Miliardy złotych wypłat. Najnowszy raport od ubezpieczycieli

Pieniądze

Czy OC działa za granicą?TVN24 BiS
wideo 2/5

W pierwszym półroczu tego roku Polacy otrzymali 20,6 miliarda złotych z tytułu ubezpieczeń – poinformowała Polska Izba Ubezpieczeń. Jak wyliczyła PIU, każda godzina to aż milion złotych wypłat, przeznaczonych na odszkodowania z OC dla poszkodowanych w wypadkach drogowych.

Spośród wpłacanych 20,6 mld zł, 9,8 mld zł pochodziło z ubezpieczeń na życie, 7,4 mld zł z ubezpieczeń komunikacyjnych, a 3,4 mld zł z pozostałych ubezpieczeń.

Jak napisano w raporcie, "na ochronę mieszkań i firm przed ogniem i żywiołami wydaliśmy w I półroczu 2019 r. 1,8 mld zł, o 5 proc. więcej niż rok wcześniej".

Na OC wydaliśmy 7,6 mld złotych

– Największą część rynku ubezpieczeń majątkowych stanowiły, jak co roku, ubezpieczenia komunikacyjne. Na ubezpieczenie OC pojazdów wydaliśmy 7,6 mld zł, o 1 proc. mniej niż rok wcześniej, zaś na autocasco 4,4 mld zł, o 4,5 proc. więcej niż rok wcześniej – powiedział Andrzej Maciążek, wiceprezes zarządu PIU.

"Na ubezpieczenia na życie Polacy wydali 10,6 mld zł o 4,9 proc. mniej niż przed rokiem. Ubezpieczyciele wypłacili z ubezpieczeń na życie 9,8 mld zł świadczeń, w porównaniu z 10,8 mld zł rok wcześniej" – czytamy w raporcie PIU.

Polscy ubezpieczyciele wypracowali po II kw. 2019 r. 4,1 mld zł zysku netto – o 7,1 proc. więcej niż rok wcześniej. To oznacza zasilenie budżetu państwa w 690 mln zł podatku dochodowego. Dodatkowo, firmy ubezpieczeniowe odprowadziły też ok. 360 mln zł tzw. podatku od aktywów – zwraca uwagę PIU

Autor: mp / Źródło: tvn24bis

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock