Nowa płaca minimalna. Oto propozycja rządu

Autor:
mp,
kris/dap
Źródło:
PAP
Samcik o przyspieszaniu luzowania gospodarki
Samcik o przyspieszaniu luzowania gospodarkiTVN24
wideo 2/6
TVN24Samcik o przyspieszaniu luzowania gospodarki

Pensja minimalna w 2022 roku wzrośnie do 3000 złotych brutto – to propozycja rządu skierowana do przedstawicieli pracodawców i związków zawodowych. Decyzję w tej sprawie we wtorek podjęła Rada Ministrów. Minimalna stawka godzinowa dla określonych umów cywilnoprawnych miałaby wynieść 19,60 złotego. 

Projekt propozycji dotyczącej minimalnego wynagrodzenia za pracę, tak zwanej najniższej krajowej, w 2022 roku oraz minimalnej stawki godzinowej przygotowało resort rozwoju, pracy i technologii.

Minimalna płaca za pracę wynosi od 1 stycznia tego roku 2800 zł brutto, o 200 zł więcej niż w minionym roku. Minimalna stawka godzinowa dla określonych umów cywilnoprawnych wzrosła z 17 do 18,30 zł brutto.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Płaca minimalna 2022 brutto i netto

W komunikacie na stronie MRPiT czytamy, że "zgodnie z propozycją Rady Ministrów proponowana kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę wzrosłaby o 200 zł w stosunku do kwoty obowiązującej w tym roku, tj. o 7,1 proc.".

"Natomiast minimalna stawka godzinowa dla pracujących na określonych umowach cywilnoprawnych wzrastałaby w stosunku do kwoty obowiązującej w bieżącym roku (18,30 zł) o 1,30 zł" – wyjaśniono.

Płaca minimalna na poziomie 3000 zł brutto to 2202 zł netto. Obecnie osoby zarabiające najniższą krajową otrzymują na rękę 2061 zł. Jeśli wejdą w życie rozwiązania z Polskiego Ładu (wyższa kwota wolna od podatku, zmiany w składce zdrowotnej), to przy płacy minimalnej na poziomie 3000 zł brutto kwota netto wyniesie 2356 zł.

Minimalne wynagrodzenie za pracę

Wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę określana jest corocznie. Do 15 czerwca Rada Ministrów przedstawia swoją propozycję wysokości płacy minimalnej w roku następnym Radzie Dialogu Społecznego (RDS). Przedstawiciele pracowników, pracodawców i rządu na rozmowy i wypracowanie wspólnego stanowiska mają 30 dni. Ustalona w tym gronie wysokość minimalnego wynagrodzenia jest następnie do 15 września ogłaszana w Monitorze Polskim jako obwieszczenie Prezesa Rady Ministrów.

Jeżeli jednak RDS nie uzgodni minimalnego wynagrodzenia w terminie, rząd ustala je w drodze rozporządzenia Rady Ministrów, a to do 15 września jest ogłaszane w Dzienniku Ustaw.

W ubiegłym roku ze względu na epidemię wywołaną przez koronawirusa, terminy dotyczące prac nad ustaleniem wysokości płacy minimalnej zostały zmodyfikowane. Tzw. ustawą covidową rząd wydłużył czas na przedstawienie swojej propozycji płacy minimalnej do 31 lipca. Z kolei Rada Dialogu Społecznego miała na negocjacje 10 dni. Ostatecznie wysokość minimalnego wynagrodzenia określił rząd. Ostatni raz minimalną płacę udało się uzgodnić z RDS w 2010 r.

Płaca minimalna - oczekiwania

Jeszcze w maju główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich Łukasz Kozłowski tłumaczył, że pensja minimalna musiała wzrosnąć co najmniej o 184,70 złotego. Ekonomista przewidywał, że ostatecznie rząd ustali pensję minimalną za pomocą rozporządzenia, a wzrost wyniesie 200 złotych brutto – do poziomu 3000 zł.

Inną propozycję miało OPZZ. - Naszym zdaniem wzrost powinien być o 500 złotych netto, "na rękę" – mówił wtedy wiceprzewodniczący OPZZ Piotr Ostrowski. Połowę tej podwyżki miał na siebie wziąć jednak budżet państwa, rezygnując z części wpływów z podatków.

Autor:mp, kris/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości