W Sądzie Polubownym przy Komisji Nadzoru Finansowego do tej pory podpisano 400 ugód dotyczących kredytów frankowych. Do sądu wpłynęło łącznie prawie 8 tysięcy wniosków o mediację - powiedział w czwartek w TOK FM przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Jacek Jastrzębski.
- Dużym sukcesem jest uruchomienie programu zawierania ugód z klientami posiadającymi kredyty frankowe na poziomie operacyjnym. Banki chciały pewności prawnej procesu zawierania ugód, wyszliśmy im naprzeciw, oferując pomoc Sądu Polubownego przy KNF. Do tej pory wpłynęło prawie 8 tysięcy wniosków o mediację w sprawie kredytów frankowych, w przypadku około 6 tysięcy są już wyznaczone terminy. Ugód zawartych i podpisanych jest już 400, a ugód zawartych, ale jeszcze niepodpisanych – ponad 600 - powiedział przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Jacek Jastrzębski w radiu TOK FM.
Jego zdaniem fakt, że klienci mogą korzystać z narzędzia, jakim jest mediacja, to duży sukces. - Obecnie jesteśmy w takiej sytuacji, że dwa banki oferują już takie ugody na poziomie operacyjnym, jeden zaś jest zaawansowany w przygotowaniach do uruchomienia takiego procesu - dodał Jastrzębski.
Stwierdził, że propozycja KNF, która pojawiła się pod koniec 2020 roku, dotycząca ugód – która polega na zawarciu ugody na takiej podstawie, jakby kredyt denominowany we frankach od początku był kredytem udzielonym w złotych – była propozycją dobrowolną i każdy bank może zdecydować, czy będzie zawierał ugody według zasad wskazanych przez KNF, czy też według innych.
Proces mediacji
Mediacje są prowadzone przed sądem polubownym przy KNF. Jak czytamy na stronach Komisji "bank, z którym klient zawarł umowę takiego kredytu (frankowego - red.), umożliwia poprzez swój system bankowości elektronicznej złożenie wniosku o mediację w Centrum Mediacji Sądu Polubownego przy KNF (osoby, które nie mają dostępu do bankowości elektronicznej mają możliwość złożenia takiego wniosku w oddziale banku)".
Napisano też, że zgodnie z oczekiwaniem banków, wniosek o mediację muszą złożyć łącznie wszyscy kredytobiorcy, którzy zawarli pierwotną umowę kredytu.
"Należy podkreślić, że mediacja jest dobrowolna i może być prowadzona wyłącznie wówczas, gdy jej przyszli uczestnicy wyrażą na nią zgodę (w formie umowy o mediację). Zgoda banku na mediację oznacza zawarcie umowy o mediację".
Kredyty frankowe - banki proponują ugody
Prezes mBanku Cezary Stypułkowski poinformował na początku listopada br., że bank przygotowuje się do przeprowadzenia pilotażu ugód w sprawie kredytów frankowych. Bank pracuje zarówno nad ugodami w formule zaproponowanej przez Komisję Nadzoru Finansowego, jak i nad własnym - alternatywnym rozwiązaniem.
Wcześniej możliwość zawarcia ugód z klientami posiadającymi kredyty we frankach zaoferował PKO BP. W drugiej połowie października bank poinformował, że klienci PKO BP zgłosili do mediacji 10 tysięcy umów w kredytach frankowych. Dodał, że mediacje z frankowiczami przyniosły efekty w postaci ugód, a pierwszy klient podpisał aneks.
BNP Paribas Bank Polska przeprowadza pilotaż ugód w sprawie walutowych kredytów mieszkaniowych, ale ostatecznej decyzji w sprawie oferowania ugód nie podjął. O tym, że Santander Bank Polska prowadzi testy zawierania ugód z kredytobiorcami frankowymi informował również prezes banku Michał Gajewski.
Bank Pekao informował o tym, że planuje zawierać ugody, ale pracuje jeszcze nad szczegółami mechanizmu konwersji.
Z kolei Bank Millennium zawarł ponad 4 tysiące ugód z frankowiczami. Bank nie uruchomił programu porozumień z kredytobiorcami na zasadach proponowanych przez Komisję Nadzoru Finansowego, zamiast tego próbuje dogadać się z nimi na własnych zasadach - pisała "Rzeczpospolita".
Izba Cywilna Sądu Najwyższego w pełnym składzie na początku września br. nie wydała uchwały w sprawie kredytów walutowych, zamiast tego zdecydowano o zadaniu trzech pytań do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie trybu powoływania sędziów.
Źródło: PAP, TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: TVN