgotówkowy w urzędach i punktach handlowo-usługowych, co przyczyni się do wzrostu ich wygody i spadku kosztów po stronie klientów związanych z np. wypłatami z bankomatów" – czytamy na stronach biuletynu informacji publicznej Rady Ministrów.

- Nie mówimy o całkowitym zaniku gotówki. Chcemy zagwarantować obywatelom prawo do swobodnego decydowania o formie płatności w sektorze prywatnym i publicznym – mówi wiceminister rozwoju Tadeusz Kościński.

Płatności bezgotówkowe w Polsce

To, że Polacy coraz chętniej korzystają z transakcji bezgotówkowej potwierdzają cykliczne badania Narodowego Banku Polskiego. Z październikowej edycji badania NBP wynika, że na koniec II kwartału 2017 roku w portfelach Polaków było 37,8 mln kart płatniczych. W tym czasie (w II kwartale) przeprowadziliśmy 1,2 mld transakcji kartami – 83,6 proc. z nich to transakcje bezgotówkowe.

Liczba transakcji kartami Narodowy Bank Polski

W sumie wszystkie transakcje miały wartość 163 mld złotych, o 18,9 mld złotych więcej niż w poprzednim kwartale. Transakcje bezgotówkowe dokonano na kwotę 65,1 mld złotych, więcej o 7,9 mln złotych, niż w trzech pierwszych miesiącach tego roku.

Wartość transakcji bezgotówkowych Narodowy Bank Polski

Przybywa też terminali płatniczych. Na koniec czerwca takich urządzeń było już 585 tysięcy. Więcej jest też punktów, które akceptują płatności kartą. W samym handlu było to 430,8 tys. punktów.

"Na rynku akceptacji kart płatniczych zachodzą pozytywne zmiany. Przełomowym momentem w rozwoju sieci akceptacji w Polsce było przekroczenie w 2016 r. pułapu pół miliona udostępnionych terminali POS. Co warte podkreślenia, liczba terminali nadal systematycznie wzrasta" – czytamy w raporcie NBP.

Tyle, że z innych badań (przeprowadzonych w marcu 2017 roku dla Fundacji Obrotu Bezgotówkowego) wynika, że płatności bezgotówkowe (kartą i przelewem) akceptuje jedynie 28 proc. firm. Polacy uznali też, że brak możliwości płacenia kartą w urzędach to spore utrudnienie – niemal 75 proc. ankietowanych chciałoby móc płacić kartą w urzędach. To wyniki z 2015 roku z badania ARC Rynek i Opinia (zrealizowanym dla firmy SIA).

Tysiąc urzędów z terminalami

Nowa ustawa ma być odpowiedzią na oczekiwania społeczne. Tak twierdzi resort rozwoju, które przypomina, że od kilku miesięcy razem z Krajową Izbą Rozliczeniową namawia urzędy do instalowania terminali płatniczych. Samorządy, które zdecydują się na przystąpienie do programu nie ponoszą kosztów instalacji i używania terminali. Płacenie kartą w urzędzie za m.in. wydanie paszportu czy rejestrację samochodu też jest zwolnione z dodatkowych opłat.

Resort właśnie pochwalił się, że już urzędów w całej Polsce przystąpiło do programu – ostatnim jest urząd gminy w Słupcy. W ramach programu do końca października klienci zrealizowali w urzędach 128,2 tys. transakcji o wartości 16,2 mln złotych.

- Stopniowe odchodzenie od gotówki w administracji publicznej, jest milowym krokiem na drodze do cyfrowego państwa – komentuje Dariusz Marcjasz, wiceprezes zarządu KIR.

Wkrótce kartą będziemy mogli również zapłacić za mandat. Odpowiednie przepisy już weszły w życie, policjanci z drogówki czekają jeszcze na terminale. Na początek mają dostać ok. 2 tys. urządzeń.

Autor: Maciej Stańczyk / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com

Pozostałe wiadomości

Beko Europe zamierza zamknąć swoją fabrykę w Łodzi. Pracę ma stracić 1100 osób. W piątek przeciwko tej decyzji protestowali pracownicy zakładu. - Walczymy o dalszą działalność fabryki i nasze miejsca pracy. A jeśli się nie uda, o godne odprawy - powiedział szef Solidarności w łódzkich zakładach Beko Sebastian Graczyk.

Gigant zamyka fabrykę w Polsce. "Miały być miód i mleko, zostało grupowe zwolnienie"

Gigant zamyka fabrykę w Polsce. "Miały być miód i mleko, zostało grupowe zwolnienie"

Źródło:
PAP

Kolejne powiaty zostały objęte stanem klęski żywiołowej - wynika z rozporządzenia opublikowanego w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej. Chodzi o powiaty: bolesławiecki, jaworski, legnicki i złotoryjski.

Kolejne powiaty objęte stanem klęski żywiołowej

Kolejne powiaty objęte stanem klęski żywiołowej

Źródło:
tvn24.pl

Niektóre magazyny uległy zalaniu, a część dróg jest zniszczona - zwraca uwagę Polska Izba Gazu Płynnego, prosząc klientów o cierpliwość. "Podejmujemy maksymalne wysiłki, aby zapewnić dostawy LPG mieszkańcom na terenach powodziowych" - podkreślają dostawcy.

Kłopoty z gazem. "Maksymalne wysiłki, aby zapewnić dostawy"

Kłopoty z gazem. "Maksymalne wysiłki, aby zapewnić dostawy"

Źródło:
PAP

W mediach społecznościowych pojawiły się nieprawdziwe informacje dotyczące rzekomego podniesienia cen worków na piasek w sklepach Leroy Merlin - przekazała sieć w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej. "Stanowczo zaprzeczamy tym fałszywym doniesieniom" - napisano.

Wielka sieć handlowa reaguje. "Fałszywe doniesienia"

Wielka sieć handlowa reaguje. "Fałszywe doniesienia"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

PKO BP, Bank Pekao, Santander, ING Bank Śląski, BNP Paribas, Velobank i Nest Bank - klienci tych banków muszą przygotować się na utrudnienia z powodu prac serwisowych w najbliższych dniach. W niektórych przypadkach mogą pojawić się problemy z płatnościami czy w dostępie do serwisu internetowego.

Utrudnienia dla klientów dużych banków. "Wszystkie ważne transakcje wykonaj wcześniej"

Utrudnienia dla klientów dużych banków. "Wszystkie ważne transakcje wykonaj wcześniej"

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana, co oznacza, że kumulacja po raz kolejny wzrośnie. W Polsce najwyższa była wygrana trzeciego stopnia w wysokości prawie 1,3 miliona złotych. Oto liczby, które wylosowano 20 września 2024 roku.

Wyniki Eurojackpot z 20 września. Jakie liczby padły podczas losowania?

Wyniki Eurojackpot z 20 września. Jakie liczby padły podczas losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Samolot linii Scandinavian Airlines (SAS) musiał awaryjnie lądować po tym, jak w trakcie lotu z posiłku jednej z pasażerek wyskoczyła mysz. Podróżujący do Hiszpanii odwiedzili tym samym na moment Danię.

Żywa mysz w posiłku. Samolot lądował awaryjnie

Żywa mysz w posiłku. Samolot lądował awaryjnie

Źródło:
BBC

Fourna, wyludniająca się wioska w centralnej Grecji, poszukuje nowych mieszkańców - rodzin z dziećmi. Miejscowość oferuje zakwaterowanie, pracę dla co najmniej jednej osoby i pieniądze na dobry start w nowym miejscu. Są już pierwsze zgłoszenia. - Mam nadzieję, że się rozrośniemy - komentuje miejscowy duchowny Konstantinos Dusikos.

Wioska szuka mieszkańców. Oferuje zakwaterowanie, pracę i pieniądze na start

Wioska szuka mieszkańców. Oferuje zakwaterowanie, pracę i pieniądze na start

Źródło:
PAP, Euronews, Reuters

- To nie są jeszcze duże kwoty, dlatego że dopiero te wnioski tak naprawdę zaczynają spływać, więc mówimy o niskich dziesiątkach milionów złotych - tak o wydanych środkach mówił w piątek w "Jeden na jeden" Andrzej Domański, minister finansów. Wyjaśniał także z jakich mechanizmów zwolnień podatkowych będą mogli skorzystać poszkodowani przedsiębiorcy.

Umorzenia i odroczenia dla poszkodowanych. Minister finansów o szczegółach

Umorzenia i odroczenia dla poszkodowanych. Minister finansów o szczegółach

Źródło:
TVN24

Oprócz środków z Funduszu Solidarności - na wsparcie krajów dotkniętych powodzią przeznaczone będzie 10 mld euro z Funduszu Spójności z prefinansowaniem. Kwota, która nam się początkowo należała była bowiem zdecydowanie niższa, a sposób jej wydatkowania nie tak korzystny, jak teraz. Co udało się wynegocjować w UE? Podsumowuje Maciej Sokołowski.

Pieniądze z UE na powódź. Co wynegocjowano dla Polski?

Pieniądze z UE na powódź. Co wynegocjowano dla Polski?

Źródło:
TVN24

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego udostępnił specjalny adres mailowy powodz@gunb.gov.pl, na który można wysyłać zgłoszenia dotyczące budynków, które wymagają przeprowadzenia pilnej oceny stanu technicznego po powodzi - poinformował w czwartek urząd. Urząd prosi o rozwagę i podkreśla, że "w takich sytuacjach najważniejsze jest bezpieczeństwo i zachowanie szczególnej ostrożności".

Pilne oceny stanu technicznego po powodzi. Tam trzeba się zgłaszać

Pilne oceny stanu technicznego po powodzi. Tam trzeba się zgłaszać

Źródło:
PAP

Wystrzeliły ceny worków z piaskiem, żywności, wody, a także urządzeń do osuszania domów i mieszkań. Już dzień po ogłoszeniu informacji o możliwości dokonywania zgłoszeń UOKiK otrzymał 27 zgłoszeń w sprawie powodziowej spekulacji - przekazała piątkowa "Gazeta Wyborcza".

Firmy próbują zarabiać na powodzi. Ceny niektórych produktów wystrzeliły

Firmy próbują zarabiać na powodzi. Ceny niektórych produktów wystrzeliły

Źródło:
PAP

W wyniku powodzi najbardziej ucierpiały zasiewy rzepaku. Na tym etapie można stwierdzić również dużą skalę zniszczeń ziemniaków, buraków oraz kukurydzy - przekazał resort rolnictwa. Gospodarstwom, które ucierpiały w wyniku powodzi przysługiwać będzie kilka form pomocy.

Duże straty w rolnictwie po powodzi. Najbardziej ucierpiał rzepak

Duże straty w rolnictwie po powodzi. Najbardziej ucierpiał rzepak

Źródło:
PAP

Firma Nike ogłosiła, że jej aktualny prezes John Donahoe w przyszłym miesiącu przejdzie na emeryturę. Na jego miejsce został mianowany Eliott Hill, który zaczął swoją karierę w Nike'u w 1988 r. jako stażysta. Rynek na nowe doniesienia zareagował pozytywnie.

Zaczął jako stażysta 36 lat temu, teraz będzie prezesem. Zmiana warty w legendarnej firmie

Zaczął jako stażysta 36 lat temu, teraz będzie prezesem. Zmiana warty w legendarnej firmie

Źródło:
BBC, CNN

Głęboki spadek sprzedaży aut elektrycznych w Europie sprawia, że Polska traci jedną ze swoich specjalizacji eksportowych - informuje piątkowa "Rzeczpospolita". Eksport baterii zmalał w tym roku o ponad połowę.

Rynek aut elektrycznych "szoruje po dnie"

Rynek aut elektrycznych "szoruje po dnie"

Źródło:
PAP

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej negocjuje z liniami lotniczymi nowe stawki za usługi kontroli powietrznej. Mają one obowiązywać w kolejnych czterech latach. Stawki będą znacząco wyższe od obowiązujących obecnie - czytamy w piątek w "Rzeczpospolitej".

Bilety lotnicze pójdą w górę. Od stycznia nowe stawki

Bilety lotnicze pójdą w górę. Od stycznia nowe stawki

Źródło:
PAP

- Opieszałość obecnego rządu odnośnie CPK dziwi, ale przede wszystkim, co jest bardzo bolesne, także kosztuje - stwierdził prezydent Andrzej Duda podczas czwartkowej konferencji na Krynica Forum 2024. Zdaniem spółki informacje przekazane przez głowę państwa są nieprawdziwe.

Prezydent skrytykował opieszałość w sprawie CPK. Spółka zarzuca mówienie nieprawdy

Prezydent skrytykował opieszałość w sprawie CPK. Spółka zarzuca mówienie nieprawdy

Źródło:
PAP

Ursula von der Leyen zapowiedziała w czwartek pomoc w wysokości 10 mld euro dla krajów poszkodowanych przez powódź. Jak przekazał szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, połowa tych środków ma trafić do Polski.

Połowa unijnych środków na odbudowę dla Polski. Są szczegóły

Połowa unijnych środków na odbudowę dla Polski. Są szczegóły

Źródło:
PAP