TVN24 Biznes | Pieniądze

Ugody z frankowiczami w PKO BP. Bank podaje dane

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
mb/dap
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Jarosław Sadowski o ratach kredytów we frankach
Jarosław Sadowski o ratach kredytów we frankach Expander, Shutterstock
wideo 2/5
Expander, ShutterstockJarosław Sadowski o ratach kredytów we frankach

Klienci PKO Banku Polskiego zgłosili do mediacji ponad 16 tysięcy umów dotyczących kredytów frankowych. Blisko tysiąc osób podpisało ugody. Ci, którzy negocjują przejście w ramach ugody na kredyt złotowy, mają proponowaną marżę, jaka obowiązywała w momencie, kiedy brali kredyt frankowy - przekazał Mariusz Dymowski z PKO BP. Wcześniej o umowach zawartych z frankowiczami informował między innymi Bank Millennium.

Mediacja z PKO BP odbywa się przed Sądem Polubownym przy Komisji Nadzoru Finansowego. - Do 25 listopada bieżącego roku klienci PKO BP zgłosili do mediacji ponad 16 tysięcy umów w kredytach frankowych. Blisko z tysiącem osób podpisano już ugody - powiedział dyrektor Biura Mieszkaniowych Walutowych Kredytów Hipotecznych w PKO BP Mariusz Dymowski.

Jak podał bank, kredyt walutowy będzie rozliczony tak, jakby od daty zawarcia umowy był zaciągnięty w złotych.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Kredyty frankowe. PKO BP o mediacjach

Dymowski, pytany o marże w przypadku przekształcenia kredytów frankowych na złotowe, wyjaśnił, że to Komisja Nadzoru Finansowego opracowała i publikuje marże udzielanych kredytów w poszczególnych miesiącach.

- Koncepcja ugód i przeliczeń frankowych została zaproponowana przez przewodniczącego KNF. W toku poszukiwania poziomu marż, na którym można się było oprzeć dla kredytów złotowych – przyjęta została koncepcja marż średnich dla miesiąca, w którym dana umowa była zawierana. Marże te są zbierane przez NBP, jako marże średnie kredytów w złotych udzielanych w poszczególnych miesiącach. Aktualnie KNF prezentuje je, jako źródło marż do przeliczeń - wyjaśnił Mariusz Dymowski.

Jak dodał, bank musiał przyjąć pewne założenia w tym projekcie, dlatego do przeliczeń korzysta ze źródła wskazanego przez KNF, czyli marż zebranych przez NBP. - Jakiekolwiek indywidualizowanie podejścia mogłoby narazić bank na zarzut nierównego traktowania klientów. Oznacza to, że mamy jedno, równe, obiektywne kryterium dla wszystkich klientów - zaznaczył.

Dymowski podkreślił, że klient, który negocjuje przejście w ramach ugody na kredyt złotowy, "ma proponowaną marżę taką, jaka obowiązywała w momencie, kiedy brał kredyt frankowy". - To jest zapisane w każdej umowie. I te marże dla poszczególnych miesięcy są publikowane przez KNF - powiedział.

Przedstawiciel PKO BP poinformował, że "przed KNF zakończyło się 2041 postępowań". - Oznacza to, że sprawa została zamknięta i mediacja zakończyła się ugodą albo rezygnacją kredytobiorcy. 82 procent - spraw jest zamkniętych pozytywnie, co oznacza, że propozycja banku jest dla frankowiczów akceptowalna - przekazał Mariusz Dymowski. Dodał, że przed KNF otwartych jest ponad 1100 spraw.

- Ten proces nie jest dla wszystkich. My tak naprawdę mówimy o poprawie sytuacji osób, które na frankach realnie straciły w porównaniu ze "złotówkowiczami" - czyli, jeżeli ktoś faktycznie płaci, płacił albo jeszcze ma płacić istotnie więcej niż ten, który brał kredyt złotowy. Niwelujemy społeczne skutki problemów z kredytami frankowymi - powiedział Dymowski.

Kredyty frankowe. Ugody z bankami

Pod koniec 2020 roku przewodniczący KNF Jacek Jastrzębski zaproponował bankom, by przedstawiły klientom atrakcyjne dla nich warunki ugód pozasądowych.

Prezes mBanku Cezary Stypułkowski poinformował na początku listopada br., że bank przygotowuje się do przeprowadzenia pilotażu ugód w sprawie kredytów frankowych. Bank zapowiadał, że pracuje zarówno nad ugodami w formule zaproponowanej przez Komisję Nadzoru Finansowego, jak i nad własnym - alternatywnym rozwiązaniem.

ING Bank Śląski zapowiadał, że pod koniec października br. zaoferuje możliwość zamiany kredytu hipotecznego indeksowanego kursem franka na kredyt złotowy, tak jakby od momentu jego uruchomienia był on udzielony w polskiej walucie.

Bank Millennium pod koniec września informował, że zawarł ponad 4 tysiące ugód z frankowiczami. Bank nie uruchomił programu porozumień z kredytobiorcami na zasadach proponowanych przez Komisję Nadzoru Finansowego, zamiast tego próbuje dogadać się z nimi na własnych zasadach - pisała "Rzeczpospolita".

BNP Paribas Bank Polska przeprowadza pilotaż ugód w sprawie walutowych kredytów mieszkaniowych, ale ostatecznej decyzji w sprawie oferowania ugód nie podjął. O tym, że Santander Bank Polska prowadzi testy zawierania ugód z kredytobiorcami frankowymi informował również prezes banku Michał Gajewski. W przypadku Banku Pekao wiceprezes Wojciech Werochowski w na początku listopada informował w rozmowie z "Rzeczpospolitą" o tym, że trwa pilotaż procesu ugód z frankowiczami na małej grupie klientów. - Po podsumowaniu pilotażu będziemy gotowi do podjęcia decyzji, czy i w jakiej formie i skali przeprowadzimy ugody - tłumaczył Werochowski.

Izba Cywilna Sądu Najwyższego w pełnym składzie na początku września br. nie wydała uchwały w sprawie kredytów walutowych, zamiast tego zdecydowano o zadaniu trzech pytań do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie trybu powoływania sędziów.

PAP/Adam Ziemienowicz

Autor:mb/dap

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty:
Pozostałe wiadomości