TVN24 Biznes | Pieniądze

Nowa płaca minimalna. Jest decyzja rządu

TVN24 Biznes | Pieniądze

Aktualizacja:
Autor:
mb
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Premier: podatki w Polsce będzie się płaciło od poziomu 30 tysięcy złotych zarobków rocznieTVN24
wideo 2/5
TVN24Premier: podatki w Polsce będzie się płaciło od poziomu 30 tysięcy złotych zarobków rocznie

Płaca minimalna w 2022 roku wyniesie 3010 złotych brutto, a stawka godzinowa 19,70 złotego. To więcej niż pierwotnie proponował rząd. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej poinformowało, że Rada Ministrów na wtorkowym posiedzeniu przyjęła rozporządzenie w tej sprawie.

"Na wtorkowym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie w sprawie minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2022 roku. W przyszłym roku minimalne pensje wzrosną do poziomu 3010 zł, a stawka godzinowa wyniesie 19,70 zł" - poinformował resort.

Płaca minimalna na poziomie 3010 zł brutto to 2210 zł netto (na rękę).

Płaca minimalna - obecna wysokość i pierwotna propozycja podwyżki

Pierwotnie rząd proponował podwyżkę płacy minimalnej do 3000 zł i 19,6 zł za godzinę.

Obecnie płaca minimalna za pracę wynosi 2800 zł brutto (2062 zł netto), o 200 zł więcej niż w minionym roku. Minimalna stawka godzinowa dla określonych umów cywilnoprawnych wynosi 18,30 zł brutto.

PAP/Adam Ziemienowicz, Maciej Zieliński

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zwróciła uwagę w komentarzu dla Polskiej Agencji Prasowej, że w 2015 roku płaca minimalna wynosiła 1750 zł, obecnie wynosi 2800 zł, a od 1 stycznia 2022 roku - 3010 zł. Wskazała, że to oznacza, że wynagrodzenie minimalne wzrosło w tym okresie o 72 proc. - To jest bardzo duży wzrost - oceniła szefowa MRiPS. Jej zdaniem, właśnie dzięki temu realna sytuacja i funkcjonowanie gospodarstw domowych w Polsce się polepsza.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Płaca minimalna 2022

Rząd w połowie czerwca br. przyjął propozycję, aby w przyszłym roku minimalne wynagrodzenie za pracę ponownie wzrosło o 200 zł, wynosiłoby więc 3000 zł brutto. Z kolei minimalna stawka godzinowa miałaby być wyższa od obecnej o 1,30 zł i wyniosłaby 19,60 zł. Zgodnie z przepisami taką propozycję przedstawiono Radzie Dialogu Społecznego, jednak stronie społecznej nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w tej sprawie.

W związku z tym ostateczna decyzja należała do rządu, który ustalił płacę minimalną w 2022 roku w drodze rozporządzenia Rady Ministrów. Wyniesie ono 3010 zł brutto. Minister Maląg wskazała, że o ustaleniu takiej płacy decydują parametry - wskaźniki makroekonomiczne, tj. inflacja i PKB. - Na tej podstawie kwota 3010 złotych jest wyższą kwotą od minimum ustawowego, które wychodzi ze wskaźników. Minimum ustawowe to jest 3004 złote - dodała Maląg.

Zapewniła też, że ta decyzja przełoży się pozytywnie na sytuację gospodarstw domowych w Polsce. Dzięki tej podwyżce do budżetów domowych ma wpłynąć ponad 4,6 mld zł. Podwyżka płacy minimalnej oraz stawki godzinowej ma dotyczyć ok. 2,2 mln osób.

Większej podwyżki domagała się Prezydium Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność". W opinii do rządowego projektu postulowało, by wynagrodzenie minimalne wzrosło do 3100 zł, co - jak wskazano - wpłynie na poziom dochodów dużej grupy pracowników, gdyż zgodnie ze statystykami ogółu zatrudnionych w gospodarce narodowej 13 proc. otrzymuje minimalne wynagrodzenie za pracę.

Płacy minimalnej wyższej o co najmniej 10,71 proc. domagały się także Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych oraz Forum Związków Zawodowych.

Zgodnie z przepisami ustalone przez Radę Ministrów na 2022 rok wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej nie mogły być niższe od kwoty zaproponowanej Radzie Dialogu Społecznego do negocjacji.

Płaca minimalna a Polski Ład

Zgodnie z rządowym kalkulatorem wynagrodzeń, w wyniku zmian podatkowych będących częścią Polskiego Ładu osoby zatrudnione na etacie z wynagrodzeniem na poziomie 3010 zł brutto mają zyskać blisko 154 zł netto miesięcznie. Na rękę otrzymają oni 2363,56 zł. Do obliczeń przyjęto założenie, że pracownik nie ma dzieci poniżej 18. roku życia i nie jest uczestnikiem Pracowniczych Planów Kapitałowych.

Płaca minimalna - co to

Płaca minimalna to najniższa możliwa wysokość wynagrodzenia za pracę, na jaką pozwala prawo. Ustalana jest przez państwo jako stawka za wykonywanie obowiązków wobec pracodawcy na podstawie umowy o pracę, w określonym wymiarze czasu.

Obowiązek zapewnienia pracownikowi zatrudnionemu w ramach stosunku pracy zapłaty w wysokości nie niższej niż określona kwota wynika bezpośrednio z ustawy o minimalnym wynagrodzeniu i nie jest on w żaden sposób uzależniony od kompetencji pracownika ani od możliwości pracodawcy. 

Autor:mb

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Krystian Maj/KPRM

Pozostałe wiadomości